Dla zdrowia!
Zwróć uwagę, że oliwki jemy w formie kiszonej. Świeże owoce raczej nie wzbudziłyby zachwytu ze względu na swój gorzki smak. Dobrze znane oliwki w zalewie mogą więc pochwalić się wszystkimi atutami typowymi dla kiszonek.
Oliwki są lekkostrawne i zawierają błonnik – a to najlepszy przyjaciel prawidłowej przemiany materii. Eliminują zachcianki na słodycze, więc omijanie ulubionej cukierni przyjdzie Ci z łatwością. Dostarczają także dużych ilości antyoksydantów, w tym kwasu oleinowego, którym powinny być zainteresowane wszystkie panie. Widzisz? Oliwki mają moc!
powrót do góry
Zainspiruj się!
Istnieje około 300 odmian drzew oliwnych, a ich owoce różnią się swoim specyficznym smakiem i aromatem. Potraw, które możesz z nimi przyrządzić, jest o wiele więcej! Nie musisz sztywno trzymać się przepisów! Wybieraj swoje ulubione składniki i śmiało dorzucaj do nich garść oliwek. Na obiad znowu były mielone, a rodzina coraz mniej ochoczo zasiada do stołu? Tak być nie może! Kuchnia śródziemnomorska na pierwszym miejscu stawia wspólne celebrowanie posiłków, więc zaskocz bliskich schabem po hiszpańsku z oliwkami. Niespodzianki w kuchni są mile widziane! W cannelloni z łososiem, oliwkami i kaparami także odnajdziesz południowy temperament. Na porę obiadową wszyscy będą niecierpliwie czekać! Dla osób poszukujących zdrowszej alternatywy dla pizzy też się coś znajdzie… Przepis na Quiche z czarnymi oliwkami i szpinakiem. Zabierzesz ją ze sobą na piknik, do pracy, a także na domówkę do znajomych. Wszędzie smakuje tak samo dobrze! Przygotowujesz przyjęcie i nie masz pomysłu na udekorowanie stołu? Stroiki, wazony i lampiony nie będą potrzebne pod warunkiem, że mini kanapki dekoracyjne z pastą jajeczną, suszonymi pomidorami i oliwkami umieścisz na honorowym miejscu. Kolejnym hitem wśród przekąsek będą smażone oliwki i oliwki w cieście. Przyznaj się - nie podejrzewałeś, że z tymi owocami można zrobić coś ponad wyjęcie z zalewy i wrzucenie ich do sałatki? Przepis na Rroladki wołowe z pikantną pastą z oliwek i papryczki chipotle ostatecznie Cię przekonają, że oliwki muszą znaleźć się na liście w czasie kolejnych zakupów
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Istnieje wiele odmian oliwek, lecz nie to jest przyczyną różnic w kolorach owoców. Barwa wiąże się przede wszystkim z momentem zbioru. Zielona wskazuje na owoc zebrany po tym, jak osiągnął odpowiednią wielkość, ale jeszcze w pełni nie dojrzał. Czerwony lub fioletowy kolor to kolejny etap rozwoju oliwki. W pełni dojrzałe są dopiero czarne, ewentualnie ciemnobrązowe okazy.
- Drzewo oliwne występuje także pod nazwą oliwki europejskiej. W rejonie Morza Śródziemnego jest uprawiana od około 3500 r.p.n.e., a obecnie wielkość jej plantacji szacuje się na 8 milionów hektarów. Uprawa wymaga nie lada cierpliwości. Roślina wzrasta powoli - pierwszych zbiorów można spodziewać się dopiero po 10 latach. Rozkręca się długo, ale warto poczekać – po takiej rozgrzewce potrafi owocować nawet 150 lat!
- Tukidydes, grecki historyk, stwierdził, że ludy Morza Śródziemnego wyszły z epoki barbarzyństwa, gdy nauczyły się uprawiać oliwki i winorośl. To kolejny dowód na szczególne miejsce oliwek nie tylko w kuchni, ale i w całej kulturze.
- Produkcja oliwy skupia się głównie we Włoszech, Hiszpanii i Grecji. Mówi się, że w tej ostatniej pracownicy instytucji państwowych mogą dostać w listopadzie nadprogramowe dni płatnego urlopu. Wszystko po to, by uczestniczyć w zbiorach oliwek!
Z czym to się je?
Zielone, czarne, czerwone, fioletowe – oliwki niejedno mają oblicze. Na stałe zadomowiły się we Włoszech, Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Francji i na Bałkanach. Według popularnej opinii, w każdym kraju smakują inaczej. Jeśli akurat nie możesz wybrać się w podróż śladami oliwek, nie ograniczaj się do wodzenia palcem po mapie. Wybierz książkę kucharską, bo kulinarna wędrówka będzie dużo ciekawsza! Tradycyjna hiszpańska paella, bogata w owoce morza i warzywa, z oliwkami nabiera charakteru. Przy okazji sprawia, że gorące słońce ojczyzny flamenco jest jakby bliżej. Włoskie makarony i pizza mogą pochwalić się wieloma wariantami dodatków, ale to wyraziste oliwki pozostawiają całą resztę w tyle. Grecja oferuje o wiele więcej niż słynną sałatkę, łącząc je z rybami i owocami morza. Znakomicie pasują do tuńczyka! Śniadanie greckich pasterzy, czyli charakterystyczne dla tego regionu sery z oliwkami, bez problemu przeniesiesz do swojego mieszkania w centrum ruchliwego miasta. Owoce drzewa oliwnego są znakomitą przekąską, gdy nadchodzi głód. Występują solo, ale można je spotkać także w towarzystwie nadzienia z papryki, czosnku, migdałów lub anchois. Jako urozmaicenie sprawdzają się marynaty z oliwkami – od słodkich, miodowych, przez kwaśne i pikantne.
Sławę oliwkom przyniosła także tapenada. To bardzo popularna pasta do pieczywa, najczęściej robiona z czarnych oliwek. Na jej charakterystyczny smak składają się zioła, kapary, anchois i… co kucharz sobie wymyśli. Pomidory, papryka i czosnek też chętnie się w nią wmiksują. Nie można mówić o śródziemnomorskich skarbach, nie poruszając wątku oliwy. Homer określił ją mianem płynnego złota. Włosi nie wyobrażają sobie zjedzenia pizzy bez kilku kropel! Kuchnia, nie tylko południowa, ją pokochała.
Komentarze (0)