Dla zdrowia!
Napój ryżowy nie zawiera cholesterolu, glutenu, laktozy i jest bezpieczny dla większości alergików! Brzmi wspaniale, ale jednocześnie napój ryżowy nie dostarczy organizmowi dobrze przyswajalnego białka i wapnia, dlatego będzie dobrym uzupełnieniem diety, ale nie jej podstawą! Uważnie czytaj etykiety – w niektórych kartonach znajdziesz cukier. Nie znaczy to, że pozostaje Ci tylko samodzielne wytwarzanie. Dostępne w sklepach napoje bardzo często są wzbogacane o witaminę D, B12 i wapń, by zbliżyć je do wartości odżywczych krowiego mleka. W domowym napoju, niestety tego nie znajdziesz. Mimo że nie posiada wszystkich pożądanych składników, nadal jest wartościowym produktem. Witaminy z grupy B zatroszczą się o sprawne działanie układu nerwowego.
Być może napój ryżowy nie jest w 100% idealny, ale zdecydowanie zasługuje na to, by dać mu szansę!
Zainspiruj się!
Napój ryżowy ma doskonały wpływ na funkcjonowanie trawienia. Ta informacja będzie bardziej przydatna, niż mogłoby się wydawać. Od dań z jego udziałem nie sposób się oderwać! Obejdzie się bez specjalistycznej książki kucharskiej. Spróbuj wykorzystać napój w tych przepisach, które dobrze znasz, a także w tych, których zawsze chciałeś spróbować! Zupa migdałowa to bardzo smaczna alternatywa dla pomidorówki albo pieczarkowej, które pewnie często goszczą na Twoim stole. Skoro już decydujesz się na nowości, zapiekanka ryżowa z warzywami będzie znakomitą propozycją na sycący obiad lub kolację. Warzywa dobierz według własnych preferencji – w ten sposób bez problemu przemycisz niezbędne witaminy, nawet jeśli Twoje pociechy na co dzień ich odmawiają. Szykują się zmiany w tradycyjnych daniach! Trochę nowe, a jednak znajome naleśniki a la gołąbki to obiad, który bez żadnych obaw możesz podać rodzinie. Talerze będą świecić pustkami! Masz już rozgrzaną patelnię, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by przy okazji przygotować deser – naleśniki bezglutenowe z serem. Przekonasz się, jak napój ryżowy świetnie uzupełnia ciasto! Lubisz słodkości, ale nie przepadasz za wyrabianiem ciasta? Z wegańskim mazurkiem bez pieczenia jesteście dla siebie stworzeni! Smakuje nie tylko w czasie Wielkanocy! Jeśli masz ochotę na coś mniejszego, skorzystaj z przepisu na ryżowe bułeczki bezglutenowe. Możesz je zabrać na wynos gdziekolwiek chcesz!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Znalezienie gotowego produktu jest coraz prostsze. Rosnąca popularność napojów roślinnych sprawiła, że znajdziesz go w większości sklepów ze zdrową żywnością. Często pojawiają się na półkach większych marketów. Nie przepadasz za bieganiem po sklepach? Postaw na Internet. Napój ryżowy spotkasz w różnych wersjach smakowych – najczęściej czekoladowej i waniliowej.
- W zastosowaniu w niczym nie ustępuje tradycyjnemu, białemu mleku prosto od krowy. No, może prawie w niczym! Nie poleca się dodawania go do kawy, ponieważ może ją poważnie rozwodnić. Warto pamiętać, zwłaszcza jeśli kawa to dla Ciebie świętość!
- Napój ryżowy z kuchennej półki dotarł także do kosmetyczki. Używa się go w produkcji nawilżających i wygładzających balsamów do ciała, kremów i płynów do kąpieli. My dopiero się do niego przekonujemy, ale w Azji jest to chleb powszedni.
- Ma rzeszę wiernych fanów wśród roślinożerców. Idealnie nadaje się do wzniesienia toastu 1 października, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień - Wegetarianizmu oraz 1 listopada - wyznaczonego na Światowy Dzień Wegan. Organizowane są różnorodne wydarzenia – spotkania, festiwale, wykłady. Ich celem jest informowanie o korzyściach zdrowotnych, jakie wynikają z wyboru wege diety oraz kampanie dotyczące ochrony środowiska.
Jak się za to zabrać?
Przyjęło się nazywać napój ryżowy mlekiem, jednak według prawa Unii Europejskiej na miano to zasługują wyłącznie produkty pochodzenia zwierzęcego. Nic straconego! Samodzielne wyprodukowanie napoju będzie zdecydowanie mniej kłopotliwe niż hodowla własnego zwierzyńca. Najprostszą metodą jest zalanie 1 szklanki ryżu 1 litrem wody. Taką miksturę pozostaw na noc, następnie zmiksuj i przecedź powstały smakołyk przez gęste sito. Zależy Ci na czasie? Ryż możesz ugotować według przepisu. Lepszy będzie nawet odrobinę rozgotowany! Gdy ostygnie, dodaj przegotowaną wodę (około 4 szklanek na 100 gramów ryżu) i podobnie jak w pierwszym sposobie – zblenduj oraz przecedź. Dla urozmaicenia dodaj np. laskę wanilii, odrobinę miodu lub aromat kokosowy – wedle uznania!
powrót do góryZ czym to się je?
Gdy za oknem szaleje ulewa albo śnieżyca, nie ma to jak otulić się ciepłym kocem i zasiąść w ulubionym fotelu z kubkiem gorącego mleka w ręce. Zimowe marzenie! Jego realizacja nie wydaje się nierealna, chyba że źle znosisz zawartą w napoju laktozę albo zdecydowałeś się unikać produktów zwierzęcych. Czy wobec tego musisz wyrzucić z głowy obrazek rodem z bożonarodzeniowej pocztówki? Wcale nie! Na ratunek przybywają roślinne alternatywy. Jednym z najznamienitszych bohaterów okazuje się napój ryżowy. Pozyskuje się go najczęściej z ziarenek brązowego ryżu, ale biały też się nada! Nie jest śnieżnobiały – raczej szarawy. Jego neutralny smak daje spore pole manewru w zastosowaniu do różnorodnych potraw. Wystarczy dodać odrobinę wanilii lub cynamonu i energetyzujący napój gotowy! Sprawdzi się w większości potraw, w których do tej pory używałeś mleka. Owocowe i warzywne koktajle to idealna przekąska przed treningiem! Nawet jeśli w planach masz tylko spacer. Płatki kukurydziane, owsianki i zupy mleczne nie wypuszczą Cię rano z domu na głodniaka. Wypróbuj go w naleśnikach - nie ważne, czy wypełnisz je owocami i konfiturą, czy postawisz na warzywa, ser i mięso. Wytrawne połączenia to dla niego pestka, ale w deserach czuje się jak w domu. Lody i ciasta nie tylko przyzwyczaiły się do ryżowej alternatywy, ale wręcz mają do niej słabość. Czekolada pasuje jak ulał! Mrożone i świeże owoce – jagody, śliwki, truskawki i banany z niecierpliwością czekają na swoją kolej. Czy budyń zachowa odpowiednią konsystencję? Oczywiście, że tak! Zdarza Ci się wlewać mleko do mięsnej panierki? Z napojem ryżowym cała potrawa będzie jeszcze delikatniejsza w smaku. Rośliny wiele potrafią!
powrót do góry
Komentarze (0)