Dla zdrowia!
Wspomnieliśmy już o wielu wartościowych składnikach, znajdujących się w składzie kai lan, czyli brokule chińskim i nie była to przesada. Warzywo zawiera na przykład, witaminę C i to dopiero początek jego dobroczynnych właściwości. Oprócz wspierania prawidłowej odporności, kwas askorbinowy bierze udział w produkcji kolagenu w organizmie. To dzięki niemu możemy cieszyć się między innymi sprężystą, jędrną skórą. W dbaniu o wygląd cery jest wspomagany przez witaminę A. Z łatwością będzie można zauważyć jej pozytywne działanie, ponieważ ta substancja wspiera także prawidłowe widzenie.
Dodatkowo witamina K oraz wapń wpływają na dobrą kondycję kości, mięśni i zębów. Przekąska w postaci brokułu chińskiego okaże się przydatna w każdym wieku.
powrót do góryZainspiruj się!
Jedną z najbardziej charakterystycznych technik kucharskich, wywodzących się z Dalekiego Wschodu jest stir-frying. To bardzo krótkie smażenie produktów na mocnym ogniu. Przez krótki czas obróbki wszystkie składniki potrawy należy intensywnie mieszać. Dzięki tej metodzie, warzywa w potrawie zachowują swoją chrupką konsystencję. Zgłębiając tajniki azjatyckich kulinariów, nie sposób nie spróbować smażonej wołowiny stir-fry własnej roboty. To naprawdę prosty przepis, a jeszcze smaczniejszy będzie z dodatkiem gai lan. Lubicie kombinacje bardzo różnorodnych smaków w jednym daniu? Koniecznie musicie przyrządzić słodko-kwaśne stir-fry z wieprzowiny. Oto kwintesencja azjatyckich specjałów.
Wietnamska wołowina PHO usatysfakcjonuje wszystkich, którzy uwielbiają, gdy w kuchni i na talerzu wiele się dzieje. Ilość rozmaitych składników zapowiada prawdziwą ucztą dla kubków smakowych. Nie miejmy oporów, by tym razem młody jarmuż zamienić na jego chińską odmianę. A może połączymy oba warzywa? Wszystko zależy od naszej kulinarnej wyobraźni.
Przyszła pora na kaszotto z fetą i batatem, czyli wegetariański przebój. Już nikt nie będzie mógł powiedzieć, że dieta roślinna jest nudna. Doskonale wyważone przyprawy i dodatki tworzą apetyczną kompozycję, którą można zaserwować zarówno na obiad, jak i na kolację. Jeśli wolimy mniej obfity posiłek, sałatka z pieczonym burakiem będzie jak znalazł. Bardzo efektowna, więc jest odpowiednia na romantyczny posiłek przy świecach. Zamiast szpinaku, wykorzystajmy chiński brokuł. W zimne dni doskonale sprawdzi się klarowna zupa z kurczakiem i liśćmi szpinaku. Można nazwać ją swoistą wariacją na temat rosołu. Koniecznie wypróbujmy w niej nowe, dopiero co poznane, liściaste warzywo.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Gai lan to określenie pochodzące z języka kantońskiego, który jest używany przede wszystkim w południowych rejonach Chin.
- Nieco bardziej swojsko brzmi nazwa chiński jarmuż i również jest jak najbardziej poprawna. Warto wiedzieć, że chiński brokuł to odmiana kapusty.
- Brokuł chiński charakteryzuje się grubą łodygą oraz długimi liśćmi. Najbardziej dociekliwi i spostrzegawczy smakosze dopatrują się w nich niebieskiego połysku.
- Zazwyczaj kai lan w czasie kwitnienia wyróżnia się białymi kwiatami. Istnieją jednak odmiany o kwiatach żółtych.
- Skoro mamy do czynienia z egzotycznym warzywem, dobrze będzie dowiedzieć się, jak rozpoznać świeże, czyli najsmaczniejsze, egzemplarze. To ważne, ponieważ starsze rośliny o zdrewniałych łodygach stają się wyraźnie gorzkie, a nie ten efekt chcemy uzyskać w kuchni. Łodygi świeżych brokułów chińskich nie mogą być suche i pomarszczone. Z kolei ich środek powinien mieć jasną, kremową, półprzezroczystą barwę. Zwiędnięte liście, która utraciły swoją sprężystość nie rokują dobrze.
- Jeśli tylko będziemy mieć okazję, by zobaczyć zwarte pąki kwiatowe, możemy mieć pewność, że roślinę warto zabrać ze sobą do domu.
- Po zakupie brokułów chińskich nie należy zwlekać z ich przyrządzeniem. Zróbmy to w ciągu maksymalnie 2-3 dni. Inaczej warzywo straci chrupkość, zyska za to na gorzkim posmaku.
- Skrzyżowanie chińskiego brokułu z jego „tradycyjną” wersją pozwoliło stworzyć broccolini. Trafia w gust każdego, kto szuka jeszcze łagodniejszego smaku. Ich czas gotowania jest znacznie krótszy, więc warzywo doceniają zapracowani kucharze.
Z czym to się je?
Większość z nas jest dobrze zaznajomiona z przynajmniej kilkoma rodzajami warzyw liściastych. Szpinak przez długi czas kojarzony z mało apetyczną papką, od kilku lat święci w kuchniach triumfy. Coraz częściej wracamy do nieco zapomnianych na przestrzeni lat jarmużu i botwinki. Niepozorne liście kryją w sobie wiele składników odżywczych, doskonały smak i niebywałą uniwersalność. Nie inaczej jest z brokułem chińskim.
W czasie poszukiwań tej azjatyckiej zieleniny trafimy także na nazwy gai lan lub kai lan. Sięgając po inspiracje z kuchni tajskiej, możemy spotkać się z określeniami kha naa lub khana. Potrawy, z których słynie Tajlandia, zazwyczaj kojarzone są z dużą pikanterią. Brokuł chiński umożliwi złagodzenie ich charakteru – to ważne, dla wszystkich, którzy nie przepadają za palącymi doznaniami. Czym różni się brokuł chiński od dobrze znanego brokułu włoskiego? W smaku można wyczuć pewne podobieństwa, jednak azjatyckie warzywo jest słodsze, przywołuje skojarzenia ze szparagami. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować go na surowo. Brokuł chiński nadaje się idealnie do sałatek warzywnych. Owoce morza dodadzą potrawie elegancji i orientalnego pazura.
Pomysły na zastosowanie chińskiego brokułu znajdziemy w kulinariach Wietnamu, Birmy oraz Laosu. Wygląda na to, że inspiracji długo nam nie braknie. Najprostszą przekąskę można przyrządzić, lekko podsmażając brokuł chiński na oleju roślinnym i podając skropionego sokiem z cytryny. Kai lan bardzo dobrze znosi gotowanie i duszenie. Z powodzeniem możemy nim zastępować szpinak w przepisach, które od dawna widnieją w naszych prywatnych zbiorach i notatnikach.
Świetnie pasuje do mięs, zwłaszcza wieprzowiny i drobiu. Brokuł chiński i kurczak to sposób na smaczny, orientalny obiad, którego przygotowanie potrwa zaledwie kilkanaście minut. Dania warto podawać z makaronem ryżowym – wszyscy goście szybko zorientują się, w jakim klimacie jemy dzisiaj posiłek. Nie zapomnijmy o podstawowych przyprawach, przede wszystkim imbirze i czosnku. Z takimi dodatkami, brokuł chiński będzie wyśmienitym dodatkiem do zup – nie tylko azjatyckich. Jednym najpopularniejszych sposobów na chiński brokuł, jest podanie go z sosem ostrygowym. Możemy mieć pewność, że danie będzie aromatyczne i wyraziste.
powrót do góry
Komentarze (0)