Przepis na ocet jabłkowy – jak zrobić ocet w domu?
Racuchy, szarlotka, dania mięsne – możliwości wykorzystania jabłek zależą wyłącznie od kulinarnej inwencji. Wśród wielu inspiracji, szczególną uwagę zwraca prosty przepis na domowy ocet jabłkowy. To doskonały sposób na wykorzystanie owoców w pełni, łącznie z obierkami i pestkami. Właściwości na jego zastosowanie w kuchni nie brakuje. Niektórzy z nas mogą pamiętać ocet jabłkowy według przepisu babci. Na uwagę zasługuje także własnoręcznie zrobiony ocet winny. Powroty do tradycyjnych receptur są w modzie! Poznajmy sprawdzony przepis na ocet jabłkowy, który z łatwością można wykona w domowym zaciszu.
Domowy ocet – dlaczego warto?
Produkty dostępne na sklepowych półkach zazwyczaj nie mogą równać się octem przygotowanym samodzielnie. Dzięki przepisowi domowemu na ocet jabłkowy [BP2] możemy samodzielnie przygotować ocet, bez konieczności udawania się do sklepu. Przepis na ocet jabłkowy domowej roboty jest niezwykle prosty, więc poradzi sobie z nim każdy.
Ocet jabłkowy – krok po kroku
Złocisty kolor i wyczuwalny, jabłkowy aromat – taki efekt chcemy osiągnąć. Niektórzy piją go po rozcieńczeniu z wodą dla wzmocnienia i oczyszczenia organizmu. Inni znaleźli w nim aromatyczny składnik do różnorodnych potraw. Poznajmy prosty przepis na ocet jabłkowy!
Jak zrobić ocet jabłkowy – składniki:
- około 1 kilograma jabłek: najlepiej papierówek, renet i antonówek. W miarę możliwości kupujmy owoce, w przypadku których mamy pewność, że nie były pryskane chemicznymi środkami.
- 1 litr przegotowanej wody.
- 4 -5 łyżek stołowych miodu lub cukru: ich ilość należy dobrać w zależności od smaku jabłek. Słodkie okazy będą wymagać mniej słodkiego dodatku, kwaśne więcej.
H3: Ocet jabłkowy – jak zrobić?
- Jabłek od zaufanego dostawcy nie trzeba dokładnie myć. Na ich skórkach znajdują się bakterie i drożdże które przydadzą się w procesie fermentacji owoców. Wykrawamy jedynie części stłuczone. Nadpsute owoce powinniśmy wyrzucić.
- Owoce należy pokroić w ćwiartki - wraz z gniazdami nasiennymi. Do usunięcia nadają się zdrewniałe ogonki.
- Jabłka umieszczamy w dużym słoiku, następnie zalewamy przegotowaną, letnią wodą z dodatkiem cukru lub miodu.
- Naczynie przykrywamy czystą, bawełnianą ściereczką lub ręcznikiem papierowym, całość owijamy sznurkiem lub gumką recepturką.
- Słój odstawiamy w ciepłe, ciemne miejsce. Należy kontrolować, czy jabłka cały czas są całkowicie zanurzone w wodzie z cukrem – inaczej istnieje ryzyko pojawienia się pleśni. Zawartość dobrze jest raz dziennie delikatnie przemieszać za pomocą dużej łyżki.
- Fermentacja potrwa około miesiąca.
- Gotowy produkt powinien być przejrzysty i mieć wyrazisty octowy zapach. Ze słoika przelewamy go przez szmatkę do mniejszych butelek.
Szefowie kuchni, lubiący maksymalnie wykorzystywać wszystkie składniki, opracowali przepis na ocet jabłkowy ze skórek. Nadają się do tego obierki, które pozostały po przygotowaniu innych jabłkowych specjałów. Sam proces fermentacji wygląda tam samo, jak przy użyciu całych owoców.
Przepis na ocet winny
Wiesz już, jak zrobić ocet jabłkowy – przejdźmy zatem do octu winnego, który powstaje w wyniku fermentacji białych lub czerwonych winogron. W zależności od rodzaju wybranych owoców ma inny kolor, smak i zastosowanie kulinarne. Biały jest zdecydowanie delikatniejszy i świetnie podkreśla smak sałatek oraz innych potraw warzywnych. Do mięsnych marynat lepiej nadaje się bardziej wyrazisty ocet czerwony.Zastanawialiście się kiedyś, jak zrobić ocet winny? Jego przygotowanie we własnej kuchni jest jak najbardziej możliwe! Podstawą octu może być wino, lecz my stawiamy na domowy sposób, uwzględniający użycie świeżych winogron.
Składniki na ocet winny:
- 1 kg owoców (wybierz odmianę w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać),
- ¼ kg cukru,
- 0,5 l przegotowanej wody.
Ocet winny krok po kroku:
- W rondelku przygotuj roztwór z wody i cukru.
- W większym garnku ułóż winogrona, następnie zalej je wcześniej przygotowanym syropem.
- Całość przykryj czystą gazą.
- Ocet winny domowej roboty będzie gotowy po 3 tygodniach.
Co zrobić, by ocet winny miał jeszcze ciekawszy smak? Można dodać do niego świeże zioła, np. estragon, rozmaryn, tymianek, majeranek albo liść laurowy.
Ocet jabłkowy w kuchni
Jak zrobić ocet jabłkowy domowy sposobem? To już wiemy. Zatem jak wykorzystać ten składnik w kuchni?
Jabłka są doceniane w kuchni zarówno przez profesjonalnych kucharzy, jak i amatorów, przygotowujących posiłki tylko dla siebie i domowników. Powszechne uznanie zyskuje także ocet jabłkowy. Uwielbiają go wielbiciele mięsnych potraw i po spróbowaniu grillowanej polędwiczki wieprzowej w occie jabłkowym trudno im się dziwić. Dla fanów wyrazistych smaków powstały również skrzydełka w miodzie z imbirem.
Informacje dotyczące tego, jak zrobić ocet jabłkowy domowym sposobem wykorzystywać warto zwłaszcza w tych momentach, gdy przychodzi ochota na niebanalne dania i nieoczywiste połączenia produktów. Gdy pogoda nie zachęca do zorganizowania przyjęcia w ogrodzie, sznycel po bawarsku z sałatką ziemniaczaną z jarmużem smakowicie poprawi nastrój. Ocet jabłkowy sprawdzi się w daniach, w których to warzywa dominują. Kaszotto z fetą i batatem jest tego znakomitym przykładem. Fani sezonowego gotowania w lecie będą zajadać się bobem z fasolką szparagową. W czasie wystawnych przyjęć sałatka z rukoli z łososiem z dodatkiem octu jabłkowego trafi w gusta wybrednych gości.
Komentarze (0)