Przygotowania do Świąt Wielkanocnych zawsze są świetną okazją dla wszystkich kucharzy, żeby się wykazać. Oto czas powrotu do tradycyjnych receptur – w końcu niektóre z potraw jadane są wyłącznie raz w roku właśnie przy tej okazji. Świąteczny jadłospis zawiera dania i składniki, których na wielu stołach pod żadnym pozorem nie może zabraknąć. Mowa nie tylko o jajkach, ale także białej kiełbasie czy wędzonym boczku. Co jednak zrobić, gdy zależy nam na wyeliminowaniu mięsa z diety? Wegetariańskie święta wcale nie muszą być nudne albo mniej uroczyste pod względem menu.
Od czego zacząć? Od przystawki!
Podczas świątecznego śniadania królują jajka podane na tysiąc sposobów, ale wiele osób nie wyobraża sobie braku półmiska z szynkami, kiełbasami oraz domowym pasztetem. Tego typu frykasy obowiązkowo pojawiają się także w charakterze przystawki przed głównym daniem lub poczęstunku podczas niespiesznych spotkań przy stole.
Jak sobie poradzić z organizacją przyjęcia, jeśli jesteśmy wegetarianami lub wiemy, że wśród naszych gości znajdują się osoby, które wykluczyły mięso ze swojego jadłospisu? Z pomocą przyjdą jajka faszerowane z pieczarkami w skorupkach, które nie tylko prezentują się apetycznie, ale stanowią też propozycję doskonale wpisującą się w charakter Wielkanocy. Pod ręką warto mieć także wielkanocną wegańską sałatkę buraczaną, która wygląda na tyle zachęcająco, że nawet najwięksi wielbiciele wędlin się nią zainteresują. Polecamy również pyszny pasztet z fasoli, który będzie idealnym dodatkiem do chleba. Trzeba wziąć pod uwagę, że menu wielkanocne musi być różnorodne, podkreślać uroczysty charakter spotkania i spełnić oczekiwania wszystkich gości – niezależnie od przekonań żywieniowych.
Świąteczny obiad bez zupy na wędzonce
Żurek z białą kiełbasą, choć uwielbiany przez wielu smakoszy, nie jest jedyną opcją, która pasuje do świątecznie przybranego stołu. Zupa chrzanowa po wegańsku również smakuje wyśmienicie, a do jej przygotowania użyjemy składników, które kojarzymy z typowych przepisów świątecznych. Wykorzystajmy zbliżającą się Wielkanoc także do eksperymentów i przyrządzenia czegoś wykwintnego. Mięso wcale nie jest potrzebne do osiągnięcia pysznego rezultatu, a kremowa zupa z topinamburu z oliwą truflową i chipsem ziemniaczanym to tego najlepszy przykład.
Danie główne, na które wszyscy czekają!
Przystawki i zupy mogą być naprawdę wyśmienite, ale to danie główne jest najjaśniejszym punktem podczas kulinarnych obchodów świąt. Przekąski i pierwsze danie pewnie porządnie zaostrzyły apetyt wszystkich biesiadników. Nie zwalniajmy tempa! Bez trudu znajdziemy alternatywę dla kultowych już pieczeni rzymskiej i schabu z owocami. Polecamy zwrócić uwagę na kolorowy gulasz warzywny, który fenomenalnie pasuje do wiosennych świąt. Tego typu jednogarnkowe propozycje sprawdzają się zresztą doskonale, kiedy w planach jest świętowanie w dużym gronie. Całość podgrzać można w jednym garnku, więc wszyscy rozpoczną posiłek w tym samym momencie. W świętach chodzi przecież o to, by spędzać czas z bliskimi, a nie uwijać się w kuchni, prawie nie widząc swoich gości. Jeśli obiad odbywać się ma w bardziej kameralnym gronie, proponujemy wegańskie kotlety z soczewicy na Wielkanoc. Podejrzewamy, że ten przepis będzie gościć w menu wegetarianów i wegan znacznie częściej – nie tylko od święta!
Słodkie co nieco
Gdy mowa o świątecznym deserze, sprawa jego przygotowania staje się prostsza i jeszcze przyjemniejsza. To moment, w którym wegetarianom oraz mięsożercom możemy zaproponować wyśmienity mazurek miodowo-orzechowy. To kruche ciasto z gęstą masą, na której smak składają się dwa rodzaje orzechów oraz naturalny miód. Jeśli mazurek to król świątecznych deserów, to babka piaskowa z makiem nosi tytuł królowej. Kształt tego ciasta na Wielkanoc sprawia, że nie można go pomylić z żadnym innym. Wierzch polany lukrem tylko dodaje mu uroku. Oczywiście mamy również coś dla wegan! Zachęcamy do skosztowania wegańskiej babki majonezowej, która będzie prawdziwym słodkim rarytasem na świątecznym stole! Jak widać, wegetariańskie święta wcale nie muszą oznaczać odejścia od wszystkich dotychczasowych przyzwyczajeń i tradycyjnych receptur.
Komentarze (0)