Dla zdrowia!
Mięso flądry docenimy nie tylko ze względu na wybitny smak i prostotę przygotowania. Jest produktem o małej ilości cholesterolu, a kalorii ma około 80 na 100 gramów ryby. Czas dowiedzieć się, jakie cenne składniki znajdują się w jej składzie.
W kontekście ryb nie sposób nie wymienić w pierwszej kolejności niezwykle wartościowych kwasów omega-3. We flądrze znajdują się przede wszystkim dwa dobroczynne rodzaje – DHA oraz EPA, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania serca.
Flądra to bardzo dobre źródło białka, które wpływa pozytywnie na wzrost i utrzymanie masy mięśniowej.
powrót do góryZainspiruj się!
Pora przekonać się, czym flądra urzekła tylu smakoszy. Niezależnie od tego, czy znaleźliśmy ją na nadmorskim targu, czy w zaprzyjaźnionym sklepie rybnym, poznajmy przepisy na flądrę, które pozwolą najlepiej wyeksponować jej niezrównane walory. Na pierwszy ogień idzie zupa ryżowa, w której filet z flądry będzie doskonałym uzupełnieniem. Mimo że flądry raczej nie zaliczymy do produktów egzotycznych, świetnie pasuje do potrawy inspirowanej azjatyckimi kulinariami. Szukacie pomysłu na danie główne? Flądra podana w najprostszej formie zyska na wyrazistości za sprawą sosu do ryb. To bardzo uniwersalna receptura, więc warto zapamiętać ją na przyszłość.
Efektowny przepis na rybę z rusztu w liściach chrzanu z harissą i limonką będzie kulinarnym gwoździem programu podczas każdego przyjęcia. Walory estetyczne już na pierwszy rzut oka dorównują znakomitemu smakowi flądry. Zapiekana kremowa ryba z ciastem filo też prezentuje się elegancko. Podana w ten sposób flądra przekona do dań rybnych nawet osoby, które do tej pory za nimi nie przepadały. Podobnie zadziałają sezamowe zawijasy z rybą, ponieważ dobrze wiemy, że sposób podania potrawy jest tak samo ważny jak jej smak i wybór odpowiednich dodatków. Skoro o nich mowa, wypróbujmy przepis na zapiekaną rybę z purée ziemniaczanym – idealny na rodzinny obiad.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Znakiem rozpoznawczym flądry jest spłaszczona, asymetryczna budowa ciała. Oczy umiejscowione są po jednej stronie głowy, co jest wynikiem jej trybu życia. Dorosłe osobniki większość życia spędzają na dnie morskim, leżąc na jednym boku. Młodsze okazy można spotkać na mniejszych głębokościach.
- Grzbiet flądry najczęściej jest w kolorze brunatnym, zielonym lub szarawym. Cechą charakterystyczną są widocznie cętki.
- Flądry zazwyczaj osiągają długość 30–35 centymetrów, a ich szerokość stanowi mniej więcej połowę długości całego ciała. Można jednak trafić na znacznie większe osobniki, których długość przekracza 70 centymetrów.
- Flądry są często spotykane w Morzu Północnym i Bałtyckim. Najbardziej obfite połowy przypadają na okres maja i czerwca.
Jak się za to zabrać?
Zanim rozpoczniemy gotowanie, przyjrzyjmy się dokładnie flądrze jeszcze przed zakupem. Choć podobno ryby głosu nie mają, dlatego to ich wygląd może nam sporo powiedzieć o świeżości mięsa.
W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na oczy flądry. Powinny być błyszczące. Mętne to sygnał, by trzymać się od ryby z daleka. Brzuszna część flądry powinna być czysta, jasna, nawet lekko połyskująca. Świeży, morski zapach to również dobry znak.
Najlepiej wybierać flądry średniej wielkości – w czasie przygotowania sprawią nam najmniej problemów, są również najsmaczniejsze. Zbyt duże sztuki tracą swój wyjątkowy, maślany smak. Jeśli zdecydowaliśmy się na kupno flądry w całości, należy precyzyjnie ją wypatroszyć oraz odfiletować. Pamiętajmy o ściągnięciu ciemnej części skóry i… zachowaniu ostrożności. Łuski flądry bywają bardzo ostre, więc przydadzą się rękawiczki ochronne i dobry nóż.
Decydując się na flądrę, należy wziąć pod uwagę jej jedną wadę. Ryba zawiera dużą ilość ości, co może być kłopotliwe zwłaszcza dla najmłodszych.
powrót do góryZ czym to się je?
Specjaliści do spraw żywienia od dawna wyróżniają ryby jako ważne uzupełnienie jadłospisu, które powinniśmy uwzględniać w diecie przynajmniej 2 razy w tygodniu. W naszej kulturze ryby funkcjonują jednak jako dania postne, przez co bywają niedoceniane i nie zawsze traktowane są jako materiał do zrobienia efektownej potrawy. Flądra pomoże nam to zmienić!
Flądra nazywana jest również płastugą. Określenie to stanowi ogólną nazwę dla ryb flądrokształtnych. Możemy spotkać się też z terminem „stornia”, który odnosi się do prawdopodobnie jednego z najpopularniejszych rodzajów flądry. Niezależnie od nazwy, której będziemy używać, flądra zapewni nam mnóstwo wyśmienitych wrażeń na talerzu.
Z racji tego, że występuje w Bałtyku, flądrę możemy spotkać w ofercie nadmorskich restauracji. Porcja odpowiednio przyprawionej ryby, jedzona przy akompaniamencie szumu fal – brzmi jak urlop idealny. Zanim jednak rzucimy wszystko i udamy się na wypoczynek, flądrę warto przyrządzić w zaciszu własnej kuchni.
Choć smażalnie są znakiem rozpoznawczym wielu kurortów i miejscowości, w przypadku flądry lepiej zrezygnować ze smażenia. Ten sposób obróbki może pozbawić ją cennych właściwości, zarówno smakowych, jak i prozdrowotnych. Znacznie bardziej trafionym pomysłem jest ugotowanie jej na parze w towarzystwie świeżych warzyw. Koniecznie wypróbujmy kombinacji marchewki i cukinii. Flądrę możemy zapiekać w folii (np. ze szpinakiem i pomidorami) lub grillować. Jak widać, odejście od smażenia w przypadku ryby wcale nie ogranicza zbytnio naszych możliwości kulinarnych. Jeśli jednak będzie nam go bardzo brakować, możemy spróbować usmażenia flądry w cieście naleśnikowym.
Dzięki temu, że mięso flądry jest delikatne w swojej strukturze, nie wymaga długiej obróbki termicznej. Doskonale łączy się z różnymi dodatkami i przyprawami, więc dodawajmy ich stopniowo, by nie zdominować fantastycznego smaku flądry. W najprostszych wariantach wystarczy kilka kropel soku z cytryny oraz odrobina soli i pieprzu.
Mimo swojej skromności danie z flądrą może być naprawdę wykwintne. Mimo wszystko nadal cenimy sobie bardziej złożone aromaty, które w połączeniu z flądrą też dadzą znakomite efekty. Ryba komponuje się bardzo dobrze z czosnkiem, tymiankiem, majerankiem, rozmarynem i bazylią. Fantastycznie smakuje posypana koperkiem lub w koperkowym sosie. Zresztą ten rodzaj płynnego dodatku w różnych wersjach wzbogaci jej walory. Aksamitne śmietanowe lub maślane sosy zachwycają najbardziej wymagające podniebienia. Dzięki niewielkiej porcji musztardy w umiejętny sposób uzyskamy bardziej wyrazistą kompozycję.
powrót do góry
Komentarze (0)