Zainspiruj się!
W gotowaniu przy użyciu jałowca ważne jest zachowanie umiaru. Wspaniale pachnąca przyprawa wzbogaci smak potraw, nawet gdy dodamy ją w niewielkiej ilości. Potrzebujecie konkretów? Oto kilka propozycji przepisów z wykorzystaniem jałowca, z dokładnie wyszczególnionymi proporcjami!
Ucztę rozpoczniemy od przepisu na żur śląski na modłę myśliwską z jałowcem i orzechami, w którym leśny smak podkręcą także aromatyczne kurki i dziczyzna. Danie główne w postaci gulaszu wołowego po myśliwsku będzie idealnie korespondować z podaną na początku zupą. Taki zestaw to idealny obiad tematyczny! Jałowiec od wieków był nieodłącznym elementem ucztowania i tę tradycję jak najbardziej warto zachować, zwłaszcza gdy mamy ochotę na dokładkę mięsnych przysmaków. Na jednej porcji się nie skończy, gdy na stole pojawi się pieczony schab z ziołami. Rozpływające się w ustach mięso i wspaniały aromat jałowca na długo pozostaną w naszej pamięci.
Jeśli chodzi o kuchnię włoską, doskonale znamy liczne pomysły na idealną pizzę i zjawiskową pastę. Co powiecie na przepis na wołowinę z Piemontu duszoną z winem? Najlepiej nie mówić nic, tylko od razu brać się za gotowanie. Przygotujmy większą porcję – jak przystało na danie jednogarnkowe, przyda nam się na dzień następny. Po odgrzaniu smakuje równie dobrze. Zapowiada się ważna uroczystość? W kulinarnej oprawie nie powinno zabraknąć pasztetu domowego.
Sporo zostało już powiedziane na temat mięsnych inspiracji, lecz jałowiec przyda nam się także do przygotowania przepisu na wegetariański smalec z białej fasoli i jabłka, smakującego idealnie ze świeżym pieczywem. Niezawodny kulebiak z kapustą kiszoną to znakomity pomysł na chrupiącą i pełną smaków przekąskę, po którą goście będą sięgać z apetytem.
powrót do góry
Czy wiesz, że?
- Jałowiec pospolity to wiecznie zielony krzew z rodziny cyprysowatych. Trafimy na niego w lasach w prawie każdym zakątku półkuli północnej. Przez tak szerokie występowanie zaczęto rozróżniać wiele innych, pomniejszych odmian.
- Choć uznawany za krzew, jałowiec może osiągać około 10 metrów wysokości. Rośnie dość powoli, nie wymagając od ogrodników dużych nakładów pracy. Z tego względu wiele osób decyduje się na umieszczenie go w swoich ogrodach.
- Rozmiar krzewu jałowca zależy też od jego lokalizacji. W Wielkiej Brytanii jałowiec to niewielki krzew o wysokości zazwyczaj nieprzekraczającej 2 metrów. Z kolei w Skandynawii zobaczymy już ogromne, nawet 30-metrowe drzewa.
- Okres dojrzewania owoców jałowca wynosi 2 lata. Na początku wyróżniają się zieloną barwą. Następnie przechodzi ona w delikatnie niebieski lub fiołkowy odcień. W pełni rozwinięte szyszkojagody mają kolor granatowy.
- W uprawach krzewów jałowca przodują kraje położone na południu Europy, w tym Włochy.
- Owoce jałowca suszone są w temperaturze wynoszącej maksymalnie 35 stopni. Ważne jest, by nie przekroczyć jej w czasie tego procesu, inaczej szyszkojagody mogłyby stracić to, co w nich najcenniejsze – olejek eteryczny.
Z czym to się je?
Połączmy przyjemne z pożytecznym. Podczas relaksującej wycieczki do czasu rozglądajmy się za charakterystycznym, iglastym krzewem. Szyszkojagodom, czyli owocom jałowca pospolitego, do przeciętności jest daleko. Uznawane są za jeden z najcenniejszych i najbardziej pożądanych darów lasu. Co ciekawe, w większości przypadków pozyskiwane są nie z upraw, a z dziko rosnących krzewów. Dlatego uważamy, że leśna wyprawa to świetny pomysł nie tylko dla zapalonych piechurów, ale także kucharzy.
Z czym łączyć owoce jałowca? Zdajmy się na intuicję. Leśne aromaty będą jeszcze bardziej intensywne, gdy dodamy szyszkojagody do grzybów – zarówno tych świeżo zebranych, jak i marynowanych. Zwłaszcza gatunki o dość łagodnym smaku będą potrzebowały wyrazistej, jałowcowej nuty.
Przy tak znakomitych składnikach nie sposób pominąć dziczyznę. Pod tym względem jałowiec był doceniany w Polsce już setki lat temu, jako nieodzowny element mięsnej uczty. Nie miejmy oporów przed dodawaniem owoców jałowca do wieprzowiny, wołowiny i baraniny. Jeśli zależy nam na naprawdę wyjątkowym posiłku, połączmy jałowiec z jagnięciną, cielęciną oraz z mięsem kaczki lub królika. Szyszkojagody możemy dodawać do mięs w całości lub zgniecione jako składnik aromatycznej marynaty, bazującej chociażby na czerwonym winie.
Mięso z jałowcem możemy przyrządzać na wiele różnych sposobów. Zapach pieczonych przysmaków będzie apetycznie roznosić się po kuchni. Miłośnicy grillowania także powinni spróbować jałowcowego rarytasu. Świąteczne pieczenie, pasztety i domowe wędliny też zyskają z jałowcem niebanalnym charakter. Wędzone mięsa będą wyróżniać się znacznie głębszym smakiem, zwłaszcza gdy połączymy jałowiec z kolendrą. Wiele rodzinnych uroczystości nie mogłoby się obyć bez pełnego znakomitych produktów bigosu. Niech nie zabraknie w nim także wyczuwalnego, leśnego akcentu.
Warzywne dodatki lub dania również będą z nim dużo bardziej wyraziste. Owoce jałowca dodawajmy do potraw kapuścianych lub opartych w znacznej mierze na strączkach. Zupę fasolową albo fasolkę po bretońsku odkryjemy na nowo właśnie z jałowcem. Jeśli zależy nam na jak najbardziej aromatycznym i interesującym gotowaniu, łączmy jałowiec z innymi ziołami. Jak zrobić to umiejętnie? Przychodzimy z pomocą – leśny aromat doskonale współgra z tymiankiem, liściem laurowym, majerankiem, oregano, zielem angielskim oraz szałwią.
Fani słodkości też nie będą rozczarowani obecnością owoców jałowca w kuchni. Inspiracje staropolskimi kulinariami doprowadzą nas do intrygujących powideł jałowcowych. Szyszkojagody sprawdzą się świetnie jako przełamanie słodkich smaków owoców, w tym brzoskwiń i jabłek. Cynamon to nie jedyny dodatek, którym warto wzbogacić szarlotkę.
powrót do góry
Komentarze (0)