Dla zdrowia!
Mandarynka w 85% składa się z wody. W 100 gramach jest około 50 kalorii, których większość pochodzi z cukrów. Niewiele jest tu tłuszczów i białka. Mandarynka jest bogatym źródłem witaminy C. 100 gramów zapewnia około 40% dziennego zapotrzebowania. Witamina C pomaga między innymi w utrzymaniu właściwego funkcjonowania układu odpornościowego i chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Zwiększa też przyswajanie żelaza z innych produktów. Witamina C w mandarynkach bardzo dobrze zachowuje się podczas długotrwałego przechowywania. Owoc zawiera też witaminę A, która pomaga w utrzymaniu prawidłowego widzenia. Dzięki dużej zawartości błonnika i pektyn mandarynki regulują pracę jelit. Pamiętaj o nich przede wszystkim zimą, gdy dieta staje się nieco monotonna, a organizm jest szczególnie narażony na rozmaite infekcje.
powrót do góryZainspiruj się!
Zacznij dzień od pożywnego śniadania. Owsianka z jogurtem naturalnym, płatkami migdałów, gruszką i mandarynką to przepis na kolorowy i aromatyczny posiłek, który odczaruje nudną owsiankę i pozwoli polubić ją na nowo. Jeśli wydaje ci się, że zapiekanka to przewidywalne danie, koniecznie spróbuj tej z makaronem, kurczakiem i owocami – na pewno zmienisz zdanie. Połączenie makaronu i mięsa z soczystymi owocami to smak, którego nie będziesz mógł sobie odmówić. Mandarynki i kurczak doskonale współgrają w sałatkach. Sałatka z kurczaka i mandarynek z dodatkiem wędzonego sera, migdałów i cykorii to niecodzienne połączenie smaków, któremu trudno się oprzeć. Wśród przekąsek odpowiednich na przyjęcie prym wiedzie sałatka imprezowa. Mandarynki łączone są tu z kurczakiem, winogronami oraz ryżem i tworzą idealny dodatek do niejednego spotkania towarzyskiego. Przenieś się na chwilę do Kraju Kwitnącej Wiśni i upiecz japoński sernik z dodatkiem mandarynek. Ciasto mandarynkowe, bezglutenowe i bez laktozy jest odpowiednie dla osób z nietolerancjami pokarmowymi. To idealny wypiek na świąteczny stół. Po takiej uczcie przyda się chwila odpoczynku z kubkiem rozgrzewającej herbaty w ręku. Imbirowa herbata z miodem i mandarynką to aromatyczny napój na zimowe wieczory. Z mandarynką żaden przepis nie jest nudny!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Istnieje wiele odmian mandarynek, w tym bezpestkowe. Popularną odmianą jest klementynka, czyli skrzyżowanie mandarynki z pomarańczą gorzką. Ma kolor ciemnopomarańczowy lub czerwony i jest bardzo aromatyczna. Uważana jest za najsłodszą z mandarynek. Tangerynka to połączenie klasycznej mandarynki i grejpfruta. Jest soczysta oraz słodka, z lekko gorzkim posmakiem.
- Mandarynka trafiła do Europy na początku XIX wieku. Zdania na temat pochodzenia jej nazwy są podzielone. Bardzo możliwe, że wywodzi się od wyspy Mauritius na Oceanie Indyjskim, który była w przeszłości nazywana Mandarą. Inna teoria mówi, że słowo mandarynka może się odnosić do koloru niektórych szat mandarynów, czyli chińskich dygnitarzy.
- Głównym producentem mandarynek są Chiny, które odpowiadają za ponad połowę światowej produkcji. Mandarynki są też uprawiane między innymi w Hiszpanii, Brazylii, Japonii, Turcji, Egipcie i we Włoszech.
- Podczas chińskiego Nowego Roku, czyli najważniejszego święta w kalendarzu chińskim, mandarynki uznaje się za tradycyjny symbol obfitości i szczęścia. Podczas dwutygodniowych uroczystości służą jako ozdoba i są wręczane w prezencie rodzinie, przyjaciołom i partnerom biznesowym.
- Mandarynki nie tylko w Polsce są znane jako prezenty bożonarodzeniowe. W Stanach Zjednoczonych pojedyncze sztuki pakuje się w miękki, zielony papier i wręcza w świątecznych skarpetach. Zwyczaj ten sięga lat 80. XIX wieku, kiedy japońscy imigranci zaczęli otrzymywać mandarynki od rodzin jako podarunki na Nowy Rok. Tradycja szybko stała się popularna wśród ludności spoza Japonii.
Z czym to się je?
Mandarynka to małe drzewko cytrusowe. Jego owoce przypominają pomarańcze, ale są o wiele mniejsze i słodsze. Dojrzałe mandarynki są jędrne lub lekko miękkie i ciężkie, jak na swój rozmiar. Od pomarańczy różni je również to, że łatwo oddzielić skórkę od miąższu i podzielić owoc na mniejsze cząstki. Mandarynki pochodzą prawdopodobnie z Azji Południowej, a uprawia się je w krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Smakują doskonale pod różnymi postaciami. Najczęściej spożywa się je na surowo i w tej formie są najzdrowsze dzięki dużej zawartości witaminy C. Ich smak i niewielkie gabaryty sprawiają, że trudno poprzestać na jednym owocu. Jedz na zdrowie! Sprawdź także z jakimi składnikami tworzą najsmaczniejsze kombinacje. Fakt, że należą do owoców, nie oznacza, że musisz ograniczać się wyłącznie do deserów. Mandarynki świetnie pasują do dań głównych, a szczególnie dobrze komponują się z drobiem. Zapiekanka makaronowa z kurczakiem i owocami wprowadzi powiew świeżości do twojej kuchni. Sałatka z kurczakiem będzie jeszcze smaczniejsza, jeśli dodasz do niej niewielkie, soczyste owoce. Owsianka to jeden z najzdrowszych pomysłów na śniadanie, a dodatek owoców sprawia, że staje się bardziej apetyczna i wartościowa. Mandarynki są też świetnym pomysłem na dżemy i kompoty. Domowy dżem z mandarynek będzie idealnym dodatkiem do naleśników lub tostów. Sok z mandarynki nie jest tak często kupowany, jak napoje z innych owoców cytrusowych, choć oczywiście dostaniesz go w sklepie. W Stanach Zjednoczonych jest bardzo popularny oraz powszechnie dostępny, podobnie jak mrożony koncentrat soku. Jeśli masz wyciskarkę i trochę nadprogramowych mandarynek, spróbuj samodzielnie wycisnąć z nich sok. Mandarynki to przede wszystkim pyszny i aromatyczny składnik ciast. W tej kategorii wariantów ich wykorzystania jest bez liku. Możesz użyć je zimą zamiast innych owoców sezonowych. Z kolei sernik na zimno ze świeżymi truskawkami to przysmak, którym możesz cieszyć się w lecie. W zimie truskawki z powodzeniem zastąpisz mandarynkami. Masz ochotę na ciasto ucierane ze śliwkami? Z mandarynkami będzie smakować idealnie! Zamiast brzoskwiń i ananasów w puszce, spróbuj dla odmiany wykorzystać mandarynki w syropie. Ich zaletą jest to, że są pozbawione białych błonek. Znakomicie sprawdzą się w sosach i ciastach. Owocowa galaretka z kawałkami owoców to prawdopodobnie jeden z najprostszych i najsmaczniejszych deserów. Łatwiej być nie może!
powrót do góry
Komentarze (0)