Kapary – do czego je wykorzystać? Jak jeść i z czym?
Czym są kapary? Do czego najlepiej pasują? Te niewielkich rozmiarów kuleczki zaskakują pikantnym, wyrazistym smakiem, który świetnie komponuje się zarówno z mięsami czy wędliną, jak i daniami warzywnymi. Z kaparów można także przyrządzić fantastyczne sosy, pasty oraz sałatki, doskonale orzeźwiające w upalne dni. Jakie jeszcze dania będą lepiej smakować z dodatkiem tej wyśmienitej przyprawy?
Czym są kapary? Jak jeść ten przysmak?
Ta popularna na świecie przyprawa pozyskiwana jest z kapara ciernistego – niewielkiego, zimozielonego krzewu występującego naturalnie w rejonie Morza Śródziemnego oraz niektórych regionach Azji. Jadalną częścią są owoce nazywane jabłuszkami kaparowymi oraz nierozwinięte pąki kwiatów, które po zebraniu konserwuje się w soli, oliwie lub occie. Gotowe kapary charakteryzują się ciemnozielonym kolorem przebarwionym jasnymi kropkami. Ze względu na intensywny smak najczęściej są sprzedawane w niewielkich słoiczkach. Do czego dodawać kapary? Z czym jeść te niewielkie pączki kwiatowe?
Kapary – do czego dodawać?
Nie masz pomysłu na kapary? Zastosowanie tej przyprawy w kuchni jest bardzo szerokie, ponieważ ze względu na swój pikantno-kwaśny smak działa trochę podobnie jak ocet, zakwaszając przyrządzaną potrawę czy przekąskę. Zaledwie kilka marynowanych pączków wystarczy, by przygotować pyszne carpaccio z buraków, łososia lub szynki włoskiej z dodatkiem oliwy i świeżych listków bazylii. Z kaparów przyrządzicie również przepyszne frykadelki w sosie bazyliowym o intensywnie zielonym kolorze albo dojrzałe awokado nadziewane pastą śledziową. A do czego kapary w zalewie przydadzą się najbardziej? Po zmiksowaniu doskonale podkreślą smak dipów oraz dressingów sałatkowych.
Kapary – do jakich potraw mięsnych?
Do czego dodaje się kapary? Jakie dania na ciepło z ich dodatkiem będą jeszcze smaczniejsze? Zarówno z marynowanymi jabłuszkami kaparowymi, jak i pączkami kwiatów doskonale komponują się różnego rodzaju ryby. Warto więc postawić na aromatycznego sandacza w ziołach, delikatnego okonia albo elegancko prezentującego się łososia w sosie pomidorowym. Z kolei do przygotowania wyśmienitego kurczaka po prowansalsku przydadzą się pikantne kapary marynowane. Do czego jeszcze warto je dorzucić? Przede wszystkim do duszonego mięsa, np. indyka, wołowiny lub owoców morza.
Pyszne zupy z dodatkiem kaparów
W niektórych przepisach na zupy i kremy również można znaleźć kapary w zalewie octowej. Do czego się je jeszcze dodaje? Garść pączków świetnie zakwasi solankę – mięsną zupę pochodzącą ze wschodu albo gęsty krem z zielonymi oliwkami i serem mascarpone przyrządzany na rosole z kury. Warto wiedzieć, że kapary mogą być nie tylko przyprawą nadającą smak daniu, ale także formą dekoracji. Wystarczy dodać kilka sztuk do zupy ziemniaczano-czosnkowej z wędzonym łososiem, by serwowany na ciepło posiłek nabrał elegancji i bardziej wyważonego smaku. Odrobina kaparów świetnie urozmaici też hiszpański gulasz z białą fasolą pełen świeżych warzyw i z odrobiną czerwonego wina.
Kapary z makaronem? Świetny pomysł!
Jeśli nie macie pewności, do czego pasują kapary albo z czym jeść kapary, koniecznie sprawdźcie przepisy z makaronem w roli głównej. Soczyste cannelloni z łososiem i oliwkami zachwyci swoim wyjątkowym smakiem nie tylko domowników, ale również najbardziej wybrednych gości, aromatyczne tagliatelle z owocami morza zaskoczy doskonale wyważonym smakiem, a pikantne spaghetti Bolognese po sycylijsku posmakuje każdemu wielbicielowi włoskich dań. Do czego dodaje się kapary? Marynowane pączki smakują również w potrawach makaronowych w towarzystwie szparagów, brokułów, kawałków łososia i oliwek.
Kapary – do czego używać?
Każdy, kto lubi wyraziste smaki i wie, do czego dodać kapary, wykorzystuje je w wielu różnorodnych przepisach. Przyprawa może się sprawdzić w ajwarze – warzywnej paście używanej do smarowania pieczywa lub grillowanych mięs. Doskonale podkreśli również smak potraw z pieca, jak np. zapiekanka makaronowa z pomidorami i mozzarellą, która zawiera mnóstwo pikantnego chorizo oraz aromatycznych przypraw. Nie powinno ich również zabraknąć w niektórych odmianach pizzy, sałatek oraz tatara wołowego, który z pikantnymi dodatkami smakuje najlepiej. Smacznego!
Komentarze (0)