Dla zdrowia!
Wprowadzając go do swojego jadłospisu, nie tylko od święta lub w czasie zimy, zyskamy wartościowe źródło witamin i minerałów. Miód z mniszka możemy wykorzystać nie tylko do jedzenia, ale także jako regenerującą maseczkę do twarzy i balsam do spierzchniętych ust. Ma działanie nawilżające, więc wspomoże działania mające na celu odżywienie suchych i zniszczonych włosów. Smaczny i niezwykle praktyczny – oto miód mniszkowy!
powrót do góryZainspiruj się!
Z miodem mniszkowym bardzo łatwo zamienimy naszą kuchnią w krainę mlekiem i miodem płynącą. Mimo że napój na bazie tych dwóch składników kojarzy nam się głównie ze smacznym napojem, użycie miodu do innych przysmaków także zagwarantuje dużą porcję przyjemności. Nawet jeśli do schabu z jabłkami i sezamem dodaliśmy kwaśne owoce, odrobina miodu z mniszka sprawi, że wszystkie smaki będą się doskonale uzupełniać. Jesteśmy pewni, że całość stanie się naszym popisowym daniem, warto więc przewidzieć dokładki. Kozi ser zapiekany w migdałach jest idealną propozycją, gdy potrzebny jest przepis na wyszukaną przystawkę. Oto kolejny przykład na to, że słodkie i wytrawne smaki mogą bardzo dobrze do siebie pasować. Zresztą marchewka z imbirem tylko to potwierdza, stanowiąc pyszny dodatek do dań głównych, zwłaszcza ryb i drobiu.
Stylowego gotowania nie koniec. Dzięki kolorowej sałatce z cykorii z miodową nutą w prosty sposób zrobimy duże wrażenie na gościach. Pięknie prezentuje się na talerzu, a jeszcze lepiej smakuje. Gdy jednak przyjdzie nam ochota na proste, bardziej tradycyjne danie, delikatne leniwe z maślanką będą jak znalazł. Klasyczne przepisy naszych babć wracają dzisiaj do łask.
Mamy nadzieję, że jesteście fanami naleśników, bo z miodem mniszkowym przygotujemy ich najróżniejsze warianty. Na naleśniki z truskawkami wielu z nas czekało długo – w końcu najlepiej smakują ze świeżymi owocami. Mimo to, nie zaszkodzi zrobić ich mrożonego zapasu na później. Naleśniki z serem i rodzynkami smakują wybornie niezależnie od pory roku. Tak samo uniwersalne są tropikalne naleśniki z bananami, które nawet w zimowy dzień przypomną nam klimat rajskiej wyspy.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Miód mniszkowy nazywany jest również miodem majowym. To właśnie maj jest okresem intensywnego kwitnienia mniszka lekarskiego i zbierania nektaru przez pszczoły.
- Wysokie temperatury najbardziej sprzyjają produkcji cennego nektaru przez roślinę.
- W maju upalne dni nie są w Polsce zazwyczaj zbyt powszechne, jednak nie jest to główny powód, dla którego miód mniszkowy bywa trudno dostępny. Bardziej istotną przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że pszczoły wykorzystują nektar mniszka głównie jako swój pokarm i tzw. pożytek rozwojowy.
- Na smak, kolor, aromat i konsystencję miodu z mniszka wpływ mają nawet położenie i ukształtowanie terenu, na którym roślina się rozwija.
- Gęsty miód z mniszka lekarskiego po kilku tygodniach przyjmuje drobnokrystaliczną konsystencję. Jeśli zależy nam na przywróceniu mu wcześniejszego wyglądu, słoik ze słodką zawartością możemy umieścić w wodzie podgrzanej do maksymalnie 40⁰.
- Mniszek pospolity znany jest pod wieloma innymi, potocznymi i ludowymi nazwami. Na przestrzeni wieków określano go mianem dmuchacza, podmucha, lwiego zęba, ślepoty, popiej główki, czy żabiego kwiatu.
- Nazwa mlecz, podobnie jak określenie miód z mlecza, choć powszechnie stosowana, jest błędna. Pod względem botanicznym jest to określenie przypisane do zupełnie innego rodzaju roślin, w tym mlecza zwyczajnego i polnego.
Z czym to się je?
Mniszek lekarski, zwany także mniszkiem pospolitym, jest powszechnie spotykanym… chwastem. Pozornie może brzmieć to, jak kiepska rekomendacja, lecz warto przyjrzeć mu się z bliska. Prawdopodobnie każdy kojarzy jego żółte kwiaty wyróżniające się na zielonych łąkach. Wielu z nas pamięta, jak wielką frajdę potrafiły zapewnić dmuchawce. Przyszła pora na kulinarne przyjemności, bo niebanalny miód mniszkowy to wyjątkowy przysmak.
Obecnie mamy dostęp do różnorodnych gatunków miodu, jednak to miód z mniszka lekarskiego uważany jest przez wielu smakoszy za najsłodszy. Jego intensywny smak zadowoli każdego łasucha. Mocny aromat miodu Mniszkowego także zwróci naszą uwagę – jest bardzo zbliżony do zapachu wydzielanego przez całą roślinę. Użycie w kuchni tego produktu z pewnością nie przejdzie bez echa. Zawartość słoika z miodem najczęściej będzie wyróżniać się barwą jasnożółtą lub trochę ciemniejszą, pomarańczową. Miód z mniszka lekarskiego krystalizuje się dość szybko, bo już po kilku tygodniach. Nie ma to jednak wpływu na jego walory - nadal nie będziemy mieć problemu z rozsmarowaniem go na świeżym pieczywie z dodatkiem masła.
To prawdopodobnie najprostszy sposób na przygotowanie słodkiej, miodowej przekąski. Miód mniszkowy to na tyle wyśmienity produkt, że nie wymaga od kucharzy dużych kombinacji. O jego niezrównanej słodyczy przekonamy się, dodając go do herbaty zamiast cukru.. Miód z mniszka lekarskiego będzie odpowiedni również do owocowych koktajli, które pełnią funkcję nie tylko napoju, ale równie dobrze mogą być potraktowane jako przekąska między bardziej obfitymi posiłkami. Doskonałym sposobem na letnie orzeźwienie jest cytrynowa lemoniada, a miód mniszkowy skutecznie zrównoważy kwaśny smak owoców. Eksperymentujmy także z innymi składnikami – truskawkami, arbuzami, brzoskwinią, malinami, pomarańczami i grejpfrutami.
Wśród zastosowania miodowych pyszności nie może zabraknąć aromatycznych wypieków. Drożdżowe bułeczki i ciasta z miodem mniszkowym będą pachnieć i smakować jeszcze bardziej obłędnie. Kruche miodowe ciasteczka są perfekcyjnym pomysłem na chrupiący deser. Pierniczki w fantazyjnych kształtach nadają się nie tylko do powieszenia na choince. Miód mniszkowy wykorzystamy także w mniej oczywistych kombinacjach. Oprócz popisowego piernika, podkreśli smak makowców i serników. Obowiązkowy element keksów, które słyną z fantastycznego smaku i, w większości przypadków, prostoty wykonania.
Miód pszczeli z mniszka lekarskiego będzie niezrównanym akcentem w naleśnikach i różnego rodzaju słodkich placuszkach. Równie dobrze smakuje w połączeniu z nabiałem, więc urozmaicajmy nim jogurt naturalny, do którego dodamy muesli lub granolę. Słodyczy i wspaniałego aromatu z pewnością nam nie zabraknie. Miód mniszkowy nadaje się do wykorzystania zarówno do codziennego gotowania, jak i przygotowania uroczystego przyjęcia.
powrót do góry
Komentarze (0)