Dla zdrowia!
Naturalny olej kokosowy to produkt, który znajdzie swoje miejsce nie tylko w kuchni. Z równie dobrymi efektami wykorzystamy go w łazience. Zapewne niejedna pani spotkała się z problemem nieprecyzyjnego zmycia makijażu mimo użycia profesjonalnych kosmetyków. Olej kokosowy pozwoli na dokładne oczyszczenie skóry twarzy bez jej podrażniania. Ten naturalny kosmetyk bez problemu zmyjemy przy użyciu ciepłej wody.
Wykorzystamy go jako krem do suchej i szorstkiej skóry. Balsam prosto z kuchni to wspaniały środek dla odżywienia i regeneracji. Olej kokosowy sprawdza się nawet w problematycznych partiach ciała – dłoniach, stopach, łokciach i kolanach. Okazuje się przydatny w walce z rozstępami i pomocny w wygładzaniu cery, na której pojawiają się zmarszczki. Spokojna głowa, olej kokosowy to znakomita pomoc w staraniach o zdrowie skóry głowy oraz wzmocnienie i wygładzenie włosów. Z kokosowym aromatem pielęgnacja będzie jeszcze przyjemniejsza.
powrót do góryZainspiruj się!
Wielu z nas gotuje nie tylko dla siebie, więc branie pod uwagę różnorodnych upodobań kulinarnych jest konieczne. Tropikalne naleśniki z bananami to deser uniwersalny i trudno będzie znaleźć kogoś, kto nie skusi się na przynajmniej jedną porcję. Oryginalnym pomysłem na podwieczorek jest kokosowe fundue, o którym goście prędko nie zapomną. My z kolei pamiętajmy, by do przygotowania tych przysmaków używać oleju kokosowego – pasuje idealnie.
Czy są tu osoby, które twierdzą, że jedzą monotonnie, bo nie mają czasu na gotowanie? Dzięki szybkiemu curry z kapustą i kolendrą udowadniamy, że gotowanie to zajęcie dla każdego – nawet najbardziej zajętego pracusia. Przyrządzenie kurczaka w zielonym curry też nie jest czasochłonne, a jednocześnie jego bogaty skład uchroni nas przed monotonią w kuchni. Znakomita ryba ze słodkimi ziemniakami sprawdzi się w roli kolejnego, interesującego dania głównego. Bataty, zioła i nuta kokosa to zestawienie, które chętnie będziemy powtarzać. Łagodny olej kokosowy nadaje się do przyrządzenia ryżu słodko-ostrego z mango i kokosem – dania słynącego z wyrazistości.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Kupując olej kokosowy, należy zwrócić uwagę na sposób jego przechowywania. Nie powinien być wystawiany na działanie promieni słonecznych. Wpływa to na zmniejszenie ilości jego drogocennych właściwości i szybszą utratę świeżości. Powinniśmy o tym pamiętać, przechowując go także w domowych warunkach.
- W temperaturze powyżej 25⁰C olej kokosowy ma postać płynną. Charakteryzuje się białą barwą. W chłodniejszych warunkach olej przyjmuje formę stałą.
- Olej kokosowy bywa mylony z olejem palmowym. Są to jednak 2 zupełnie różne produkty o odmiennych właściwościach.
- Olej kokosowy pozyskiwany jest z kopry, czyli wysuszonego miąższu owoców palmy kokosowej.
- Palmy kokosowe to duże drzewa, osiągające wysokość nawet 30 metrów. Rosną w klimacie tropikalnym, a za miejsce ich pochodzenia uznawane są Filipiny.
- Owoce palmy, zwane najczęściej orzechami kokosowymi, są uważane za jedne z najcenniejszych produktów świata. Można wykorzystywać je na różne sposoby. Oprócz oleju kokosowego, pozyskuje się z nich miąższ oraz wodę kokosową.
- Olej kokosowy znajduje zastosowanie zarówno w kulinariach, jak i kosmetyce. Okazuje się również, że nadaje się do konserwacji drewna, chroniąc je przed wysuszeniem. Warto wykorzystać go do zabezpieczenia drewnianych desek do krojenia i sztućców, by służyły nam jak najdłużej.
Z czym to się je?
Diety roślinne zyskują coraz większe grono zwolenników. Uwaga, weganie – olej kokosowy to alternatywa dla tłuszczów zwierzęcych. Przechowywany w temperaturze poniżej 25⁰C twardnieje, przyjmując postać stałą. W ten sposób olej kokosowy może wykorzystywać każdy, niezależnie od wybranego jadłospisu i przekonań. Spróbujmy wysmarować olejem kokosowym formę do pieczenia w czasie przygotowania domowych wypieków – wszystko pójdzie gładko.
Wysoka temperatura dymienia sprawia, że olej kokosowy nadaje się do pieczenia, smażenia i gotowania. W przypadku wersji nierafinowanej jest to 177⁰C, rafinowanej nawet 200⁰C. Zyskamy ogromne pole do kuchennych manewrów. Mimo wszystko należy pamiętać, że olej kokosowy z wszystkimi swoimi atutami nadal pozostaje tłuszczem, więc nie powinniśmy przesadzać z jego spożywaniem. Zastąpienie nim używanego do tej pory tłuszczu w rozsądnych ilościach i w formie dodatku do potraw będzie wystarczające.
Dzięki smakowemu olejowi kokosowemu trochę inaczej spojrzymy na smażone potrawy. Tworząc zdrowy jadłospis, nie musimy z nich rezygnować. Cały sekret tkwi w umiarze i odpowiednich produktach. Olej kokosowy okaże się niezastąpiony w przyrządzaniu specjałów kuchni azjatyckiej, zwłaszcza dań z woka. Staną się jeszcze bardziej aromatyczne, ale bez zdominowania całości smakiem kokosa. Olej kokosowy to świetny sposób na stopniowe zapoznawanie się ze smakiem orientalnych dań, bez rzucania się na głęboką wodę i bardziej kontrowersyjne składniki. Z coraz większą przyjemnością i wprawą będziemy poznawać tajniki kuchni tajskiej, chińskiej i wietnamskiej.
Mięso, do którego przygotowania użyto oleju kokosowego, cechuje się nie tylko ciekawszym smakiem, ale także większą soczystością i kruchością. Panierka będzie dzięki niemu jeszcze bardziej chrupiąca. Olej kokosowy bardzo dobrze pasuje do ryb oraz owoców morza, w tym krewetek oraz kalmarów. Proste składniki – ryż smażony z warzywami – dzięki olejowi kokosowemu zamienią się w niezwykłą ucztę. Marchew, cukinia i cebula zaskoczą nas pełniejszym aromatem.
Pieczenie warzyw i mięsa z olejem kokosowym też jest trafionym pomysłem. Pieczone frytki z batatów z dodatku do posiłku zamienią się w wyczekiwaną przez wszystkich domowników główną atrakcję spotkania przy stole. Skoro uruchomiliśmy piekarnik, warto pójść za ciosem i przygotować od razu deser. Olej kokosowy wspaniale współgra z przekąskami na słodko. Z bardzo apetycznymi efektami wykorzystamy go do owocowych ciast, babeczek i mufiinów. Dekoracja z wiórków kokosowych spotęguje egzotyczną atmosferę.
Na oleju kokosowym usmażymy naleśniki, pancakes, puszyste placuszki bananowe, waniliowe i tradycyjne racuchy z jabłkami. Wykorzystamy go do koktajli, szejków oraz owsianki na dobry początek dnia. Jego delikatny charakter sprawia, że nadaje się do zrobienia jajecznicy lub omletu – smaki będą świetnie współgrać. Tak samo zresztą, jak w przypadku wytrawnych sałatek. Ich składniki bez problemu połączą się, tworząc spójną i aromatyczną całość. Użycie oliwy lub innego dressingu już nie będzie konieczne.
powrót do góry
Komentarze (0)