Dla zdrowia!
Dojrzewający przysmak pełen jest nie tylko fantastycznego smaku, ale także wartościowych dla zdrowia składników. Ser manchego jest znakomitym źródłem białka, kluczowego dla utrzymania zdrowych kości. Znajdziemy w nim także duże pokłady cennego wapnia, który jest jednym z podstawowych budulców mięśni, kości i zębów. Bierze udział w procesach związanych z prawidłową krzepliwością krwi oraz sprawną pracą enzymów trawiennych. Jest niezbędny dla utrzymania prawidłowego przekaźnictwa nerwowego.
Z dobroczynnych składników sera manchego na uwagę zasługuje również witamina A. Istotna dla każdego, choć ze szczególnym uwzględnieniem osób, spędzających dużo czasu przy komputerze. Wynika to z pozytywnego wpływu na narząd wzroku. Do jej zadań należy też utrzymywanie prawidłowego stanu błon śluzowych oraz poprawa wyglądu skóry. Dodatkowo obecność w serze witaminy E wpływa na ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym.
Mówiąc o dobroczynnych właściwościach hiszpańskiego specjału, nie sposób pominąć witaminy D. Ma ona niebagatelny wpływ na wchłanianie wspomnianego wapnia oraz fosforu. Stanowi ważne wsparcie dla układu odpornościowego, a przede wszystkim pomaga w budowie i utrzymaniu zdrowych kości i zębów. Ser warto włączyć do swojej diety nie tylko ze względu na walory smakowe.
powrót do góryZainspiruj się!
Ser manchego będzie idealnym wyborem, gdy dopiero zaczynamy przygodę z hiszpańską kuchnią. Poznamy ją od najlepszej strony pełnej wybornego smaku. Jest wyrazisty, ale nie dominuje innych składników – to świetny materiał do przeprowadzania kulinarnych eksperymentów. Kuchnia śródziemnomorska słynie z różnorodności, więc warto czerpać z niej pełnymi garściami. Proste owocowe grzanki przypadną do gustu każdemu, kto lubi połączenie słodkich i wytrawnych smaków. Jeszcze bardziej efektownie prezentują się roladki z cukinii z serem – oczywiście, najlepiej z manchego! To kolejny przepis, który udowadnia, że zrobienie eleganckiej przystawki może zająć zaledwie 15 minut. Idealny sposób na urozmaicenie swoich codziennych posiłków, jak i zaskoczenie gości podczas przyjęcia. W roladkach z bakłażana z czerwoną papryką również śmiało można zastąpić ser kozi dojrzewającym serem manchego. Hiszpański przysmak będzie smakować obłędnie we francuskich rogalikach z szynką i serem. Sprawdzi się w kanapce z szynką dojrzewającą, której apetyczny wygląd zachęci do degustacji najbardziej wybrednego smakosza. Przekonajmy się, że ser manchego świetnie współgra w nieoczywistych połączeniach. Sałatka z rukolą i truskawkami to zestawienie godne najlepszego lokalu w mieście. Codzienny obiad w postaci wrapów z kurczakiem i cukinią dzięki serowi manchego zyska hiszpański temperament.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- W wyglądzie sera manchego znajdziemy jeszcze jedną wyróżniającą cechę. Przyglądając się kawałkowi sera dokładniej, zauważymy w jego miąższu niewielkie dziurki.
- Nazwa sera wiąże się nie tylko z rejonem jego pochodzenia. Jest wytwarzany z mleka owiec gatunku manchega. Ich hodowla podlega bardzo restrykcyjnym zasadom. Dotyczą one przede wszystkim paszy. Zwierzęta karmione mogą być wyłącznie roślinami, pochodzącymi z najbliższych okolic. W jadłospisie owiec znajdują się głównie ziarna i rośliny strączkowe.
- Mleko używane do produkcji sera manchego musi cechować się zawartością tłuszczu na minimalnym poziomie 6%.
- Ser manchego wyrabiany jest w dwóch wariantach. Tradycyjna metoda opiera się na ręcznej produkcji i surowym, owczym mleku. Przemysłowa wersja zakłada wykorzystanie mleka pasteryzowanego.
- Dojrzewanie sera powinno trwać od 50 do 120 dni. Istnieje podział na jego rodzaje w zależności od „wieku”. Fresco to ser młody, dojrzewający minimalny czas. Semicurado to rodzaj już nieco starszy, lecz nadal łagodny. Powinien leżakować około 4 miesięcy. Curado dojrzewa przez 3-6 miesięcy. W tym czasie nabiera kruchości i bardziej wyrazistego smaku. Viejo to zdecydowany rekordzista, jego przygotowanie może trwać nawet 2 lata. Stanowi najbardziej pieprzną w smaku odmianę.
- Ser manchego został oficjalnie wpisany na listę wyrobów regionalnych. By producent mógł posługiwać się tą zastrzeżoną nazwą, musi spełnić ściśle określone wymagania odnośnie do warunków i składników potrzebnych do wytworzenia sera.
Z czym to się je?
Już na podstawie nazwy można zgadnąć, że pochodzi z rejonów La Manchy, rozsławionej przede wszystkim przez opowieść o walczącym z wiatrakami Don Kichocie. W Hiszpanii najpewniej każdy zna jego historię, tak samo, jak każdy zna smak sera manchego. Choć jego aromat nie jest bardzo wyrazisty, w czasie degustacji da się wyczuć lekką pikanterię. Zresztą doznania smakowe zależą w dużej mierze od stopnia dojrzałości sera. Im starszy, tym ostrzejszy. Z biegiem czasu zmienia się również jego wygląd. Barwa sera manchego może być biała lub kremowa. Z kolei jego charakterystyczna skórka przechodzi od żółtego do brązowego lub szarego koloru. Z zewnątrz można zauważyć wzór, będący nawiązaniem do tradycji produkowania sera w prostych, dość prymitywnych koszach z trawy i zbóż. Wygląda na to, że trudno będzie pomylić ser manchego z jakimkolwiek innym artykułem. Przystąpmy zatem do gotowania.
Wyborny ser manchego nie potrzebuje wielu wymyślnych dodatków i skomplikowanej obróbki kulinarnej. Świetnie smakuje z dodatkiem oliwy z oliwek i chrupiącym pieczywem. Tyle wystarczy, by zorganizować w domowym zaciszu poczęstunek w stylu hiszpańskim. Jeśli zależy nam na większej różnorodności, warto sięgnąć po dodatki w postaci oliwek, suszonych pomidorów i dobrej jakości szynki. Na Półwyspie Iberyjskim poleca się przede wszystkim szynkę serrano.
Ser manchego to smakowity element deski serów. Niewiele trzeba, by stworzyć efektowną przekąskę. Doskonale rozbudzi apetyt przed daniem głównym. Warto dodawać go do sałatek ze świeżymi warzywami i sosem vinegrette.
Znakomicie smakuje na ciepło, zwłaszcza grillowany. Walory sera manchego podkreślą słodkie i kwaskowate dodatki, najlepiej w postaci konfitury z pigwy lub kawałków brzoskwini. Ser manchego pasuje do mięs oraz ryb. Wraz z czosnkiem stanowi przyprawę, która bezbłędnie podkreśla smak innych składników.
powrót do góry
Komentarze (0)