Dla zdrowia!
Wprowadź do swojego jadłospisu lekkostrawne i niskokaloryczne warzywa – w tym fasolkę szparagową! Bez wyrzutów sumienia! Koniec z restrykcyjnymi dietami! Rozpocznij lato z talerzem pełnym barw. Słoneczna żółć, a może soczysta zieleń – który kolor wybierasz? Fasolka szparagowa dostarczy Ci nie tylko wrażeń estetycznych, ale także całą gamę cennych składników odżywczych. Nie wierzysz? Przekonaj się sam! Włączając ją do swojej diety, zafundujesz swojemu organizmowi dawkę witaminy A, która zadba o Twój prawidłowy wzrok i kondycję skóry. Wyrzuty sumienia? Nie tym razem! Sięgnij po to warzywo, kiedy tylko najdzie Cię ochota na podjadanie. W fasolce naturalnie występuje potas, który pomaga we właściwym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśniowego. Produkt ten podawany bez żadnych dodatków, ze względu na swój niski indeks glikemiczny, znajdzie też zastosowanie w diecie dla cukrzyków. Czy trzeba Cię dalej przekonywać? Zaproś fasolkę szparagową do swojego domu i ciesz się zdrowiem! Jedno jest pewne – ta znajomość wyjdzie Ci na dobre!
powrót do góryZainspiruj się!
Wybierasz się właśnie na swój ulubiony targ, a może jesteś w drodze do pobliskiego osiedlowego warzywniaka? Nie zapomnij o fasolce szparagowej! Postaw na sezonowość! Dzięki temu masz pewność, że to, co jesz, jest wartościowe, a także dostarczy Ci cennych składników odżywczych. Lubisz podążać za nowym trendami? My wychodzimy Ci naprzeciw! Słoneczna żółta barwa to jeden z najmodniejszych kolorów w sezonie wiosna-lato. Jeszcze lepiej sprawdzi się w połączeniu z intensywną zielenią. Ta kombinacja wygląda równie dobrze na talerzu. Sprawdź to sam! Jeśli szukasz kulinarnych inspiracji z fasolką szparagową w roli głównej, nie mogłeś lepiej trafić! Organizujesz spotkanie z przyjaciółmi, a na przygotowanie prawdziwej uczty masz jedynie 30 minut? Nic prostszego! Opcja dla zabieganych - sałatka z fasoli ze świderkami to jedna z propozycji, która uratuje każde spotkanie towarzyskie. Fanfary! Czas na danie główne! Łosoś z fasolką szparagową i boczkiem - ten przepis to strzał w dziesiątkę. A dla miłośników potraw z „pieca” – zapiekanka carbonara z szynką i szparagami. Wilczy apetyt? Nie tym razem! Rozgrzewający gulasz warzywny z dodatkiem kaszy sprawi, że najesz się do syta. Fasolka szparagowa znalazła swoje zastosowanie również w kuchni azjatyckiej. Dla wielbicieli orientalnych smaków – sałatka z fasolki szparagowej i papryki. Będzie ostro! A jeśli szukasz przepisu na lekki posiłek, sięgnij po sałatkę. „Zielono mi” – przy jej przygotowaniu możesz dać upust swoim zdolnościom wokalnym!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Fasolka szparagowa pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Już 7 tysięcy lat temu uprawiali ją mieszkańcy Peru oraz Meksyku. Od wielu wieków warzywo stanowiło podstawę diety Indian, dostarczając im pełnowartościowego białka.
- Do Europy trafiła za sprawą Krzysztofa Kolumba i jego zamorskich podróży. Początkowo podchodzono do tego produktu dość sceptycznie. Ze względu na swoje podobieństwo z bobem, fasolkę szparagową kojarzono z ciężkostrawnym pożywieniem dla warstwy ubogiej. W miarę upływu czasu Philip Miller, angielski botanik i ogrodnik, odkrył, że młode strąki niektórych odmian fasoli można ugotować oraz spożywać jako lekkie, delikatne w smaku warzywo.
- Dopiero w XIX wieku pojawiła się moda na potrawy z wykorzystaniem fasolki szparagowej. Francuzi dostrzegli w niej podobieństwo do znanych wszystkim szparagów. Właśnie stąd wzięła się jej nazwa. Kucharze zaczęli tworzyć coraz to nowe przepisy z wykorzystaniem przysmaku. Francja jako pierwsza włączyła warzywo do restauracyjnego menu, rozpoczynając tym samym kulinarną modę na ten produkt.
- Zanim trafiła na nasze talerze, fasolka szparagowa była wykorzystywana jako roślina ozdobna. Jej charakterystyczny kolor oraz kształt stał się elementem różnych dekoracji.
- Na naszej rodzimej ziemi (spośród odmian żółtostrączkowych) warto zwrócić uwagę na dwa rodzaje: „Polkę” i „Galopkę”. Te wymienione charakteryzują się dużą odpornością na choroby roślin.
- Dla urody! Warzywo znalazło swoje zastosowanie również w branży kosmetycznej. Rozgniecione strąki fasolki warto wymieszać z łyżką jogurtu naturalnego czy mleka. Tego typu mikstura może okazać się pomocna w walce z cerą skłonną do przetłuszczania się. To co, testujemy?
Jak się za to zabrać?
Primo! Fasolka szparagowa nie powinna być spożywana na surowo. Jak większość warzyw strączkowych zawiera fazynę – niepożądane białko, które zostaje zneutralizowane dopiero po odpowiedniej obróbce termicznej. Najlepszym sposobem na przygotowanie naszych strąków jest proces gotowania. Przed umieszczeniem fasolki w garnku, zaserwuj jej porządną kąpiel wodną – dzięki temu usuniesz z niej wszystkie zanieczyszczenia. Następnie, za pomocą noża, obetnij końcówki warzywa. Gotuj do miękkości z niewielką ilością soli. Proces przyrządzenia jest tak prosty i szybki, że nie będziesz potrzebować żadnego koła ratunkowego. Spokojnie, telefon do przyjaciela możesz śmiało zachować na później! Fasolka szparagowa świetnie smakuje zarówno ugotowana w sposób tradycyjny, jak i umieszczona w parowarze. Co wybierasz?
powrót do góryZ czym to się je?
Fasolka szparagowa jest produktem uniwersalnym, łączącym w sobie wszystko, co najlepsze! Niska cena, szybki proces przygotowania, cenne składniki prozdrowotne, a także walory smakowe. To nie kokieteria! Sezonowe warzywo spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego smakosza! W Polsce występuje w dwóch odmianach: żółtej i zielonej. Jeśli jesteś miłośnikiem delikatnego smaku, a Twoje kubki smakowe źle reagują na jakiekolwiek mocniejsze doznania – wybierz tę żółtą. Ta odmiana świetnie sprawdzi się jako baza do zup czy dodatek do mięs. Zielona – bardziej wyrazista, może być urozmaiceniem dla tradycyjnych sałatek albo makaronów. Co więcej, często wykorzystuje się ją do mieszanek warzyw na patelnię. Smak fasolki szparagowej (w każdym wydaniu) pozwala na łączenie z wieloma produktami. Nie bój się przypraw! Po odpowiednim doprawieniu fasolka nabiera wyrazistości i staje się nieco charakterna!
powrót do góry
Komentarze (0)