Dla zdrowia!
Matka Natura wie, co dobre! Zmieścić tyle dobroczynnych właściwości w tak małych ziarenkach? Imponujące! Przede wszystkim powinny z nich korzystać osoby z problemami trawiennymi. Należy pamiętać, by podczas spożywania siemienia lnianego wypijać dużo wody. Niewłaściwie funkcjonujący układ pokarmowy potrafi dać się we znaki! Nasiona siemienia lnianego zawierają aż dwa rodzaje błonnika. Rozpuszczalny - wykazuje zdolności żelujące, opóźnia procesy opróżniania żołądka i zapewnia uczucie sytości na dłużej.
powrót do góryZainspiruj się!
Niewiele trzeba, by przygotować smaczny i zdrowy posiłek. Czasem jednak każdego dopada monotonia i brak inspiracji. Co wtedy? Potrzebny jest bohater z prawdziwego zdarzenia! Nie daj się zwieść, nie zawsze musi imponować rozmiarem. Siemię lniane to niewielkie ziarenka, ale chowają w sobie gigantyczną moc! Puszyste gofry bezglutenowe z mąki z kaszy jaglanej z siemieniem lnianym uratują każde śniadanie – zwłaszcza w weekend pozwól się trochę porozpieszczać. A może placki z białym serem i siemieniem lnianym zamiast klasycznych, amerykańskich pancakes? W czasie podwieczorku już nigdy nie powieje nudą. Tofurnik wegański – bez glutenu, bez jajek, bez laktozy już się o to postara! Wydaje się, że to dużo braków? Siemię lniane do spółki z mlekiem migdałowym i mąką jaglaną nadrabiają je z nawiązką.
Nie samymi słodkościami żyje człowiek. Bez obaw, siemię lniane potrafi odnaleźć się w wytrawnym otoczeniu, a jego siła nie maleje. Nie tylko wegetarianie pokochają zapiekankę z tofu i warzyw. To idealne połączenie wielu różnorodnych składników i rekordowo krótkiego czasu przygotowania. 15 minut i gotowe! Z klopsikami z kaszy jaglanej w sosie pomidorowym uwiniesz się prawie tak samo szybko. Nawet niezapowiedziani goście Cię nie zaskoczą! Dzięki mini kanapkom dekoracyjnym z pastą jajeczną, suszonymi pomidorami i oliwkami urządzisz dla nich śródziemnomorski poczęstunek. Czujesz jak prażone ziarna przyjemnie chrupią? Wykorzystaj je do soczystych hamburgerów z indyka. Twoje mieszkanie zamieni się w ulubioną burgerownię wszystkich znajomych!
powrót do góry
Czy wiesz, że?
- Siemię lniane trudno zaliczyć do kuchennych nowinek. Z dobrodziejstw lnu korzystali starożytni Chińczycy, Egipcjanie i Babilończycy już około 5 tysięcy lat temu. Ponadczasowy przebój!
- W XX wieku uprawy lnu nie były w Polsce niczym niezwykłym. Oczywiście znano jego lecznicze właściwości, jednak główny cel stanowiło włókno. Ozdobne obrusy chciał mieć każdy!
- Roślinę można łatwo rozpoznać. Osiąga wysokość od 30 – 70 centymetrów, a jej drobne liście charakteryzują się podłużnym, szpiczastym kształtem. W okresie zakwitania wyróżnia się pięciopłatkowymi, jasnoniebieskimi kwiatami.
- Z nasion wytwarza się bardzo ceniony olej lniany. Tłoczony na zimno, posiada lekko orzechowy smak i zachęcającą barwę ciemnego złota. Woli unikać wysokich temperatur! Smażenie odpada, lepiej czuje się w sałatkach. Jest szanowany w kosmetyce jako środek spłycający zmarszczki, zwalczający trądzik i łagodzący stany zapalne skóry.
Z czym to się je?
Siemię lniane, dzięki dużej zawartości błonnika rozpuszczalnego, jest powszechnie kojarzone z pozytywnym wpływem na jelita oraz wspomaga trawienie. Zwłaszcza te, które się rozleniwiły! Prozdrowotne właściwości siemienia to jedno, ale ich wyczyny kulinarne też nie mają sobie równych. Niewielkie, złote lub brązowawe ziarenka zostały okrzyknięte mianem superfoods. Bardzo często porównywane są do nasion chia, które w ostatnich latach święcą tryumfy. Swojskie nasiona wypadają w tym zestawieniu znakomicie! Być może po przygotowaniu przybierają nieciekawą, kleistą konsystencję, ale nie powinno się oceniać książki po okładce!
Można ich używać w postaci całych ziaren i w wersji mielonej. Jeśli decydujesz się na tę drugą, pamiętaj o jednym – należy mielić je tuż przed przyrządzeniem. Inaczej szybko zjełczeją i stracą wszystkie walory. Wspomniana została zawiesista konsystencja, którą zyskują po zalaniu wodą. Weganie, nadstawcie uszu! Siemię lniane jest idealnym zamiennikiem jajka w słodkich wypiekach. Świat ciast i babeczek stoi przed Wami otworem! Zależy Wam na kuchni roślinnej? Trafiliście pod właściwy adres! Utrzyma w ryzach klopsiki zarówno warzywne, jak i mięsne. Siemię lniane jest doskonałym kandydatem do wyrabiania domowego pieczywa.
Nasiona traktuje się podobnie, jak uwielbiane pestki dyni i słonecznika. Chwila spędzona na gorącej patelni przyjemnie je upraży. Cały swój urok roztoczą w świeżych sałatkach owocowych i warzywnych. Drugie śniadanie nie istnieje bez sycących kanapek? Z siemieniem lnianym jeszcze lepiej spełnią swoją krzepiącą funkcję. Ziarna, które zalejesz ciepłą wodą odnajdą się w owsiankach, jogurtach i kefirach. Odżywcze koktajle staną się jeszcze bardziej pożywne! Przy okazji wzbogacisz je o dodatkową porcję drogocennych witamin i minerałów. Dawka energii, która wystarczy na długo, nawet jeśli masz w planach intensywny wysiłek. Zagęszczenie siemieniem zup i sosów wyjdzie na zdrowie! Ziarna posłużą do przygotowania regeneracyjnego kisielu. Sztuka kulinarna, która leczy? W to nam graj!
powrót do góry
Komentarze (0)