Jak się za to zabrać?
Gdy jest kochana – to do szaleństwa. Gdy nielubiana – to w pełni. Źle ugotowana często zniechęca do siebie. Niesłusznie – odpowiednio przyrządzona zachwyci swoim smakiem i nie da o sobie zapomnieć. Oto kilka cennych rad, aby brukselka brylowała w naszej kuchni. W sklepie najlepiej sięgać po małe, twardsze w dotyku warzywo. Warto także zwrócić uwagę na liście, które powinny do siebie przylegać i być w kolorze jasnozielonym. Natomiast zostawiamy brukselkę, której pąki są gąbczaste i żółtawe. Oznacza to, że nie jest świeża. Zakupioną brukselkę możemy przechowywać w lodówce nawet do 10 dni. Jak ugotować brukselkę, aby pozbawić ją nieprzyjemnego zapachu? Ilu kucharzy, tyle sposobów na pozbycie się gorzkiego aromatu. Prezentujemy najpopularniejsze z nich:
- Pogotuj chwilę brukselkę, po czym odlej wodę. Następnie ponownie zalej ją wrzątkiem i dalej gotuj.
- Dodaj do wody szczyptę soli lub łyżkę cukru, sprawdzi się też odrobina mleka.
- Gotuj brukselkę bez przykrywki, wtedy ulotnią się związki odpowiedzialne za gorzki posmak.
Brukselka równie wyśmienicie smakuje na surowo. Jak długo gotować brukselkę? Najlepiej, aby była lekko twarda. Wystarczy tylko 5 minut, aby cieszyć się jej delikatnym smakiem na talerzu. Smacznego!
powrót do góryDla zdrowia!
Brukselka to niezastąpione źródło witamin takich jak B6, C i K. Jest również bogata w składniki mineralne – mangan i potas. Witamina C pomoże nam w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, zaś witamina B6 wspiera odpowiednią produkcję czerwonych krwinek. W jej skład wchodzi także potas, który pomaga w utrzymaniu właściwego ciśnienia krwi oraz mangan, który ochrania komórek przed stresem oksydacyjnym. W brukselce nie brakuje także witaminy K, która odpowiada za proces krzepnięcia krwi. Z tego powodu brukselka nie jest zalecana osobom z żylakami. Niedobór witaminy K może wpływać na prawidłowy stan kości. Po brukselkę mogą sięgać cukrzycy, gdyż posiada niski indeks glikemiczny. Dla surowej wynosi on 15, natomiast ugotowanej - 20. 100 g surowej brukselki dostarcza ok 40 kcal, w związku z czym jest idealnym składnikiem diety osób, które kontrolują spożycie kalorii. Tak samo jak inne warzywa kapustne, brukselka jest źródłem goitrogenów, które należą do substancji tzw. wolotwórczych. Wpływają one na metabolizm jodu, co prowadzi do zmniejszenia jego stężenia w organizmie, a w konsekwencji zaburzenia syntezy hormonów tarczycy i tworzenia się woli (przerost tarczycy). Dlatego też brukselka nie jest zalecana osobom z niedoczynnością tarczycy.
powrót do góryZainspiruj się!
Czas zasiąść do stołu! Brukselka doskonale sprawdzi się w wielu rodzimych daniach oraz jako dodatek do mięs czy ryb. Zapiekana w sosie - to sposób na obiad, który z całą pewnością zachwyci domowników. Podobny sukces przy rodzinnym stole odniosą zapiekanka z ziemniakami i brukselką oraz kurczak z brukselką. Teraz pora na węgierskie smaki! Ta młoda dama wprowadzi do gulaszu - znanego już wszystkim dania - odrobinę ekstrawagancji. Natomiast brukselka podana z wątróbką i tymiankiem to doskonały przepis na spotkanie z przyjaciółmi. Zaskocz ich niepowtarzalnym aromatem! Szukasz łatwego sposobu na zupę? Tutaj wyśmienicie sprawdzi się brukselkowy krem z serowym paluchem. A kiedy potrzebujesz potrawy do zadań specjalnych – tutaj do gry wchodzi grasica cielęca z gruszką, brukselką i dynia. Pochwal się swoimi kulinarnymi umiejętnościami, a co!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Brukselka uważana jest za najmłodszą z roślin kapustnych. Powstała w wyniku skrzyżowania jarmużu i kapusty głowiastej.
- Mała główka, a wysoko „postawiona”! Roślina potrafi osiągnąć pokaźne rozmiary. Dorasta nawet do 1 m wysokości. Łodygę ozdabia od 70 do 80 główek brukselki.
- Jej nazwa związana jest z samą Brukselą. To tam zaczęli hodować ją ogrodnicy w swoich ogródkach.
- Początkowo służyła jako roślina ozdobna. Jej kulinarne właściwości dostrzeżono dużo później!
- Sławę zdobyła w wielu krajach: w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii czy Australii. Jest tam uwielbiana!
- Brukselka to smakowite uzupełnienie diety wegetariańskiej – wszystko dzięki wysokiej zawartości białka.
Z czym to się je?
Brukselka figlarnie kusi. Jej wdzięki sprawiły, że znalazła w kuchni szerokie zastosowanie. Zupa warzywna z jej dodatkiem? A może zupa krem? W tych sytuacjach sprawdzi się idealnie. Wzbogaca także smak zapiekanek, doskonale komponuje się z mięsami. Odpowiednio przyrządzona, zachwyca swoją delikatnością. Gotowana brukselka to także wyśmienity element warzywnych sałatek. Poleca się także jako dodatek do dań rybnych. Fani brukselki wystąp! Szukacie do niej odpowiednich partnerów? Tutaj na pierwszy plan wychylają się grzyby i orzechy. Na surowo sprawdzi się jako szybka przekąska. Podawana w najpopularniejszej formie – z rozpuszczonym masłem i tartą bułką – od razu przywiedzie na myśl płomień domowego ogniska. Jeśli mimo wszystko, krzywisz się na samą myśl o brukselce – daj jej jeszcze jedną szansę. Przyrządź ją na grillu i podawaj posypaną parmezanem oraz z dobrej jakości oliwą. Warto bowiem włączyć ją do codziennej diety.
powrót do góry
Komentarze (0)