Zainspiruj się!
8 sierpnia obchodzone jest w Polsce dość nietypowe święto, mianowicie Wielki Dzień Pszczół. Uczcijmy go, przygotowując znakomite dania z miodem w roli głównej. Smakują wyśmienicie niezależnie od daty w kalendarzu! Potrzebna inspiracja w temacie deseru? Inny makowiec nadaje się na wizytę gości w porze podwieczorku. Równie dobrze sprawdzi się sernik z gruszką. A może macie ochotę na spędzenie czasu przy grillu? Świetnie się składa, bo przepis na udka w ananasowej glazurze udaje się zawsze i w apetyczny sposób umili wspólne biesiadowanie. Złocisty miód nektarowy wielokwiatowy wspaniale wpłynie na smak pomarańczowych krewetek – ozdobę każdego rusztu. Pieczony boczek to propozycja idealna dla wszystkich, którzy mięsnych specjałów nigdy nie mają dość. Czy miód wielokwiatowy może nas czymś jeszcze zaskoczyć? Nadaje niezrównanego aromatu i smaku nawet zupom, w tym barszczowi czystemu ze śliwkami, o którego dokładki domownicy będą prosić nie tylko w czasie wigilijnej kolacji. Szukacie kolejnego uniwersalnego dania, odpowiedniego na obiad? Polędwiczka po warszawsku smakuje wyśmienicie niezależnie od miejsca, w którym ją przygotujemy.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Miód wielokwiatowy to najpopularniejsza, najczęściej wykorzystywana w kuchni odmiana miodu w Polsce.
- Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z miodem wiosennym, letnim, czy jesiennym, jego aromat jest dość intensywny. Da się w nim wyczuć zapach pszczelego wosku.
- Należy go przechowywać w szklanym, szczelnym pojemniku. Zapasy najlepiej umieścić w chłodnym miejscu bez dostępu do promieni słonecznych.
- Gęsty miód wielokwiatowy ulega po jakimś czasie krystalizacji. Bez obaw, jest to proces całkowicie naturalny. Za jego sprawą miód zmienia konsystencję – z płynnej na stałą. Różnicę zauważymy także w barwie, która stanie się kremowa, ewentualnie jasnozłocista.
- Krystalizacja okazuje się być bardzo pożytecznym zjawiskiem. Dzięki niej upewnimy się, czy mamy do czynienia z dobrym jakościowo, w pełni naturalnym produktem. Może nastąpić nawet po kilku dniach, najczęściej jednak dzieje się to po kilku-kilkunastu tygodniach. Miód sztuczny przez dodatkowe substancje, chociażby wodę, nie ulega krystalizacji w ogóle.
Z czym to się je?
Jak można domyślić się na podstawie jego nazwy, nektar potrzebny do produkcji miodu pozyskiwany jest przez pszczoły z wielu różnych gatunków kwiatów i roślin uprawnych. Miód wielokwiatowy stanowi mieszankę nie tylko pyszną, wszechstronną, ale również bardzo zdrową. Co więcej, możemy zetknąć się z co najmniej trzema obliczami tego smacznego składnika.
Rodzaje miodu wielokwiatowego wyróżnia się na podstawie czasu, w jakim zbierany był nektar. Miody wiosenne poznamy przede wszystkim po jasnożółtej barwie i łagodnym smaku. Zawierające między innymi nektar lipy, miody letnie zmieniają kolor na ciemniejszy, a ich aromat jest dużo bardziej wyrazisty. W miodach jesiennych, w których nie brakuje domieszki nektaru gryki i słoneczników, smakowo-zapachowe walory są najbardziej zdecydowane. Tak samo zresztą, jak kolor – herbaciany lub ciemnobursztynowy. Każdy rodzaj ma szerokie grono swoich zwolenników i fantastyczne właściwości, więc niełatwo będzie wybrać swojego faworyta.
Nazywany jest miodem tysiąca kwiatów. I, według nas, miodem przynajmniej tysiąca smakowitych przepisów. Zanim poznamy ogrom jego możliwości, koniecznie powinniśmy spróbować miodu wielokwiatowego bez żadnych dodatków. Potwierdzenie tego znajdziemy nawet w… poezji! Jak Brzechwa w jednym ze swoich utworów pisał: Chwaliła się raz rzepa przed całym ogrodem, że jest bardzo smaczna z miodem. Na to miód się obruszy i tak jej przygani: A ja jestem smaczny i bez pani! Łyżeczka miodu może skutecznie zaspokoić naszą nagłą ochotę na słodycze. Proste dodatki takie, jak świeże pieczywo posmarowane masłem z odrobiną miodu wielokwiatowego zamienią się w pyszne rarytasy. Warto dodawać go także do twarogu, jogurtu naturalnego albo owsianki.
Miód wielokwiatowy smakuje doskonale jako uzupełnienie napojów. Herbata w wersji tradycyjnej lub mrożona nie będzie wymagać użycia żadnych dodatkowych słodzików. Podobnie zresztą, jak kompot i orzeźwiająca lemoniada. Woda z cytryną z miodem wielokwiatowym zamieni się w napój, od którego trudno będzie się oderwać. Eksperymentujmy, dodając do niego sok z winogron albo ananasa.
Nie można zapomnieć o istotnej roli miodu wielokwiatowego w deserach. Nie tylko nada im upragnionej słodyczy, ale wpłynie też na ich zwartą konsystencję – zwłaszcza, gdy mowa o wypiekach. Pierniki i miodowniki to ciasta, które warto przygotować nie tylko w okolicach Bożego Narodzenia. Miód wielokwiatowy przyda się do zrobienia makowca i domowej chałwy. Sprawdzi się również jako składnik kremowego nadzienia do ciast.
Słodki miód wielokwiatowy doskonale pasuje do potraw wytrawnych. Świetnie komponuje się nawet z ostrymi przyprawami – pieprzem, chili, imbirem oraz musztardą – równoważąc ich pikanterię. Wykorzystamy jego właściwości podczas przygotowywania sałatek – nie tylko owocowych! Ogórki i pomidory też będą dobrze smakować z sosem z dodatkiem miodu. Jak wiadomo, każde mięso smakuje lepiej, jeśli przed przyrządzeniem umieścimy je w pachnącej marynacie. Niech nie zabraknie w niej miodu. Słodko-słone połączenia wypadają na talerzach fantastycznie. Najprostsza marynata może składać się z miodu, soku z cytryny i przypraw, które zazwyczaj mamy pod ręką – ostrej i słodkiej papryki, soli, pieprzu, czosnku, gorczycy. Dodatek miodu sprawia, że mięso z przypieczoną, chrupiącą skórką prezentuje się jeszcze bardziej apetycznie.
powrót do góry
Komentarze (0)