Jak się za to zabrać?
Znudził Ci się już najbardziej popularny smak curry? Zatem czas na nowe doznania! Wypróbuj mieszankę kurkumy, imbiru i anyżu, która świetnie sprawdzi się do przygotowania obiadu w orientalnym stylu. Daj się zaprosić do pałacu maharadży na niepowtarzalną ucztę! Ta kompozycja to sprawdzony sposób na nieszablonowe doznania dla kubków smakowych. Sprawdzi się jako niecodzienny dodatek do kurczaka i wołowiny. Wspaniale skomponuje się z ryżem. Zniweluje przykry zapach ryb i krewetek, w zamian zapewniając wyborny smak. Nada charakter sosom i uwydatni smak zup. To ten dzień! Zaproś Orient do swojego domu już dziś!
powrót do góryZainspiruj się!
Curry stanowi główny dodatek do dań kuchni orientalnej i azjatyckiej. Czas wprowadzić do kuchni odrobinę egzotyki! Szukasz niebanalnego pomysłu na spotkanie ze znajomymi? Wypróbuj przepis na grillowane tosty z kurczakiem curry, a zapewnisz gościom niepowtarzalne doznania smakowe. Duszona wieprzowina w sosie curry sprawdzi się jako idealny sposób na obiad w rodzinnym gronie. Ochom i achom nie będzie końca! Chcesz pochwalić się swoimi umiejętnościami kulinarnymi? Wegetariańskie curry pod kapeluszem zachwyci każdego smakosza i przeniesie go w odległe rejony Indii. Tam będzie już czekał dostojny maharadża, który zaprasza na kurczaka curry z brokułami. Niejedna głowa państwa z całą pewnością zasmakuje w aksamitnym kurczaku curry. Masz ochotę na coś bliższego polskim smakom, lecz z odrobiną ekstrawagancji? Sięgnij po currywurst, a nie pożałujesz! Gdy masz mało czasu, a chcesz ugotować coś smacznego, do gry wchodzi curry ze smażonej dyni i ziemniaków. Wybierz się na targ w Nowym Dehli i zasmakuj jedynego w swoim rodzaju curry ze słodkich ziemniaków. Chcesz poczuć prawdziwy smak Orientu? W takim razie przepis na curry indyjskie to znakomity wybór.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Ale z niego poliglota! W języku tamilskim słowo "kari" oznacza dosłownie: sos lub potrawę przypominająca gulasz. Nazwa „curry” została specjalnie stworzona na potrzeby świata Zachodu.
- Nieodparty urok curry i jego chęć podboju innych lądów miały wpływ na upowszechnienie kompozycji. Ułatwili to brytyjscy kolonizatorzy, którzy mieli zwyczaj robienia przypraw na zapas i zwożenia ich do kraju.
- Kompozycja zależy od regionu i może się nieznacznie różnić.
Z czym to się je?
Ile regionów Indii, tyle kompozycji przyprawy curry. Na podstawową mieszankę składa się imbir, kolendra, pieprz, chili oraz kurkuma. W różnych częściach kraju można natomiast również spotkać dodatek gałki muszkatołowej, cynamonu, czosnku, kardamonu czy goździków.
Jak na arystokratę przystało, curry z gracją porusza się w kulinarnych przepisach, wprowadzając do każdego dania odrobinę magii. Utrzymuje dobre stosunki z sosami. Posyła oczko w kierunku zup i dań mięsnych. Zaprzyjaźniło się z warzywami. Curry to prawdziwy flirciarz. Oprócz orientalnych smaków, upodobał sobie także te z innych kuchni. Mieszanką słodyczy i ostrości zawrócił w głowie smakoszom na całym świecie. Rozkochał nas w sobie do szaleństwa. Książęcy status mu nie wystarcza i pewny siebie sięgnął po tytuł najpopularniejszej przyprawy świata.
Curry zawsze wzbudza wiele emocji. I pozostawia smak na więcej… dań ze swoim udziałem. W połączeniu z kurczakiem lub wołowiną stworzy obiad w iście królewskim stylu. Podobnie udaną parę stworzy w relacji z ryżem, któremu hołdują poddani w każdym zakątku globu. Wspaniale dopełnia i uwydatnia smak ryb i krewetek. Bez niego nie byłoby legendarnej currywurst, z której słynie Berlin. Z dodatkiem mleczka kokosowego wyprawia istne cuda, fundując zupę w orientalnym stylu. Potrafisz się oprzeć jego urokowi?
powrót do góry
Komentarze (0)