Dla zdrowia!
To, co zwraca szczególną uwagę w zawartości oleju z czarnuszki, to z pewnością nienasycone kwasy tłuszczowe. Jako kluczowy element diety, są kojarzone przede wszystkim z utrzymywania poziomu cholesterolu we krwi na właściwym poziomie. To istotne zwłaszcza w czasach, w których każdemu zdarza się zjadać nieprzemyślane posiłki na szybko. Układanie zbilansowanego, różnorodnego jadłospisu zaczyna się już na etapie najdrobniejszych szczegółów.
powrót do góryZainspiruj się!
Właściwości kosmetyczne oleju z czarnuszki były doceniane przez starożytnych władców. Sprawdźmy więc, jak współcześnie może przysłużyć nam się na talerzach. W sałatce z bobem i ziemniakami nie brakuje ziaren czarnuszki. Dla podkręcenia smaku do dressingu warto wykorzystać także olej z kąkolnicy. Naturalnie łagodne w smaku produkty zyskają znacznie ciekawszy smak. Podobnie zadziała olej z czarnuszki w sałatce z krewetkami i mango. Goryczka zostanie doskonale zrównoważona przez słodycz owoców. Z takim zestawieniem łatwo będzie osiągnąć mistrzowski tytuł w komponowaniu składników. Sałatka z pikantną cielęciną to doskonały pomysł na bardziej wyszukaną kolację lub danie obiadowe. Nadal należy pamiętać, by do smażenia mięsa użyć oleju rzepakowego, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by warzywa wzbogacić olejem z czarnuszki. Podobne zasady dotyczą zupy z brokułów, w której olej potraktujmy jako przyprawę, dodaną nie w czasie gotowania, a tuż przed podaniem na stół. Dip paprykowy to najlepszy pomysł, gdy zależy nam na uzupełnieniu mięsa smakiem oleju z czarnuszki. Przyjemna pikanteria sosu pasuje również do makaronów i warzyw z grilla.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Nasiona czarnuszki, z których produkowany jest olej, wyróżniają się niewielkim rozmiarem i długością zaledwie 1-3 milimetrów. Łatwo jest je rozpoznać po trójkątnym kształcie oraz czarnej, matowej barwie.
- Czarnuszka pochodzi z Europy Południowo-Wschodniej oraz terenów Azji Zachodniej. W Polsce funkcjonuje pod wieloma nazwami, w tym jako czarny kminek, kąkolnica, czarnucha lub panna w zieleni.
- Drogocenny olej z czarnuszki pozyskiwany jest podczas zgniatania lub ściskania czarnych nasion. Nie bądźmy zdziwieni, gdy produkty z dwóch pojemników będą znacząco różnić się kolorem. W zależności od partii ziaren, barwa oleju może być jasnożółta, złocista, a nawet ciemnobrązowa. Oleje mogą różnić się także pod względem stopnia ostrości.
- Odpowiednie przechowywanie oleju z czarnuszki ma bardzo duże znaczenie dla zachowania jego właściwości. Butelkę zarówno przed, jak i po otwarciu należy trzymać w lodówce.
- Kupując olej z czarnuszki, warto poświęcić chwilę na dokładne przeczytanie etykiety. Należy szukać informacji dotyczących tego, czy jest tłoczony na zimno, niefiltrowany, nierafinowany i nieoczyszczony. Powinien znajdować się w ciemnej butelce i być przechowywany w temperaturze od 4 do 10 stopni Celsjusza.
Z czym to się je?
Olej z czarnuszki uzyskiwany jest poprzez tłoczenie na zimno drobnych ziaren czarnuszki siewnej. O ile nasiona stały się popularnym dodatkiem, chociażby do pieczywa, o tyle olej nie jest jeszcze powszechnie znany i stosowany. Czas to zmienić, ponieważ jest równie przydatny w trakcie przygotowania posiłków. Co więcej, dzięki swojej złocistej, miodowej barwie prezentuje się wyjątkowo apetycznie.
W czasie podejmowania swoich pierwszych kulinarnych prób z olejem z czarnuszki, należy pamiętać, że nadaje się do stosowania wyłącznie na zimno. Gotowanie lub smażenie odpadają, ponieważ wysoka temperatura pozbawia produkt cennych substancji i właściwości. Nadal jednak pozostaje bardzo wiele potraw, w których korzenny zapach oleju z czarnuszki i jego ostry posmak okazują się niezastąpione.
Olej z czarnuszki świetnie nadaje się do różnorodnych sałatek. Zwłaszcza tych, których składniki są dość neutralne w smaku. Nie trzeba głowić się nad robieniem skomplikowanych mieszanek przypraw czy sosów, by nadać potrawie wyrazu. Oczywiście może być też elementem prostego dressingu z dodatkiem ulubionego miodu, syropu klonowego lub soku z cytryny. Słodkie i kwaśne składniki smakowicie przenikają goryczkę oleju z czarnuszki. Będzie bardzo pożądaną częścią składową bardziej gęstych i konkretnych dipów. To świetny dodatek do przekąsek, najlepiej w postaci warzyw pokrojonych w słupki. Stanowi udane wykończenie warzywnych koktajli, często funkcjonujących także pod modną nazwą smoothie. Pamiętajmy o tym, że intensywny smak oleju z czarnuszki z powodzeniem zastępuje w posiłkach pieprz, będąc od niego odrobinę łagodniejszym. To znakomita wiadomość dla osób, które cenią posiłki pełne smaku i głębi, ale bez mocnych, ostrych akcentów.
Jeśli dla kogoś olej z czarnuszki nadal będzie zbyt pikantny, można połączyć go ze słodkimi syropami z malin, czarnego bzu i właściwie z każdego owocu, na jaki przyjdzie nam ochota. Można dodawać go do dań, bazujących na jogurcie naturalnym lub twarogu. Wybornie komponuje się z zupami. Zwłaszcza warzywne kremy zyskują na jego obecności niebanalny temperament.
powrót do góry
Komentarze (0)