Dla zdrowia!
Dlaczego warto włączyć kuskus do jadłospisu? W odróżnieniu od innych kasz charakteryzuje go duża ilość białka, dzięki czemu zajmuje ważne miejsce w diecie wegetariańskiej. Jest lekkostrawny, dlatego mogą go spożywać również małe dzieci i osoby, które mają problemy z przewodem pokarmowym. Kasza kuskus zawiera za to śladowe ilości tłuszczu. W przeciwieństwie do pozostałych kasz nie ma on w swoim składzie zbyt dużo błonnika. Zawiera między innymi potas, fosfor, magnez i wapń. Kuskus jest dobrym źródłem selenu, który stanowi jeden z niezbędnych mikroelementów. Pierwiastek pozytywnie wpływa na działanie tarczycy i układ odpornościowy. Jedz kuskus na zdrowie!
powrót do góryZainspiruj się!
Kuskus to pożądany składnik na talerzu, ponieważ wygląda bardzo apetycznie i z każdym dodatkiem dobrze smakuje. Apetyt rośnie już na sam widok dania z kuskusem. Zacznij dzień od prostej, ale pożywnej sałatki z kuskusem. Dodatek bobu sprawi, że stanie się pełnowartościowym posiłkiem nie tylko na śniadanie. Powiewem świeżości i oryginalności na stole będzie sałatka z kuskusem i granatem, wypełniona kontrastowymi smakami. Papryka faszerowana kuskusem to danie, którego nie może zabraknąć w twoim menu podczas sezonu paprykowego. By nie popaść w monotonię przygotuj pomidory faszerowane kaszą kuskus i serem feta. Jeśli niezbyt często serwujesz na obiad wołowinę, masz szansę to zmienić. Kuskus z wołowiną pozytywnie zaskoczy twoją rodzinę, gdy przyrządzisz go na niedzielny obiad. Gulasz wieprzowy z szynki z kaszą kuskus to połączenie tradycji z nowoczesnością. Mięso nie zawsze musi lądować na talerzu w towarzystwie ziemniaków. Z kuskusem też jest pysznie. Lubisz pikantne smaki? Aromatyczny kuskus z warzywami na ostro na pewno ci zasmakuje! Jeśli chcesz wybrać się w kulinarną podróż do ojczyzny kuskusu, koniecznie przyrządź kurczaka marynowanego w harrisie na ciecierzycy z kuskusem. Afrykańskie smaki na talerzu brzmią kusząco. Na lokalnym gruncie z tradycyjnymi polskimi daniami kuskus również komponuje się znakomicie. Pierogi z mięsem i kaszą kuskus przypadną do gustu nawet największym tradycjonalistom. Koniecznie uwzględnij kuskus z imprezowym menu. Kolorowe sakiewki z kuskusem na 100% zaskoczą twoich gości. Wybór dań z kaszą kuskus jest naprawdę imponujący.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Kuskus to nie tylko produkt spożywczy, ale też nazwa potrawy, którą się z niego przyrządza. Pochodzi z północno-zachodniej Afryki i jest ważnym składnikiem regionalnej kuchni krajów Maghrebu, czyli głównie Maroka, Algierii i Tunezji. Berberowie wykorzystywali go już w VII wieku. W krajach północnoafrykańskich jest jednym z podstawowych wiktuałów.
- Na początku kasza kuskus była uważana za odpad powstały przy mieleniu ziaren pszenicy. Dopiero później stała się uznanym składnikiem spożywczym.
- W niektórych regionach kuskus wytwarza się z grubo zmielonego jęczmienia lub prosa perłowego. W Brazylii kuskus powstaje z mąki kukurydzianej.
- W krajach afrykańskich do przygotowywania kuskusu używa się specjalnego parowaru. Podstawą jest wysoki, metalowy garnek, w którym gotuje się mięso i warzywa. W górnej części, na parze, gotuje się kuskus, który wchłania przy tym zapach gulaszu.
- W Maroku, Tunezji, Algierii i Libii kuskus podawany jest zwykle z warzywami gotowanymi w łagodnym lub pikantnym bulionie albo w gulaszu. Często serwuje się go też z mięsem – najczęściej z kurczakiem, baraniną lub jagnięciną. W Tunezji łączony jest z sosem harissa i przeróżnymi dodatkami: rybami, owocami morza, a nawet z mięsem wielbłąda.
- W Maroku i Algierii popularny jest sfouf – przysmak podawany zwykle pod koniec posiłku. Kuskus gotuje się na parze kilka razy, aż będzie wystarczająco jasny i puszysty. Następnie posypuje się go migdałami, cynamonem i cukrem. Deser serwuje się tradycyjnie z mlekiem z dodatkiem wody pomarańczowej. Można go też podawać z maślanką jako lekką zupę.
- Kuskus jest jedną z ulubionych potraw Francuzów. We Francji, Włoszech i Hiszpanii nazwa kuskus odnosi się najczęściej do kaszy z gulaszem. Popularnością cieszy się także w Portugalii oraz Grecji.
- W Egipcie kuskus jest spożywany przede wszystkim jako deser. Przyrządza się go z masłem, cukrem, cynamonem, rodzynkami, orzechami i śmietaną.
- W Palestynie odpowiednikiem kuskusu jest maftoul – rodzaj kaszy o okrągłych, sporych ziarnach. Też jest gotowana na parze i podaje się ją na specjalne okazje w bulionie z mięsa kurczaka, z dodatkiem ciecierzycy. Maftoul to arabskie słowo wywodzące się z korzenia fa-ta-la, co oznacza zwijanie lub skręcanie. Wytwarza się go zwijając kaszę bulgur z mąką pszenną. Maftoul to specjalne danie kuchni palestyńskiej.
Z czym to się je?
Kuskus to drobna kasza z pszenicy twardej makaronowej – durum. Ten, który możemy dostać w sklepach, jest uprzednio poddany gotowaniu na parze, co skraca czas jego przygotowania. Kasza kuskus wspaniale smakuje zarówno na zimno, jak i na gorąco. Wystarczy zalać ją osoloną wrzącą wodą lub bulionem, a po pięciu minutach będzie gotowa. Choć kuskus nazywany jest kaszą, bliżej mu do makaronu. To dlatego, że obecnie powstaje z połączenia mąki z pszenicy durum i wody. Tradycyjny kuskus jest przygotowywany z rozdrobnionych ziaren pszenicy durum, które obtacza się w mące.
Jeśli zwykle masz mało czasu na przygotowanie obiadu, koniecznie zrób zapasy kuskusu. Będzie gotowy w dosłownie kilka minut, a możliwości łączenia go z innymi składnikami są ogromne. Świetnie pasuje do lekkich dań warzywnych. Wystarczy podsmażyć na oliwie pieczarki, mrożony groszek, paprykę, kukurydzę, pomidor i cebulę, a następnie połączyć tę mieszankę z kuskusem. Bogata w różnorodne smaki potrawa gotowa. Możesz jeść ją zarówno na obiad, jak i na kolację. Danie pokochają wegetarianie, ale kuskus spełni też oczekiwania mięsożerców. Podaj go z gulaszem lub zamiast ziemniaków do obiadu, a na pewno nie będziesz żałować. Kuskus, obok mięsa, jest najpopularniejszym nadzieniem do pieczonych warzyw. Wystarczy połączyć go z warzywami albo serem feta i już można zachwycać się smakiem Wypełnione farszem, a następnie zapieczone cukinie, papryki, a nawet pomidory to prawdziwy przysmak w sezonie letnim i jesiennym. Nie zapominajmy o sałatkach. Kuskus komponując się z różnorodnymi dodatkami, świetnie do nich pasuje. Warzywa, kurczak, feta – ilość połączeń jest nieograniczona. Z kuskusu możesz też stworzyć smaczne placki lub zrobić farsz do pierogów. Amatorzy gotowania z pewnością nie będą mogli narzekać na nudę w kuchni.
powrót do góry
Komentarze (0)