Dla zdrowia!
Szpinak czerwony słynie jako źródło żelaza. Substancja jest niezbędna dla dobrego samopoczucia, utrzymania witalności i zapobiegania anemii. Czerwony szpinak powinien zagościć w jadłospisie każdego, jednak szczególnie powinny pamiętać o nim osoby, eliminujące spożycie mięsa. Szpinak chiński zawiera też potas, pomagający utrzymać ciśnienie krwi na odpowiednim poziomie. Musimy pamiętać, że apetyczne liście nie zastąpią konsultacji ze specjalistą, ale dobrze dobrana dieta ma niebagatelny wpływ na całą naszą kondycję. Magnez, wapń, witaminy A, C oraz K to kolejne wartościowe składniki, których braki warto uzupełniać smacznymi daniami z czerwonym szpinakiem w roli głównej.
powrót do góryZainspiruj się!
Mrożone owoce i warzywa często okazują się wybawieniem, gdy nie mamy możliwości zaopatrzenia się w sezonowe produkty. Jednak jak to zwykle bywa – najlepsze są świeże i ta zasada dotyczy również szpinaku chińskiego. Korzystajmy z soczystych liści szpinaku czerwonego, gdy tylko mamy ku temu okazję. Z pewnością spełnią nasze oczekiwania smakowe w sałatce z malinami i szpinakiem. Orzechy, miód, owoce i czerwonawe, wytrawne liście – takie zestawienie pasuje na każdą okazję. Tworzenie zaskakujących kompozycji to nasza specjalność. Widać to doskonale w greckiej sałatce makaronowej, która w dość znacznym stopniu odbiega od pierwowzoru. Nadal jednak smakuje wyśmienicie. Poszukując śródziemnomorskich inspiracji, nie można pominąć frittaty ze szpinakiem doskonałej zarówno w porze śniadania, jak i kolacji. Nie przejmujmy się obecnością mrożonego warzywa w przepisie. Świeże liście będą prezentować się jeszcze bardziej apetycznie.
Zastanawiacie się, jak odmienić swój jadłospis bez radykalnych zmian w spiżarni? Pieczone ziemniaki ze szpinakiem to strzał w dziesiątkę. Bulwy na gorąco mogą wydawać się pospolitym daniem, lecz dzięki odpowiednim dodatkom przejdą diametralną i pyszną metamorfozę. Chcielibyście ograniczyć ilość mięsa w diecie? Z przepisem na ciecierzycę ze szpinakiem nie będzie to trudne zadanie. Rośliny strączkowe wracają do łask, więc to przy okazji bardzo modna potrawa.
Planując wystawny obiad, należy dobrze przemyśleć każde danie. Proponujemy zacząć od zupy szpinakowej z kurczakiem w orientalnym stylu. Gdy rozbudzimy już apetyt gości, przyjdzie pora na główną atrakcję. Okoń zapiekany ze szpinakiem to ryba, która nie pojawia się na stołach zbyt często, więc wspaniale podkreśli uroczysty charakter spotkania.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Dokładnie osuszony czerwony szpinak możemy przechowywać w lodówce od 1 do 2 tygodni. To sporo czasu na przetestowanie wielości jego kulinarnych zastosowań.
- Szpinak chiński określany jest mianem szarłatu czarnoowockowego, z łaciny. amaranthus dubius. Pewne zamieszanie wprowadzania fakt, że termin bywa używany w kontekście innych odmian, w tym szarłatu trójbarwnego, szarłatu sinego oraz szarłatu zielonego. Rośliny posiadają jadalne liście i podobne właściwości.
- Czerwony szpinak pochodzi najprawdopodobniej z tropikalnych rejonów Ameryki. Jego liście i łodygi stały się tradycyjnym elementem kuchni charakterystycznej dla Azji Południowo-Wschodniej. Najchętniej wykorzystują go wietnamscy kucharze.
- Porównywalną popularnością cieszy się w Indiach, Chinach, Malezji i Indonezji.
- Znajdziemy go również w afrykańskich kulinariach pod nazwą Doodo i Mchicha.
- Do uprawy czerwonego szpinaku potrzebne są wilgotne, dość żyzne gleby. Roślina cechuje się szybkim wzrostem. W chłodniejszych strefach klimatycznych można mieć do niej dostęp przez cały rok.
Z czym to się je?
Szpinak czerwony bywa nazywany chińskim szpinakiem. Jego podłużne liście z zaokrąglonymi końcówkami charakteryzują się większym rozmiarem niż w przypadku odmiany zielonej. W smaku z łatwością wyczujemy podobieństwo obu rodzajów. Czerwony szpinak jednak wyróżnia się delikatną słodyczą i orzechowym posmakiem. Wgryzając się w temat i liście dokładniej, będziemy w stanie poczuć nutę pikanterii. Te wszystkie smaki w jednym warzywie muszą dać niezrównane rezultaty w kuchni.
Na początek kulinarnych doświadczeń proponujemy najprostsze rozwiązania. Czerwony szpinak z powodzeniem można traktować tak samo, jak zielony. Młode, delikatne liście szpinaku czerwonego są zdecydowanie najbardziej cenione. Jedzone na surowo jako dodatek do sałatki, surówki, kanapki lub koktajlu zachowają wszystkie dobroczynne właściwości. Poddane obróbce termicznej nadal smakują wybornie, lecz mogą stracić intensywną barwę. Miejmy to na uwadze, by na żadnym etapie przygotowania posiłku nie być zaskoczonym.
Chiński szpinak nadaje się do bycia dodatkiem do dań głównych, zwłaszcza mięsnych. Liście należy dokładnie opłukać, sparzyć i krótko podsmażyć na rozgrzanym oleju. Szczypta soli i pieprzu w zupełności wystarczą do wyeksponowania jego walorów. Zresztą czerwona odmiana świetnie sprawdza się jako dominujący składnik w potrawach. W tym momencie warto sięgnąć po woka i inspiracje z kulinariów azjatyckich. Połączenie szpinaku czerwonego z orzeszkami ziemnymi i trawą cytrynową podczas krótkiego smażenia na dużym ogniu pozwoli stworzyć niezrównaną kombinację. Wspaniały aromat szybko wypełni całą kuchnię i jadalnię.
Dobrym sposobem, by przygotować liście szpinaku czerwonego, czy też chińskiego na gorąco, będzie gotowanie na parze, ewentualnie w wodzie, pieczenie, duszenie. Tak przyrządzone staną się niezastąpionym dodatkiem do makaronu w dowolnym kształcie i kolorze, ryżu oraz kaszy. Oprócz oddania potrawom swojego smaku i soczystości, szpinak czerwony może spełnić w kuchni jeszcze jedną, niemniej ważną funkcję. Dzięki niemu w prosty sposób zagęścimy zbyt rzadki sos lub zupę. Obejdzie się bez mąki, zasmażki albo śmietany.
Jakie przyprawy i dodatki pasują do czerwonego szpinaku najbardziej? Z pewnością czosnek – nie będzie to zaskoczeniem dla nikogo, kto choć raz przyrządzał „tradycyjne”, zielone liście. Miejmy pod ręką także imbir, szalotkę i ziarna sezamu. Do szpinakowych dań przydadzą się świeże, sezonowe warzywa oraz owoce cytrusowe i jagody. Ta mieszanka prezentuje się efektownie w sałatkach. Chrupiących elementów nigdy za wiele, więc sięgnijmy po ulubione orzechy. Ugotowane na twardo jajka też łączą się z czerwonym szpinakiem bardzo dobrze. Nie zapominajmy o serach, szczególnie pleśniowych. Białe, kremowe, żółte pięknie kontrastują z czerwonym szpinakiem, a ich smaki świetnie się uzupełniają.
powrót do góry
Komentarze (0)