Dla zdrowia!
Sola na tle wielu innych ryb wyróżnia niską zdolnością do akumulacji szkodliwych związków, przede wszystkim rtęci. Smacznie i zdrowo – takie zestawienia w kuchni lubimy najbardziej.
Ryby słyną z wysokiej zawartości dobroczynnych kwasów omega-3 i sola nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie, pomagając w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Sola zwyczajna to dobre źródło pełnowartościowego białka, przyczyniającego się do wzrostu oraz utrzymania masy mięśniowej.
powrót do góryZainspiruj się!
Wybitny smak ryby można podkreślić na wiele różnych sposobów. Jedną z najprostszych metod, by się o tym przekonać, jest przygotowanie filetów z soli z sosem do ryb – jego składniki w postaci szalotki, musztardy i soku z kiszonej kapusty wyeksponują wszystkie rybne walory. Apetyczne zawijasy z soli to idealny przepis dla wszystkich, którzy zwracają uwagę nie tylko na smak, ale także atrakcyjne podanie potraw. Tak samo dobrze sprawdzi się sola w liściach bananowca. Te produkty niezbyt często pojawiają się na naszych stołach, więc będą strzałem w dziesiątkę, gdy zależy nam na spektakularnym efekcie kulinarnym. Informację o tym, że przygotowanie soli zajęło nam tylko pół godziny, możemy zachować w sekrecie – wszyscy goście będą pod wrażeniem.
Wspomnieliśmy o słodkich dodatkach do rybnego dania. O tym, jak doskonale współgrają z morskimi smakami, przekonamy się podczas degustacji soli w pomarańczach. Cytrusy zapewniają potrawie orzeźwiający charakter. W przepisie na rybę słodko-kwaśną z łatwością znajdziemy inspiracje kuchnią azjatycką. Solę z powodzeniem wykorzystamy, przyrządzając rybne pulpeciki z sosem tatarskim, które przypadną do gustu miłośnikom bardziej swojskich smaków.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Sola, sola zwyczajna i podeszwica – tych nazw możemy używać w odniesieniu do smacznej ryby.
- Sola występuje w wodach wschodniego Atlantyku, zwłaszcza wzdłuż europejskich wybrzeży. Miejsca, w których szansa na znalezienie soli jest największa, to: Morze Czarne, Morze Śródziemne, Morze Północne oraz Morze Norweskie. Widywana jest także w zachodniej części Bałtyku.
- Sole nie łączą się w duże stada, co znacznie podwyższa koszty połowów i pozyskania ryby. Fakt, że sola nie jest łatwo dostępna, jeszcze bardziej wyostrza apetyt wszystkich amatorów smakowitego mięsa.
Próby prowadzenia hodowli soli zwyczajnej na dużą skalę napotkały wiele trudności. Liczne choroby i wysoka śmiertelność młodych osobników spowodowały, że hodowcy postawili na mniej wymagające gatunki. Dla porównania – w Europie pozyskuje się około 600 ton soli senegalskiej w skali roku, natomiast jeśli chodzi o solę zwyczajną, jest to zaledwie około 100 ton.
- Sola wyróżnia się nie tylko walorami smakowymi, ale także wyglądem. Jej płaski, owalny kształt pewnie nie zwracałby większej uwagi, gdyby nie ułożenie oczu po jednej stronie tułowia. Skóra ryby najczęściej jest szarobrązowa, naznaczona nieregularnymi cętkami, co ułatwia jej kamuflowanie się. Może osiągać długość 70 centymetrów oraz wagę około 3 kilogramów.
- Jako towar luksusowy była znana już na dworze francuskiego króla Ludwika XIV. Zamiłowanie do soli było w rodzinie królewskiej na porządku dziennym. Doceniana również przez Ludwika XV i jego faworytę znaną jako Madame de Pompadour. Na jej cześć nazwano zresztą jedno z bardziej ekskluzywnych dań. Filets de sole à la Pompadour oprócz aromatycznych ziół zawiera równie wykwintne trufle.
- Podczas zakupów poszukujmy ryb posiadających certyfikat MSC. Oprócz wyśmienitego produktu zyskujemy pewność, że sola pochodzi ze zrównoważonych połowów, niemających negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Z czym to się je?
Sola zwyczajna to jedna z najbardziej pożądanych ryb. Warto czasem porozpieszczać swoje kubki smakowe i udać się na poszukiwania tej wykwintnej ryby, ponieważ zamieni zwykły obiad w zjawiskowy posiłek. Znaleźć ją można przez cały rok, choć wielu specjalistów jest zdania, że najlepiej smakuje wiosną. Z tego względu łączmy ją ze świeżymi, lekkimi produktami. Delikatne mięso soli wymaga uważnego traktowania – zbyt długa obróbka termiczna może pozbawić ją soczystości i sprawić, że ryba będzie się rozpadać. Doskonale smakuje gotowana na parze, w wodzie lub duszona. Jeśli mamy ochotę na smażoną solę, powinniśmy robić to w dość głębokim tłuszczu. Rybę należy regularnie doglądać, by jej mięso pozostało elastyczne i jędrne. Unikajmy bardzo wysokich temperatur, przez które mogłoby stać się twarde. Sola jest doskonałą propozycją dla wszystkich, którzy pomijają ryby w jadłospisie ze względu na małe, uciążliwe ości. W jej przypadku trudno jest się na nie natknąć, więc pozostaje nam już tylko przyjemność degustacji.
Solę możemy przyrządzać w całości lub w filetach. Ta druga opcja z pewnością przypadnie do gustu mniej wprawionym kucharzom. Ryba doskonale smakuje zarówno faszerowana, jak i w formie roladek. W ich wnętrzu apetycznie będą prezentować się szpinak, bazylia lub grillowana, pokrojona na cienkie plastry cukinia. Wyśmienity smak soli fantastycznie podkreślają wszelkie warzywa – na surowo, ugotowane na parze, podane jako purée lub mus. Do zrobienia dwóch ostatnich nadają się marchew, papryka, pietruszka, brokuł i seler. Na talerzach zrobi się naprawdę kolorowo.
Słodkie składniki również świetnie współgrają z łagodnym, rybnym smakiem. Do duszonej soli warto dodać chociażby rodzynki. Słodko-wytrawne kombinacje zazwyczaj są uznawane za jeszcze bardziej szykowne. Nie bójmy się eksperymentować z solą. Choć jest dość wymagającą rybą, to świetnie prezentuje się jako uzupełnienie aromatycznej zupy rybnej. Risotto z innymi owocami morza już na pierwszy rzut oka będzie sygnalizować, że dzisiejszy posiłek to wyjątkowa okazja. Rybne pulpety i kotleciki zachwycają delikatną konsystencją. Możemy podawać je z rozmaitymi sosami – będzie jeszcze bardziej interesująco. Sola pięknie wygląda na talerzu w całości, ale podzielona na kawałki sprawdza się znakomicie jako składnik zapiekanek. To przy okazji jeden z najprostszych sposobów na przygotowanie gorącego dania dla całej rodziny.
powrót do góry
Komentarze (0)