Dla zdrowia!
Kalarepa to warzywo, które powinno na stałe zagościć w twojej kuchni! Korzystaj jak najczęściej z tego, co oferuje natura. Powracająca na stoły kalarepa niektórym może kojarzyć się jedynie z tym, co mało urodziwe. Jak mówi stare porzekadło: nie oceniaj książki po okładce. Pora zajrzeć do jej wnętrza i sprawdzić, co skrywa w sobie ta niepozorna bulwa. W kalarepie znajdziemy przede wszystkim witaminę C, która pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i odpowiada za właściwą produkcję kolagenu. Warzywo ma w sobie także składniki mineralne: miedź i potas, które odpowiadają między innymi za należyte działanie układu nerwowego. Tania, zdrowa, prosta w przygotowaniu, o wyrazistym smaku. Czas ponownie zaprosić kalarepę do stołu!
powrót do góryZainspiruj się!
Krok pierwszy – udaj się na zakupy. Krok drugi – wybierz najlepiej wyglądającą kalarepę, a także zrób pokaźne zapasy. Krok trzeci – zacznij gotowanie! Przygotowane przez nas przepisy pozwolą maksymalnie wykorzystać potencjał kalarepy. Każda z propozycji może zainspirować cię do tworzenia nowych, wcześniej nieznanych dań, które urozmaicą twój jadłospis. Kalarepa świetnie sprawdzi się jako główny składnik zupy. Ze względu na swój lekko ostry smak polubią ją miłośnicy wyrazistych i nieco pikantnych dań. Propozycja numer jeden to przepis na zupę z kalarepy i rzodkiewek. Posypana koperkiem i natką pietruszki, stanowi ciekawą alternatywę dla wszystkim znanych, tradycyjnych zup. Z kolei zupa imbirowa z kurczakiem i trawą cytrynową to danie, które pokochasz już po pierwszej łyżce. Orientalne smaki w połączeniu z kalarepą dają wyborne rezultaty na talerzu. W Azji to prawdziwy przysmak! Na polskim gruncie również będzie podstawą wybornych posiłków! Z kalarepy można przyrządzić pyszne danie główne. Ziemniaki nie są jedynym sposobem na podanie warzywnych placków. Te przygotowane z kalarepy smakują równie dobrze. Złociste, chrupiące z dodatkiem świeżych ziół lub śmietany zachwycą całą rodzinę. Warzywo świetnie komponuje się z mięsem. Możesz potraktować je jako składnik sałatki, którą zaserwujesz obok soczystej piersi z kurczaka z mozzarellą i pomidorami. Dla wszystkich miłośników dań faszerowanych też się coś znajdzie. Papryka, cukinia, bakłażan tym razem zostaną w spiżarni. Przepis na kalarepę faszerowaną mięsem mielonym to danie, którym z pewnością zaimponujesz swoim gościom. Możesz je dodatkowo polać sosem pomidorowym. Prosty sposób na efektowny posiłek – takich przepisów nigdy dość.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Kalarepa należy do rodziny roślin kapustnych. Tym samym jest spokrewniona z kalafiorem, kapustą, brokułem i jarmużem. Nie sposób jednak znaleźć ją rosnącą dziko. Obecnie występuje jedynie jako roślina uprawna.
- Historia pochodzenia kalarepy jest owiana tajemnicą. Nie wiadomo, gdzie dokładnie została skrzyżowana. Prawdopodobnie pochodzi z terenów dzisiejszych północnych Niemiec – to właśnie tam cieszy się największą popularnością.
- Kalarepę najpierw doceniono na kontynencie azjatyckim. To właśnie w Chinach, gdzie dotarła dzięki kupcom podróżującym „jedwabnym szlakiem”, zyskała uznanie ze względu na walory smakowe.
- Po raz pierwszy kalarepa została opisana przez europejskiego botanika w połowie XVI wieku i od tego czasu coraz częściej trafiała na stoły.
- Niemiecka nazwa kalarepy kohlrabi w wolnym tłumaczeniu znaczy tyle co „kapusto-rzepa”. Określenie wydaje się nad wyraz trafne, ponieważ nietrudno jest znaleźć łączące je podobieństwa.
Jak się za to zabrać?
Aby przygotować pyszne danie z wykorzystaniem kalarepy, należy zacząć od zakupu najlepszego okazu. W tym celu udaj się na pobliski bazar lub do ulubionego warzywniaka i miej na uwadze kilka kwestii. Wybieraj jedynie kalarepy o średnich bulwach, ponieważ te przerośnięte mogą się okazać wodniste i włókniste. Zwracaj również uwagę na wygląd liści. Świadczą one o kondycji warzywa. Tylko intensywnie zielone są gwarancją, że produkt nadaje się do spożycia. W warunkach pokojowych kalarepa wytrzyma 2–3 dni. Dzięki przechowywaniu w lodówce zachowa świeżość na dłużej. Dobra rada! Jeśli chcesz pozbyć się z kalarepy ziemi, zanieczyszczeń, wszelkich bakterii i pasożytów, które mogłyby zadomowić się w lodówce, zamocz ją w roztworze wody z solą. Przed spożyciem kalarepę najlepiej obrać ze skórki.
powrót do góryZ czym to się je?
Kalarepa zaliczana jest do dwuletnich roślin uprawnych. Występuje w różnych kolorach: jasnozielonym, fioletowym i żółtym. Zaskoczeniem może być fakt, że wszystkie części rośliny są jadalne. Zarówno jabłko, czyli rosnąca pod ziemią bulwa, jak i liście oraz łodyga. Warzywo dostępne jest niemal przez cały rok, jednak zdecydowanie najlepiej smakuje wiosną. Warto zaznaczyć, że młodą kalarepę cechuje wyrazisty, lekko ostry smak. Późniejsze zbiory mogą mieć nieco włóknistą strukturę, jednak nie tracą na smaku. Jeśli szukasz pomysłu na przekąskę, sięgnij po kalarepę! Sprawdzi się zarówno podawana solo, np. pokrojona w łódeczki czy plasterki, jak i w towarzystwie innych produktów.
Można ją gotować, piec, marynować oraz używać jako składnik do faszerowania. Z kalarepy przygotujesz również pyszną zupę oraz zapiekankę. Jakie składniki pasują do niej najlepiej? Z marchewką, selerem naciowym, rodzynkami i jabłkiem tworzy wyśmienite kombinacje. Znane produkty mogą układać się w zaskakujące połączenia – to idealny sposób, by rozprawić się z monotonnym jadłospisem.
powrót do góry
Komentarze (0)