Dla zdrowia!
Przepiórka to delikates ze względu na smak i na właściwości. Smakowo nie ma sobie równych, a do tego jest bogata w wartościowe białko, które buduje mocne mięśnie i jest niezbędne do utrzymania ich w dobrej kondycji. Mały ptaszek z niską zawartością cholesterolu, ale za to z niemałą dawką żelaza. Jest ono kluczowe dla produkcji czerwonych krwinek i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Witamina B12 pozytywnie wpływa także na właściwe działanie układu nerwowego. Niewielka przepiórka to wielkie możliwości kulinarne i duża wartość odżywcza.
powrót do góryZainspiruj się!
Wyczekiwany awans w pracy, brawurowo zdany egzamin, uroczysty zjazd rodzinny - mówi się, że każdy powód jest dobry do świętowania. Przepiórka z kolei sprawdzi się znakomicie niezależnie od okazji. Podkreśli wyjątkowy charakter domowych świąt. Gęsty sos śliwkowy do mięs będzie jej wytwornym uzupełnieniem. Jeśli nie chcesz zdominować smaku mięsa, dodaj go w niewielkiej ilości. Cała potrawa rozpływa się w ustach. To sos winny sprawia, że chętnie sięgamy po dokładkę. Mięso przepiórki, aromatyczny sos – czy czegoś brakuje? Puree ziemniaczane z parmezanem i boczkiem to gwarancja dania w pełni kompletnego. Po takim zestawie, mimo niewielkiego rozmiaru przepiórki, nikt nie odejdzie głodny od stołu. Gdy ziemniaki nie wszystkim przypadną do gustu, podaj puree z bobu. Jeszcze więcej barw na talerzach zapewni pieczony serowy mix warzyw. Wspominaliśmy, że do przepiórek pasują zdrowe dodatki. Przy nich kolorów i witamin nikomu nie zabraknie. Naprawdę ważne i wyjątkowe okazje zazwyczaj kojarzone są z pieczoną gęsią z kasztanami (lub jabłkami), lecz wymiana mięsa na przepiórcze da równie fenomenalne efekty.
powrót do góryJak się za to zabrać?
Niech nieznajomość produktu nie powstrzymuje cię przed podjęciem prób przygotowania dań z jego wykorzystaniem. Dla kucharzy nie ma rzeczy niemożliwych! Zabierając się za swoje pierwsze przepiórki, warto postawić na proste rozwiązanie w postaci mięsa duszonego na patelni. Dokładnie umyte mięso należy natrzeć hojną porcją przypraw i ziół. Przyda się starta skórka z cytryny. Dla uzyskania obłędnego smaku w tego rodzaju marynacie przepiórka powinna spędzić kilka godzin. Gdy już wrzucisz ją na rozgrzaną patelnię z odpowiednią porcją masła, nie odchodź daleko od kuchenki. Wystarczy chwila nieuwagi, by mięso stało się suche. Danie będzie gotowe, gdy przepiórka zyska piękny, złocisty kolor. Gdy w kuchni czujesz się już pewniej, wypróbuj przepisy na pieczoną przepiórkę. W pierwszej kolejności należy krótko obsmażyć mięso na patelni, by następnie umieścić je w foliowym rękawie przeznaczonym do pieczenia. Nie tylko ochronisz je w ten sposób przed nadmiernym działaniem temperatury, ale także otrzymasz fantastyczny sos. Szefowie kuchni polecają, by przepiórkę otoczyć plastrami boczku lub ułożyć w jej pobliżu kawałki słoniny.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Przepiórka to niewielki, płochliwy ptak o szaro-brązowym upierzeniu. Waży zaledwie około 120 gramów, a rozpiętość skrzydeł wynosi 33–36 centymetrów.
- Mięso przepiórki było przysmakiem faraonów, kapłanów i najbogatszych Egipcjan. By spełnić ich gastronomiczne oczekiwania, formowano grupy niewolników, którzy łapali dzikie ptaki na pustyni.
- Przyjmuje się, że udomowienie przepiórek nastąpiło około 1300 roku na terenach Japonii i Chin. W Europie przekonano się do ich smaku dopiero w drugiej połowie XX wieku.
- Bardzo cenione są małe, lecz efektowne przepiórcze jajka. Faszerowane często pojawiają się na stołach w roli przystawki. Odpowiednio przechowywane zachowują świeżość nawet przez trzy miesiące. Idealne dla niecierpliwych kucharzy – ugotowanie jajek na miękko zajmuje minutę, na twardo – trzy.
Z czym to się je?
O wykorzystaniu przepiórki w kuchni słyszał prawie każdy. Mimo to niewiele osób miało okazję jej spróbować, a naprawdę nieliczni zdecydowali się na jej samodzielne przygotowanie. We Francji, Włoszech, Niemczech i Hiszpanii każda szanująca się restauracja ma dania z przepiórki w swojej ofercie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by z własnej kuchni zrobić ekskluzywne bistro. Zamiast wieloletniej praktyki kucharskiej, wystarczy odrobina ciekawości i chęci. Oswojenie przepiórki na talerzu nie musi by trudne.
Znawcy porównują smak jej bladoróżowego mięsa do kaczki i kurczaka. Uważa się je za bardziej wykwintne od perliczki czy bażanta. Ma delikatny smak i wyjątkowy aromat. Umiejętnie wyselekcjonowane dodatki podkreślą jej walory. Mięso przepiórki jest bardzo dobrym sposobem na urozmaicenie tradycyjnych dań. Rosół powszechnie uważany jest za jedną z najlepszych zup, która nie potrzebuje wymyślnych składników, poza dorodną porcją kurczaka. Rosół z przepiórki zachwyca smakiem nawet tradycjonalistów.
Przepiórki warto podawać podczas kameralnych spotkań i wystawnych przyjęć. Posłużą do przygotowania przystawki, dania głównego i przekąski. Można przyrządzić same piersi, ale warto zaserwować ptaki w całości. Umiejętnie pieczone tuszki będą cudownie soczyste. Duszona potrawka z warzywami to dobra propozycja dla początkujących kucharzy. Przepiórki nadziewane owocami, grzybami albo gęsią wątróbką stanowią danie bardziej skomplikowane, ale efekt wynagrodzi ten wysiłek. Czy przepiórki mają jakieś wady? Jedynie ich niewielki rozmiar może być kłopotliwy. Organizując przyjęcie, trzeba przewidzieć przynajmniej jedną sztukę na osobę.
Przepiórki smakują najlepiej podane w aromatycznej, ziołowej oprawie. Tymianek, natka pietruszki i estragon to składniki, w które obowiązkowo trzeba się zaopatrzyć. Połączenie przepiórek z owocami to bardzo wykwintne rozwiązanie. Swojskie gruszki prosto z sadu zyskają na szlachetności. Winogrona nadadzą potrawie śródziemnomorskiego charakteru. Do podania delikatnego mięsa potrzebne są odpowiednie dodatki. Owocowe sosy – porzeczkowy albo pomarańczowy – będą smacznym, kwaskowatym akcentem. Idealne wykończenie całości. Sos z leśnych grzybów zakończy poszukiwania najlepszego, tradycyjnego smaku. Sos jałowcowy podkreśli klasyczny, leśny charakter dania. Kompletny posiłek obejmuje także warzywne dodatki. Do przepiórek doskonale pasują buraczki albo surówki z czerwonej kapusty. Mniej oczywistym uzupełnieniem będą soczewica i brukselka.
powrót do góry
Komentarze (0)