Dla zdrowia!
Dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy chcą zadbać o swoją sylwetkę przed latem. Pieczarki, jak większość grzybów, składają się w głównej mierze z wody. Dzięki temu są niskokaloryczne. 100 g tych aromatycznych kapeluszy to tylko 17 kcal! Co więcej, pieczarki to cenne źródło witamin z grupy B -ryboflawiny i niacyny. Spożywając je, dostarczamy do swojego organizmu moc tych cennych witamin! Ponadto, grzyby zawierają liczne składniki mineralne, miedzy innymi miedź i fosfor. Przykładowo, 100 g pieczarek pokrywa 40% dziennego zapotrzebowania na miedź. Na tym nie koniec! Ze względu na spore ilości białka spożywanie pieczarek zalecane jest szczególnie osobom na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej. W produkcie tym możemy znaleźć także niezastąpiony błonnik. Czy trzeba Cię jeszcze namawiać?
powrót do góryZainspiruj się!
Czy sytuacja, w której dany produkt zalega w Twojej kuchni od kilku dni, a Ty nie wiesz jak go wykorzystać, jest Ci znana? Wiemy jak temu zaradzić! Z naszymi przepisami nic się nie zmarnuje. A może właśnie wróciłeś z zakupów z torbą pełną pieczarek? Idealnie! Zainspiruj się podanymi przepisami i stwórz w swoim domu potrawy z wykorzystaniem aromatycznych kapeluszy! Na początek gęsta, niezwykle sycąca zupa krem z pieczarek z groszkiem ptysiowym. Tego typu danie polubią nawet największe niejadki! A kiedy dopadnie Cię wilczy apetyt, sięgnij po przepis na soczystego kurczaka z pieczarkami. Twoi domownicy z pewnością pokochają ten przepis! Jeśli organizujesz niedzielny obiad dla całej rodziny, przygotuj dla swoich gości tradycyjny żurek z pieczarkami, a na danie główne – gołąbki z pieczarkami. Z takiej uczty nikt nie wyjdzie głodny! A jeśli brakuje Ci pomysłu na nowe przekąski, sięgnij po przepis na pieczarki faszerowane z dipem serowym. Propozycja umili każde spotkanie towarzyskie czy imprezę! Pieczarka – choć niepozorna - daje całe pole do popisu. Z jej wykorzystaniem możesz stworzyć zarówno pomysłowe przekąski, jak i pożywne dania główne. A Ty, co zaserwujesz swoim gościom? Gotowy na prawdziwą ucztę smaków? Z pieczarkami masz to jak w banku!
powrót do góryCzy wiesz, że
Głównymi producentami pieczarek są Francja i Holandia. Duża część produkcji pochodzi również z Polski. Obliczono, że co piąta pieczarka na rynku europejskim jest uprawiana w naszym kraju.
Obecnie możemy wyróżnić około 60 rodzajów pieczarek. Najpopularniejsza, z którą spotykamy się na co dzień, to pieczarka dwuzarodnikowa.
Pieczarki bardzo szybko się psują. Aby wydłużyć ich trwałość, warto przechowywać je w lodówce. W temperaturze pokojowej wytrzymują średnio 4 dni. W celu uniknięcia pleśni, zrezygnuj z foliowych opakowań na rzecz tych papierowych. Ważne! Pieczarki należy myć bezpośrednio przed użyciem.
Podobnie jak inne grzyby, pieczarki można bez problemu dusić, suszyć, smażyć czy mrozić.
Cały cykl rozwoju pieczarki trwa 6 tygodni. Po tym czasie jest ręcznie zrywana i dostarczana do punktów sprzedaży.
Jeśli chcesz, aby podane przez Ciebie pieczarki prezentowały się jak najlepiej, użyj soku z cytryny. Dzięki temu kapelusze nie zbrązowieją. Znałeś tę kulinarną sztuczkę?
Pieczarki można hodować nie tylko na specjalnych halach produkcyjnych, ale na mniejszą skalę – także w domu czy ogródku.
powrót do góryZ czym to się je?
Choć z wyglądu niepozorna, możesz z nią przygotować całą gamę różnorodnych posiłków. Ze względu na swoją uniwersalność, nie może zabraknąć jej w Twojej kuchni. Pieczarka smakuje wybornie niemal w każdej postaci. Drobno pokrojona, podsmażona, świetnie sprawdzi się jako dodatek do jajecznicy, omletu czy farszu np. na krokiety, czy pierogi. Co więcej, to właśnie z użyciem grzybów możesz przyrządzić gęsty, aromatyczny sos do mięs i makaronu. Szare kapelusze sprawdzą się także w roli przekąsek, np. w formie zapiekanej z serem. Podobnie jak warzywa, można je nadziewać farszami z wykorzystaniem przeróżnych produktów. Z pieczarek wyczarujesz także pyszną zupę krem. Jedno jest pewne – tego typu propozycja trafi w gust nawet najbardziej wybrednych smakoszy! Nie wahaj się! Już dziś zaopatrz się w te aromatyczne kapelusze.
powrót do góry
Komentarze (0)