Dla zdrowia!
Gorące napoje wydają się jednym z najlepszych sposobów na rozgrzanie w czasie chłodnych dni. Z odrobiną miodu malinowego brzmią kapitalnie. Należy jednak pamiętać, że miód w temperaturze powyżej czterdziestu stopni Celsjusza traci swoje właściwości odżywcze. Miód malinowy także! Mając to na uwadze, można do woli korzystać z jego atutów.
Miód malinowy znajduje zastosowanie w kosmetyce. Warto uczynić go podstawowym składnikiem maseczek do twarzy. Dzięki niemu cera będzie promienna, wygładzona i odżywiona. W naturalny sposób pomoże zachować młodzieńczy wygląd. Zapach miodu malinowego sprawi, że zabieg będzie wyłącznie przyjemnością. Produkt ten można wykorzystać również w formie delikatnego peelingu. Pomaga zwalczać niedoskonałości skóry, w tym trądzik i blizny po nim.
Miód malinowy przyda się nie tylko do pielęgnacji twarzy, ale całego ciała. Jego właściwości wspierają walkę z suchą skórą w szczególnie kłopotliwych miejscach – na kolanach oraz łokciach. Bardziej elastyczna skóra jest zdrowsza i delikatna w dotyku. Dla odprężenia i zregenerowania sił dobrze jest przygotować sobie miodową kąpiel. W sam raz, gdy masz za sobą męczący i stresujący dzień.
powrót do góryZainspiruj się!
Miód od zawsze kojarzony był z obfitością. Popularne powiedzenie o krainie mlekiem i miodem płynącej nie powstało przez przypadek. W przeszłości podawano go na stołach dostojników państwowych i arystokracji. Dopiero z czasem zaczął pojawiać się w menu mniej zamożnych warstw społecznych. Do dziś jednak łosoś pieczony w boczku z sosem musztardowo-miodowym brzmi jak danie z wyższych sfer. Z powodzeniem można serwować go w czasie wykwintnego przyjęcia. Równie stylowo będą prezentować się polędwiczki w sosie malinowym. Dla wzmocnienia owocowego posmaku koniecznie użyj miodu malinowego. Ser Ricotta z miodem będzie odpowiednią propozycją, jeśli szukasz przepisu na niebanalne danie na co dzień. Nawet jeśli nie masz możliwości, by spędzić w kuchni więcej czasu, jesteśmy przekonani, że 15 minut zawsze się znajdzie. Kolacja dla dwojga gotowa!
Miód malinowy będzie wybornie komponować się z rukolą z krewetkami i malinowym dressingiem. Owoce morza z owocowym miodem to szykowna przekąska zarówno na co dzień, jak i na wieczór w gronie przyjaciół. Spotkania towarzyskie wymagają odpowiedniej oprawy. Gdy nie jesteś pewien, jak twoi goście zareagują na owoce morza, sałatka kurczak caprese będzie bezpieczniejszym, bardziej uniwersalnym wyborem. Należy jedynie pamiętać o dodaniu miodu malinowego!
Słodki akcent zawsze jest mile widziane na stole. Zadbaj o to, by miodowca z orzechami nie zabrakło dla nikogo. Od razu warto przewidzieć dokładki. W czasie letnich upałów herbaciane lody sorbetowe sprawdzą się dużo lepiej w roli deseru. Za to w zimowe wieczory miło będzie sięgnąć po herbatę z malinami z dodatkiem owocowego miodu.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Zostało już wspomniane, że kwitnienie malin to krótkotrwały proces. Pierwsze zbiory nektaru pszczoły rozpoczynają pod koniec maja, gdy dostępne są wczesne odmiany malin. Drugi etap ma miejsce na przełomie sierpnia i września. Zazwyczaj każdy z nich trwa zaledwie trzy tygodnie.
- Smak miodu malinowego zależy od terminu, kiedy zbierany jest nektar. W efekcie wiosennych zbiorów zazwyczaj powstaje miód z bardziej wyczuwalną kwaskowatością. Późniejsze odmiany malin charakteryzują się mniejszymi owocami, jednak miód okazuje się być zdecydowanie słodszy.
- Możliwość wyprodukowania miodu malinowego jest uzależniona od umiejscowienia pasieki. Ważne jest, by znajdowała się w pobliżu plantacji malin. Zasięg lotu pszczół wynosi około dwóch kilometrów, więc powinno być to naprawdę bliskie sąsiedztwo.
- Polska zalicza się do ścisłej czołówki światowych producentów malin. Udział naszego kraju w produkcji owoców na skalę Unii Europejskiej wynosi około 53%.
- Skrystalizowany miód malinowy staje się prawie całkiem biały. Jest to zupełnie naturalne zjawisko, które nie powinno wzbudzać naszych wątpliwości. Proces ten można odwrócić poprzez umieszczenie słoika z miodem w ciepłej wodzie na około 10 minut.
Z czym to się je?
Ze względu na ograniczoną dostępność, nie słyszy się o miodzie malinowym zbyt często. Zalecamy jednak nadrobić zaległości i przyjrzeć się malinowemu przysmakowi bliżej. Niech na tym nasza styczność z miodem się nie kończy. Dużo lepiej będzie poszukać słoików z miodową zawartością u zaprzyjaźnionych dostawców i przystąpić do degustacji.
Miód malinowy zaliczany jest do miodów jasnych – wyróżnia się złocistą barwą oraz lekkim, malinowym zapachem. Zaskakuje podniebienie, ponieważ każdy słoik miodu może smakować nieco inaczej. Wszystko zależy od użytego do jego produkcji gatunku maliny i czasu, w którym nektar był zbierany przez pszczoły. Ogólnie charakteryzuje go łagodny, słodki smak z kwaskowatym, orzeźwiającym akcentem. Brzmi zachęcająco, więc przekonajmy się, jak najlepiej wykorzystać właściwości miodu malinowego. Nie bądźmy zdziwieni, gdy przechowywany w kuchennej szafce miód malinowy się skrystalizuje. Złocisty, herbaciany kolor zostanie zastąpiony przez dużo mniej intensywną, słomkową lub kremową barwę. Bez obaw, nie wpływa to negatywnie na smak. Będzie świetnym dodatkiem do deserów. Zrobienie miodownika wydaje się być punktem obowiązkowym. Chrupiące ciasteczka z waniliową nutą będą pyszną przekąską, gdy braknie ochoty albo czasu na przygotowanie złożonych wypieków. Miód malinowy przydaje się do ciast, w których podstawowymi składnikami są orzechy. Zwłaszcza te uprażone fantastycznie łączą się ze słodkim, malinowym dodatkiem.
Zmieszanie go z jogurtem pozwala przyrządzić nieskomplikowany deser, który może równie dobrze pełnić funkcję podwieczorku lub śniadania na słodko. Kanapka z miodem malinowym skutecznie zaspokoi nawet największą ochotę na słodycze. Wyśmienicie smakuje w zestawieniu z delikatnym twarożkiem. To doskonała alternatywa dla dżemów i innych smarowideł wypełnionych cukrem. Zresztą miód malinowy jest dla niego bezkonkurencyjnym zamiennikiem. Nadaje się do słodzenia herbaty i kwaśnych soków lub kompotów. Mleko z miodem to klasyka uwielbiana nie tylko przez najmłodszych. Stanowi cenny dodatek do musli i owsianek. Pasuje do wytrawnych dań – zrobienie z niego marynaty lub sosu do mięsa nada szyku i wykwintności nawet pospolitym potrawom.
powrót do góry
Komentarze (0)