Dla zdrowia!
Intrygujący wygląd i smak to nie jedyne atuty salaka. Pora przyjrzeć się jego odżywczym właściwościom, za które jest ceniony przez mieszkańców swojej rodzinnej Indonezji. Salak naturalnie zawiera witaminę C, która wspiera pracę układu immunologicznego oraz bierze udział w procesach związanych z produkcją kolagenu zapewniającego właściwe funkcjonowanie dziąseł, zębów, naczyń krwionośnych, skóry oraz kości. Salak to również źródło żelaza niehemowego. Należy pamiętać, by nie przesadzać z ilością zjadanych wężowych owoców. Nawet jeśli perfekcyjnie trafią w nasze upodobania smakowe, w ciągu dnia można zjeść 2–3 sztuki, nie więcej. Większe ilości doprowadzają do pojawienia się problemów żołądkowych. Jeśli jednak zachowamy umiar, ze strony salaka możemy spodziewać się wyłącznie znakomitych walorów smakowych.
powrót do góryZainspiruj się!
Salak, ten niewielki owoc z twardą, wężową skórką i miąższem o kremowej barwie, jest w stanie wprawić w zakłopotanie nawet bardziej doświadczonego kucharza. Produkty z odległych krajów, które jeszcze nie pojawiają się w stałych dostawach do sklepów, z jednej strony intrygują, a z drugiej wzbudzają pewne wątpliwości. Nie pozwólmy, by brak pomysłu na danie z salakiem zniechęcił nas do wypróbowania owocu. Najrozsądniej będzie zacząć od prostych dań, takich jak przepis na sałatkę z cykorii i owoców cytrusowych. Z wężowym owocem staje się bardziej odświeżająca. Przy okazji przekonamy się, jak świetnie kompozycje można tworzyć z bardzo różnorodnych składników. Szybki kurczak w sosie słodko-kwaśnym to idealna metoda na przygotowanie efektownego, ale prostego posiłku. Jeśli zależy nam na jeszcze bardziej wyrazistych smakach, ryż słodko-ostry z mango i kokosem będzie strzałem w dziesiątkę. Kuchnia azjatycka jest fantastyczną odskocznią dla tradycyjnych dań kuchni polskiej. W nieskomplikowany sposób można zaskoczyć gości oraz sprawić niespodziankę własnym kubkom smakowym. Dodatek salaka do ryżu smażonego z ananasem po tajsku znacznie wzmocni wrażenia kulinarne. Kuchnia tej części świata słynie także ze swoich przetworów, którymi zostały zainspirowane pikle z curry – konserwowe ogórki z czerwonym curry z tajskim akcentem, więc dlaczego nie wypróbować owoców salaka? Skoro ich smak kojarzony jest ze swojską gruszką, warto poeksperymentować z przepisem na ciasto czekoladowe z gruszką.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Salak pochodzi z terenów Azji Południowo-Wschodniej. Najwięcej jego upraw zlokalizowanych jest w Malezji, Indonezji, na Jawie oraz Sumatrze. Roślina najlepiej rośnie w tropikalnym klimacie, więc można spotkać ją także w Ameryce Południowej.
- Polska nazwa wężowego owocu to, brzmiąca równie zagadkowo, oszpilna jadalna.
- Owoce salaka rosną na niezbyt wysokich palmach, osiągających około 6–7 metrów. Drzewa rozpoznać można po dużych, pierzastych liściach.
- Owoce salaka są owalne, łatwo jest zauważyć, że zwężają się ku wierzchołkowi. Ich przeciętna długość to 5 centymetrów. Zazwyczaj wyrastają w grupach od kilku do kilkunastu sztuk w jednej kiści.
- Cechą charakterystyczną salaka jest cienka, lecz twarda skóra z drobnymi włoskami i kolcami.
- Trudno będzie znaleźć polskie, lokalne uprawy salaka. Na szczęście wężowe owoce dobrze znoszą transport – są lekkie oraz odporne na gnicie.
- Po zakupie nie trzeba przechowywać salaka w lodówce. Jeśli zamierzamy zużyć owoc w ciągu 5 dni, z powodzeniem możemy umieścić go w temperaturze pokojowej. Natomiast w chłodzie mogą poczekać na spożycie nawet do 2 tygodni.
- Nie jest to popularna praktyka, ale nasiona salaka można prażyć. Po ich zmieleniu otrzymuje się proszek, który nadaje się do parzenia i w efekcie pozwala uzyskać napój podobny do popularnej kawy. Największą szansę na spróbowanie tego specyfiku będziemy mieć na wyspie Bali.
Z czym to się je?
Jeśli tylko mamy okazję, by spróbować salak, nie należy długo się zastanawiać. Nie jest jeszcze powszechnie dostępnym produktem – najłatwiej znaleźć go w specjalistycznych sklepach z egzotyczną żywnością. Umieszczenie go na liście zakupów pozwoli urozmaicić jadłospis, w którym, niestety, łatwo o monotonię. Taka odmiana przypadnie do gustu wszystkim, którzy nie pozwalają sobie na nudę w kuchni.
Kształtem i wielkością salak przypomina główkę czosnku. Jeśli owoc jest już dostatecznie dojrzały, zdjęcie brązowej skórki nie powinno sprawiać problemów, nawet gdy mamy z nim do czynienia po raz pierwszy. Suchą, pokrytą łuskami skórę wystarczy rozłamać, zaczynając od czubka. Pod twardą osłoną znajduje się jasny, galaretowany miąższ oraz duża, brązowa pestka, która nie nadaje się do jedzenia. Smak owocu salaka jest kwaskowaty i orzeźwiający. Niektórzy smakosze twierdzą, że pozostawia w ustach posmak sfermentowanego ananasa, połączonego z jabłkiem, gruszką i śliwką. Zresztą konsystencja wężowego owocu przypomina strukturę swojskiego jabłka – może być chrupiąca albo sucha i mączysta.
Jak większość owoców, salaka powinno spożywać się na surowo. Pierwszy raz najlepiej jest skosztować go bez żadnych dodatków – w pełni zaznajomimy się z jego niebanalnym smakiem. Już po wstępnej degustacji pojawią się w naszych głowach pomysły na bardziej fantazyjne wykorzystanie tropikalnego rarytasu. Wieloskładnikowe, owocowe sałatki mogą pełnić funkcje przekąski lub deseru. Charakter salaka nada całej potrawie świeżości, nawet jeśli resztę produktów znamy bardzo dobrze. Owoc świetnie pasuje do słodkich kremów i deserów lodowych. Ciasta, placki i ciasteczka zyskają nowy, zaskakujący charakter. Z salakiem możliwe jest zrobienie pączków, choć z pewnością będą się nieco różnić od tych tradycyjnych z różą. Domowe przetwory też nie muszą kończyć się na kiszonych ogórkach. Salak to trafione uzupełnienie gruszek w occie albo marynowanej dyni.
Słodko-kwaskowate owoce i wytrawne produkty świetnie do siebie pasują – o tym wiadomo nie od dziś. Połączenie pikantnych przypraw, warzyw i mięs z salakiem to kwintesencja kuchni azjatyckiej, zwłaszcza tajskiej. Warzywno-owocowe surówki są fantastycznym dodatkiem do głównego dania.
powrót do góry
Komentarze (0)