Zainspiruj się!
Podobno zobaczenie spadającej gwiazdy spełnia najskrytsze pragnienia. Marzysz o interesującej i pysznej kuchni? Nie szukaj daleko! Z patisonem masz to jak w banku! Panierowane w bułce tartej plasterki to przekąska, której nie będziesz mieć dosyć. Boisz się, że są mało wyraziste w smaku? Oto przepis na sos pieczarkowy ostry i nie musisz martwić się przyprawami. Patison połączony z curry zapewni podniebieniu nieziemskie doznania! Starożytni Indianie wierzyli, że dyniowate warzywa mają boskie pochodzenie. Próbując zapiekanki z dyni i cukinii z udziałem niestrudzonego patisona, trudno nie przyznać im racji! Twój stół jeszcze takich cudów nie widział! Patisony nadziewane mięsem mielonym wyglądają jak milion dolarów! Aż dziw, że do tej pory nie sięgałeś po nie, by zaimponować całej swojej rodzinie i przyjaciołom. Sos napoli możesz zamienić na równie apetyczny sos paprykowy. Jeśli grill, to tylko w wakacje? W przypadku szaszłyków z kurczakiem i warzywami piekarnik też da radę. O dowolnej porze roku! Mini patisony przyciągną uwagę nawet, gdy apetytu brak. Idealnie komponuje się z nimi dip paprykowy. Soczyste mięso, chrupiące warzywa i wyraziste dodatki – taką kuchnię uwielbiamy! Podobno zobaczenie spadającej gwiazdy spełnia najskrytsze pragnienia. Marzysz o interesującej i pysznej kuchni? Nie szukaj daleko! Z patisonem masz to jak w banku! Panierowane w bułce tartej plasterki to przekąska, której nie będziesz mieć dosyć. Boisz się, że są mało wyraziste w smaku? Oto przepis na sos pieczarkowy ostry i nie musisz martwić się przyprawami. Patison połączony z curry zapewni podniebieniu nieziemskie doznania! Starożytni Indianie wierzyli, że dyniowate warzywa mają boskie pochodzenie. Próbując zapiekanki z dyni i cukinii z udziałem niestrudzonego patisona, trudno nie przyznać im racji! Twój stół jeszcze takich cudów nie widział! Patisony nadziewane mięsem mielonym wyglądają jak milion dolarów! Aż dziw, że do tej pory nie sięgałeś po nie, by zaimponować całej swojej rodzinie i przyjaciołom. Sos napoli możesz zamienić na równie apetyczny sos paprykowy. Jeśli grill, to tylko w wakacje? W przypadku szaszłyków z kurczakiem i warzywami piekarnik też da radę. O dowolnej porze roku! Mini patisony przyciągną uwagę nawet, gdy apetytu brak. Idealnie komponuje się z nimi dip paprykowy. Soczyste mięso, chrupiące warzywa i wyraziste dodatki – taką kuchnię uwielbiamy!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Nie przybył z innej planety. Zatem skąd? Krewniak dyni pochodzi z Ameryki Północnej. Jego właściwości doceniali Indianie zamieszkujący Półwysep Jukatan oraz Aztekowie zasiedlający dzisiejsze tereny Meksyku.
- Do Europy trafił nie za sprawą statku kosmicznego, lecz na statkach hiszpańskich kolonizatorów. Gdy stawiał pierwsze kroki na Starym Kontynencie, podchodzono do niego z rezerwą. Dlatego początkowo hodowano go wyłącznie w charakterze rośliny ozdobnej.
- Nazwa warzywa pochodzi z języka francuskiego. Pâtisson ma swoje korzenie w słowie pâté, które tłumaczy się jako ciasto, rzadziej pieróg. Jak widać, soczewkowaty kształt warzywa wzbudza najróżniejsze skojarzenia!
- Niezwykły wygląd bywa powodem nieszkodliwych żartów. We Francji czasem nazywa go się czapką elektorską lub biretem księdza.
- Patison lubi metamorfozy! W zależności od odmiany może być kremowy, żółty, zielony, nawet fioletowy. Choć najsmaczniejsze są małe okazy, patisony są w stanie osiągnąć 30 centymetrów średnicy.
- Jeśli dysponujesz kawałkiem ogródka, warto zaprosić tego kosmitę! Uprawa nie sprawia trudności. Pierwsze egzemplarze pojawiają już po 5 tygodniach od wysiewu. Patison nie ma dużych wymagań, jest w stanie owocować aż do pierwszych przymrozków. Choroby i szkodniki mu nie straszne!
Z czym to się je?
Czy patison jest przedstawicielem pozaziemskiej cywilizacji? Wszystko wskazuje na to, że… niekoniecznie. Zdecydowanie bliżej mu do rodziny dyniowatych niż do nieznanych galaktyk. Mimo to w Polsce do tej pory traktowany jest jako egzotyczna ciekawostka. Bywa nazywany dynią talerzową oraz dynią letnią. Działa na wyobraźnię jak mało które warzywo! Jedni widzą w nim tajemnicze UFO, drudzy kościelny dzwon, a jeszcze inni morską rozgwiazdę. Interpretacji może być sporo, ale dwie rzeczy są pewne – delikatny smak i różnorodność kuchennych zastosowań!
Sceptycy twierdzą, że ta kosmiczna dynia nie ma smaku. Wierni miłośnicy wyczuwają w niej słodką, orzechową nutę. To prawda, że wnętrze patisona jest bardzo delikatne. Dzięki temu znakomicie współgra z innymi warzywami, ziołami i przyprawami. Coraz większą ilość fanów zdobywa w wersji konserwowej. Z powodzeniem zastępuje ogórki kiszone u boku klasycznego kotleta schabowego. Zamarynowany patison nadal jest chrupiący i jędrny! Słoiczki z tym smakołykiem wyglądają na tyle niezwykle, że nie warto trzymać ich w spiżarni. Kwestię dekoracji półek i stołu masz załatwioną!
Nie tylko w środku jest oazą łagodności. Najsmaczniejsze młode warzywa mają tak subtelną skórkę, że nie trzeba się jej pozbywać! Niewielkie, świeże egzemplarze wspaniale nadają się do stworzenia orzeźwiających surówek z sokiem cytrynowym, oliwą z oliwek i czosnkiem. Pomidory, miód i oregano też idą w parze z patisonem. Kremowe zupy, często z dodatkiem kaszy jaglanej, to jego powołanie! Na pierwszy rzut oka niezły z niego kosmita, ale rodzina to jego priorytet. Jest zdania, że z krewniakami wychodzi się dobrze nie tylko na zdjęciach, więc chętnie spotyka się z cukinią w aromatycznym leczo. W sezonie letnim często wyskakują razem na grilla! Z bakłażanem tworzą bohaterskie trio każdego garden party. Zrobiło się za zimno na takie aktywności? Jajko i bułka tarta zamienią patisona w złociste, wegetariańskie kotleciki.
Proste dania z talerzową dynią są idealnym uzupełnieniem codziennego jadłospisu, ale czy nasz przybysz sprosta bardziej wykwintnym wyzwaniom? Faszerowany patison przeniesie Cię w stan nieważkości! Nadzienie z boczkiem i kaszą lub ryżem zadowoli najbardziej głodnych elegantów. Jesienią wykorzystaj pachnące grzyby i mięso mielone. Papryka i czerwona fasola przybliżą klimat Meksyku. Seromaniacy, zapnijcie pasy! Żółty, bundz, a może feta? Będzie odlotowo!
powrót do góry
Komentarze (0)