Dla zdrowia!
Szukasz inspiracji na lekkostrawne posiłki? Sięgnij po szpinak! 100 gramów tego warzywa zawiera ok. 20 kcal. Ponadto zawarty w szpinaku magnez pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego. Liście są też bogate w potas, który jest odpowiedzialny za prawidłową pracę serca tzn. pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Roślina zawiera całą gamę witamin, takich jak: beta-karoten, A,C, E, K czy te z grupy B. Szpinak zawiera również fosfor, mangan, jod czy cynk.? Najlepszy, bo naturalny! Warzywo to zawiera luteinę. Jakie z tego wnioski? Jeść czy nie jeść? Werdykt rozstrzygnięty jednogłośnie – tego warzywa nie może zabraknąć w Twojej kuchni!
powrót do góryZainspiruj się!
Koniec z nudą w kuchni! Czas się z nią rozprawić! Chcesz urozmaicić swój jadłospis? Sięgnij po szpinak! Co powiesz na włoską wersję omletu – frittatę ze szpinakiem? Grunt to pożywne i pełnowartościowe śniadanie! A jeśli szukasz czegoś wykwintnego, sięgnij po przepis na gofry ze szpinakiem. Ale jak to – na słono? Tak też się da! Lekka sałatka ze szpinakiem i pomarańczą doda Ci energii na całe popołudnie. A na obiad – naleśniki ze szpinakiem! Twoi domownicy pokochają ten smak! A jeśli organizujesz poczęstunek dla całej rodziny, sięgnij po przepis na cannelloni ze szpinakiem i ricottą i poczuj klimat uczty we włoskim stylu. Dla wszystkich zabieganych – penne ze szpinakiem i fetą. Pełnowartościowy i pożywny obiad w 30 minut? Nie inaczej! A jeśli szukasz propozycji na ciekawą przystawkę dla gości, postaw na szybki przepis na zapiekankę ze szpinakiem! W roli przekąski świetnie sprawdzi się także rolada szpinakowa. To co, zawijamy? Zainspiruj się podanymi przepisami i włącz szpinak do swojego jadłospisu. Niesamowite doznania smakowe gwarantowane!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Obecność szpinaku na terenie Europy zawdzięczamy Persom, którzy znali go już w VI wieku. Nieco później, bo w wieku IX, Arabowie przywieźli go na ziemię hiszpańską. Następnie dotarł on do Włoch, Francji i Anglii. Wiek XIX to przełomowy okres w produkcji szpinaku. Co więcej, jego rola nie kończyła się tylko na kuchni. Chętnie sięgano po wywar z jego dodatkiem w celu wzmocnienia organizmu i regeneracji.
- W Polsce szpinak uprawiany jest od XVII wieku, z tego czasu pochodzi bowiem wzmianka o nim w poradniku ogrodniczym.
- Sezon szpinaku przypada na okres od maja do października.
- Coś dla fanów kreskówek! Propagatorem jedzenia szpinaku był Popeye – postać z amerykańskiego serialu animowanego. Po zjedzeniu puszki tego warzywa marynarz natychmiast zyskiwał ogromną siłę i energię. Kiedy w 1933 roku dwaj rysownicy Dave i Max Fleicherowie stworzyli tę postać, spożycie szpinaku (w samych Stanach Zjednoczonych) wzrosło o 33%.
- Szpinak to jedno z bardziej rozpowszechnionych warzyw na świecie. Można uprawiać go także na potrzeby własne, np. w ogródku. Roślinę cechuje krótki okres wegetacji i niski koszt produkcji. Wciel się w ogrodnika!
- Czas w końcu obalić mity! Przez ponad kilkadziesiąt lat istniało przekonanie, że szpinak jest skarbnicą żelaza. Jak jest naprawdę? Szpinak zawiera ten pierwiastek, ale w umiarkowanych ilościach. Okazało się, że całe zamieszanie spowodowane było tym, iż naukowcy postawili przecinek w złym miejscu. Mimo tego warzywo to wciąż posiada całą gamę dobroczynnych dla naszego organizmu składników.
- Jeśli chcesz, aby kupione przez Ciebie świeże liście szpinaku zachowały swój wygląd na dłużej, użyj w tym celu soku z cytryny.
- Podczas duszenia szpinak znaczenie zmniejsza swoją objętość. Pamiętaj o tym, przygotowując posiłek dla całej rodziny.
Z czym to się je?
Szpinak to produkt uniwersalny. Nie wierzysz? Sprawdź to sam! Jest dostępny niemal przez cały rok, możemy kupić go zarówno w formie świeżych listków, jak i w wersji mrożonej. Jego cena nie obciąży zbytnio naszego portfela, a prozdrowotne właściwości wręcz to zrekompensują! Ponadto delikatny smak szpinaku pozwala na łączenie go z wieloma produktami. Świetnie komponuje się z jajkami, np. jako dodatek do jajecznicy i omletu, czy w formie farszu do naleśników. Z jego pomocą wyczarujesz przepyszne danie z makaronem, np. penne lub lasagne. Szpinaku nie może także zabraknąć w sałatce! W tym wypadku sprawdzi się jako alternatywa dla sałaty czy innego warzywa liściastego. Co więcej, ze względu na swój intensywny kolor i całą gamę dobroczynnych właściwości szpinak może być głównym składnikiem pysznych koktajli. W formie świeżych liści świetnie sprawdzi się jako dodatek do pizzy. Ponadto szpinak idealnie komponuje się z czosnkiem, który wydobywa i podkreśla jego smak. W towarzystwie soli i pieprzu nabiera charakteru, a w połączeniu z serem pleśniowym lub fetą smakuje wybornie. Powitaj szpinak w swojej kuchni!
powrót do góry
Komentarze (0)