Dla zdrowia!
Mąka ryżowa jest wybawieniem dla osób zmagających się z celiakią. Bywa stosowana w artykułach spożywczych przeznaczonych dla najmłodszych, więc to produkt zdecydowanie godny zaufania. Mąka ryżowa jest też źródłem niacyny, która pomaga zachować zdrową skórę. Wraz z witaminą B6 przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Dodatkowo witamina B1 (tiamina) wspomaga prawidłowe działanie układu nerwowego oraz funkcjonowanie serca. Co jeszcze znajdziemy w mące ryżowej? Fosfor, magnez i cynk – samo dobro! Pyszny sposób na codzienne uzupełnianie kluczowych dla organizmu substancji.
powrót do góryZainspiruj się!
Ten, kto powiedział, że dieta bez glutenu jest uboga i nudna z pewnością nie próbował ryżowych bułeczek bezglutenowych – odpowiednich na deser, podwieczorek albo jako słodkie urozmaicenie drugiego śniadania. Łatwe do zapakowania, więc przegryzajmy je w czasie przerwy od codziennych obowiązków, gdy tylko najdzie nas ochota. Na specjalne, świąteczne okazje też znajdzie się niezawodny przepis. Mazurek migdałowo-pomarańczowy pozwoli zapomnieć, że przebywa się na jakiejkolwiek diecie. W końcu gotowanie to ciągłe poszukiwanie nowych smaków i składników, a mąka ryżowa doskonale wpisuje się w ciekawą alternatywę. Gdy mamy ochotę na aromatyczną, gęstą zupę, pomidorowa zupa krem z makaronem będzie, jak znalazł. To doskonała okazja, by przekonać się, że mąka ryżowa może z powodzeniem zastąpić śmietanę w roli zagęstnika. Gdy zaczynamy poznawać kuchnię azjatycką, proste sajgonki będą trafnym wyborem. Przekonamy się, jak łagodny i cieniutki produkt można uzyskać z ryżowej mąki. Pójdźmy za ciosem, gdy potrzebujemy czegoś bardziej eleganckiego. Efektowne wrapy z krewetkami zawinięte w ciasto ryżowe będą idealnie pasować do atmosfery wykwintnego przyjęcia. W koreańskich pierożkach mandu z mięsnym farszem zamieńmy mąkę pszenną na ryżową – nadal będzie pysznie! Pamiętajmy tylko o zmianie proporcji, bo azjatycki specjał jest wyjątkowo wydajny.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Najczęściej mąkę ryżową wytwarza się z ryżu białego lub brązowego. Co za tym idzie, może się ona różnić kolorem.
- Produkt otrzymywany z brązowego ryżu zawiera większe ilości poszczególnych witamin, składników mineralnych i błonnika.
- Mąkę ryżową można uzyskać z wielu odmian ryżu. Oprócz tych dwóch najbardziej popularnych, wykorzystuje się m.in. basmati oraz jaśminowy.
Jak się za to zabrać?
Ze względu na coraz większą popularność diety bezglutenowej, zakup mąki ryżowej nie powinien stanowić problemu. Tak samo świetnym rozwiązaniem jest zrobienie mąki ryżowej w domu. Przepis jest bardzo prosty. Wystarczy blender o dużej mocy i, rzecz jasna, ryż. Proporcje są klarowne - z 500 gramów ryżu otrzymamy 500 gramów mąki. Jak zrobić mąkę ryżową krok po kroku?
Ryż należy miksować na najwyższych obrotach przez minutę. Jeśli zależy nam na bardzo drobnej mące, przedłużmy mielenie o około 30 sekund. Warto robić krótkie przerwy, bo urządzenie może szybko się nagrzewać.
Dzięki samodzielnemu przygotowaniu mąki ryżowej, zyskujemy pewność, że jest to produkt w pełni bezglutenowy, bez żadnych niepożądanych zanieczyszczeń. Część grubszej mąki możemy odłożyć, ponieważ taki rodzaj najlepiej nadaje się do pieczenia ciast, pancakes i naleśników. Drobno zmieloną zachowajmy do deserowych kremów i sosów.
Nie da się nie zauważyć, że przez brak glutenu mąka ryżowa nie jest tak kleista, jak inne gatunki. Ciasto po upieczeniu może być zbyt kruche i rozsypywać się. Istnieją proste sposoby, by temu zapobiegać. Wystarczy dodać do receptury więcej jajek lub kawałek banana. W charakterze spoiwa wykorzystamy też modne awokado, nasiona chia albo dynię. Warto połączyć ją z inną odmianą mąki, np. ziemniaczaną albo kasztanową.
O ile bezglutenowcy nie mają wyboru, o tyle osoby zdrowe też powinny patrzeć na mąkę ryżową łaskawym okiem. Modyfikując przepis, w którym polecano mąkę pszenną, w przypadku mąki ryżowej wystarczy dodać ¾ tej porcji. Jeśli zostanie nam nadprogramowa ilość, przechowujmy ją w szczelnie zamkniętym pojemniku.
powrót do góryZ czym to się je?
Zarówno dania wytrawne, jak i desery zyskują na obecności w recepturze mąki ryżowej. Jest jedną z najpopularniejszych mąk bezglutenowych, ale śmiało mogą sięgać po nią również osoby, które nie borykają się z alergiami pokarmowymi. Fani słynącej z różnorodności i bogatego smaku kuchni azjatyckiej powinni mieć w swoich kuchniach solidny zapas mąki ryżowej. To ona służy za podstawę papieru ryżowego, z którego przygotowuje się słynne sajgonki. Farsz mięsny, warzywny, a może mieszany? Wszystkie kombinacje są warte wypróbowania. Z mąki ryżowej wytwarza się charakterystyczny makaron ryżowy. Bardzo możliwe, że mieliśmy już z nią do czynienia, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Dania przygotowywane z mąki ryżowej wyróżniają się słodkawym aromatem. Jest idealna do wytwarzania lekkiego pieczywa, naleśników, bardziej puszystych racuchów oraz placuszków. Cieniutkie naleśniki dosa prosto z Indii można serwować w wielu odmianach. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Bywają podawane jako przystawka albo dodatek do głównego dania. Nadziewane warzywami z aromatycznymi przyprawami zamieniają się w zjawiskowy obiad.
Co powiecie na śniadanie albo przekąskę z indyjskim stylu z idli w roli głównej? To rodzaj kluseczek gotowanych na parze, które można jeść solo lub z wybranymi dodatkami, np. gęstym sosem warzywnym. By dobrze poznać właściwości mąki ryżowej, nie trzeba być specjalistą w dziedzinie egzotycznych dań. Zamieńcie w swoich sprawdzonych przepisach na muffinki, ciasteczka i tarty mąkę pszenną na ryżową. Z nowym produktem dobrze jest oswajać się stopniowo.
Dla wszystkich, którzy żadnego wyzwania kulinarnego się nie boją, nadal mamy sporo w zanadrzu. Chińskie kulki sezamowe, jian dui, to jeden ze sztandarowych przysmaków azjatyckich. Ciasto z kleistej mąki z zewnątrz jest obficie pokryte nasionami sezamu, a środek wypełnia nadzienie ze słodkiej pasty z czarnej lub czerwonej fasoli. W japońskich kulinariach także można znaleźć wiele inspiracji na zastosowanie mąki ryżowej. Dango – nieduże, okrągłe kluseczki, które podaje się w towarzystwie zielonej herbaty. Często serwowane na specjalnych patyczkach, mogą występować w różnych kolorach (w zależności od użytego naturalnego barwnika).
Mąka ryżowa może przydać się także w czasie codziennego gotowania. Bez problemu zagęścimy nią zupy i sosy. Zwłaszcza beszamelowy smakuje z nią znakomicie. Pora na modyfikację przepisu na pierogi, bo one z mąką ryżową też się udają. Wykorzystajmy ją do chrupiących, mięsnych panierek. Po udanym obiedzie przychodzi pora na deser. Z udziałem mąki ryżowej przyjmie on formę puddingu lub delikatnego, kremowego flanu.
powrót do góry
Komentarze (2)