Dla zdrowia!

Sporo zostało powiedziane na temat zalet dodawania oleju z awokado do warzywnych potraw. Powodem są nie tylko jego walory smakowe.
Większość, bo aż 80-85% kwasów tłuszczowych, wchodzących w skład oleju z awokado, to tłuszcze nienasycone, które nie tylko mogą, ale też powinny znaleźć się w każdym, odpowiednio zbilansowanym jadłospisie. W oleju z awokado przeważa kwas oleinowy, wspierający utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu we krwi. By jego działanie było jak najbardziej efektywne, warto łączyć go z takimi produktami, jak orzechy włoskie, łosoś lub olej lniany.
Olej z awokado jest coraz bardziej pożądanym składnikiem w branży kosmetycznej. Obecna w jego składzie witamina A ma wpływ na procesy związane z zachowaniem zdrowej skóry. Witamina E bierze udział w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, dzięki czemu wspiera jej budowę i ogranicza przedwczesne starzenie się skóry.
powrót do góryZainspiruj się!

Wyróżnia się około 400 odmian awokado, występujących na całym świecie. Mimo że w Polsce dostępnych jest tylko kilka, to i tak okażą się wystarczające, by w atrakcyjny sposób wzbogacić posiłki. Nie zapominajmy o potencjale wyjątkowego, roślinnego oleju z awokado. Wybierzmy odpowiedni rodzaj – tłoczony na zimno lub gorąco – w zależności od tego, jakie potrawy planujemy umieścić w menu. W sałatce chińskiej znajdzie się miejsce zarówno dla oleju, jak i dla pokrojonego na kawałki owocu. Dzięki obecności w przepisie krewetek tygrysich, skomponujemy naprawdę szykowną kolację. Tak samo dobrze zaprezentuje się sałatka z awokado, orzechów i szpinaku, w której smak oleju z awokado w znakomity sposób połączy się ze słodyczą syropu klonowego. Macie ochotę na odmianę w porze obiadowej, ale niezbyt dużo czasu na gotowanie? Tagliatelle z orzechowym pesto to rozwiązanie idealne.
Wystarczy kawałek świeżego pieczywa maczany w oleju z awokado, by stworzyć prostą, ale niebanalną przekąskę. Dla bardziej wymagających smakoszy polecamy jednak kanapkę z awokado i buraczkami. To bardzo efektowna alternatywa dla klasycznych kanapek z szynką i serem, przygotowywanych na szybko.
Orientalny soczysty kurczak z patelni zadowoli wszystkich miłośników kuchni azjatyckiej. Pełno w nim charakterystycznych dla tych kulinariów składników – imbiru, sosu sojowego, grzybów shitake i pędów bambusa. Nie zapomnijmy o oleju z awokado. Produkt pomoże urozmaicić wegetariańskie talerze, na których nie powinno zabraknąć curry ziemniaczanego z fasolką szparagową.
powrót do góryCzy wiesz, że?

- Awokado to owoc występujący naturalnie na południowych terenach Meksyku. Współcześnie uprawiany jest także w wielu innych, tropikalnych i subtropikalnych zakątkach świata. W tej dziedzinie, oprócz Meksyku, przodują Chile, Kolumbia, Peru, Dominikana, Indonezja oraz Stany Zjednoczone.
- Funkcjonuje również pod nazwą smaczliwka wdzięczna.
- Wiecznie zielone drzewo z rodziny wawrzynowatych jest w stanie osiągać wysokość nawet 20 metrów. Część jadalna – owoc awokado pod względem botanicznym traktowany jest jako jagoda.
- Badania archeologiczne dowiodły, że awokado było znane już 7 tysięcy lat p.n.e. Mimo tak długiej historii, do Europy roślina trafiła za sprawą brytyjskich odkrywców dopiero w XVII wieku.
- W czasie zakupów należy poszukiwać dojrzałych egzemplarzy awokado. Poznamy je na podstawie dotyku – nie mogą być ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie, przejrzałe. Najprostszy test polega na lekkim naciśnięciu skórki, która powinna delikatnie uginać się pod dotykiem.
- Miąższ smaczliwki zawiera od 16 do 30% tłuszczu, więc jest świetnym materiałem do wytwarzania oleju.
- W zakresie produkcji oleju z awokado, najbardziej liczącymi się graczami są Meksyk, Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia, RPA oraz Izrael.
- Tradycyjne metody pozyskiwania oleju sprowadzały się do ręcznego zgniatania owocowego miąższu w naczyniu z wodą. Całość następnie podgrzewano, by oddzielić tłuszcz od wody. Ta technika okazała się jednak niewystarczająca do wykorzystania na skalę przemysłową.
Z czym to się je?

W naszych kuchniach zazwyczaj goszczą oleje słonecznikowy i rzepakowy. Coraz szersza oferta zachęca do sięgania po ciekawe alternatywy w postaci oleju lnianego albo z pestek winogron. W swoich poszukiwaniach warto skierować się w stronę produktu z awokado, zaliczanego do jednego z najzdrowszych olejów na świecie. Pod względem zawartości dobroczynnych substancji śmiało można porównywać go z oliwą z oliwek. Zanim jednak przejdziemy do odżywczych składników, wolimy poznać go od kuchni.
Istnieją dwie metody na pozyskanie oleju z awokado. Każda z nich decyduje o tym, do jakich celów będziemy mogli wykorzystać gotowy produkt. Nierafinowany, tłoczony na zimno za pomocą tradycyjnych technik olej charakteryzuje się zielonkawym kolorem, świeżym zapachem i smakiem z wyczuwalną, orzechową nutą. Będziemy mogli skorzystać z wszystkich jego cennych właściwości, pod warunkiem, że ograniczymy się do potraw na zimno. Zdecydowanie nie nadaje się do smażenia, choć możemy uzupełniać nim gotowe już dania. Świetnie podkreśla smak warzyw. Dotyczy to zarówno sałatek, jak i warzyw pieczonych lub smażonych na grillu. Chrupiąca marchew, pietruszka, burak, papryka, dynia czy pasternak z olejem z awokado nie będą potrzebowały już zbyt wielu przypraw. Jeśli chodzi o sałatki złożone np. ze świeżej sałaty, pomidorów, ogórków, rzodkiewek albo brokułów, można je delikatnie skropić olejem z wierzchu lub posłużyć się nim jako bazą do sosu.
Bazyliowe pesto to klasyka włoskich dodatków do wszelkiego rodzaju makaronów. Z łatwością wykonamy je w zaciszu własnej kuchni przy użyciu oleju z awokado. Możemy nawet pójść o krok dalej i do zrobienia tej charakterystycznej pasty wykorzystać pietruszkę, kolendrę albo rukolę. Równie dobrze taki dodatek komponuje się z mięsami i rybami. Będzie pełnym smaku sosem zarówno do włoskich ravioli, pizzy, jak i różnego rodzaju zapiekanek.
Oleju możemy użyć do obróbki termicznej pod warunkiem, że wybierzemy do tego wariant rafinowany, tłoczony na gorąco. Ma wyraźnie jaśniejszą barwę oraz mniej zdecydowany zapach i aromat. Brak tej wyrazistości rekompensuje kucharzom wysoką temperaturą dymienia, osiągającą nawet 255⁰C. Nadaje się więc do smażenia i pieczenia w wysokich temperaturach.
powrót do góry
Komentarze (0)