Dla zdrowia!
Wspięga wężowata jest wartościowym uzupełnieniem każdego rodzaju diety, wykluczającej produkty pochodzenia zwierzęcego. Nawet jeśli nie mamy ochoty całkowicie rezygnować z mięsa, warto raz na czas zaplanować sobie roślinny dzień w kuchni. Wspięga będzie wtedy nieoceniona ze względu na jej białko. Składnik ten przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej i utrzymania mięśni w dobrej kondycji. Fasolka wężowa powinna zatem zainteresować wszystkich dbających o formę.
Wspięga wężowata jest cennym źródłem witaminy B9, znanej szerzej jako kwas foliowy. Substancja reguluje budowę i funkcjonowanie komórek, a także pozytywnie wpływa na układ nerwowy i rozwój psychiczny. Wspięga zawiera magnez, przyczyniającego się do zachowania dobrego samopoczucia i zmniejszenia uczucia zmęczenia. Uwagę zwraca także żelazo, utrzymujące prawidłowe funkcje poznawcze, wspierające transport tlenu w organizmie oraz procesy krwiotwórcze. To zdecydowanie mocne argumenty, by ze wspięgą wężowatą zapoznać się od kuchni.
powrót do góryZainspiruj się!
Gdy dopiero poznajemy nowy produkt, przyda się garść inspiracji na wykorzystanie go w różnych przepisach. Instrukcja obsługi wspięgi wężowatej porównywana jest do sposobu obchodzenia się z roślinami strączkowymi, które rosną na naszych grządkach i które znamy doskonale. Z takim podejściem będzie zdecydowanie łatwiej przygotować wiele smacznych potraw. Skoro do grona naszych ulubionych przystawek należy fasolka szparagowa w boczku, wspięga wężowata też przypadnie nam do gustu. Na talerzach prezentuje się niezwykle efektownie, więc możemy uznać ją za przepis na specjalne okazje. Wszelkiego rodzaju smarowidła są uwielbiane przez wszystkich wielbicieli kanapek. Tymczasem pasta z białej fasoli świetnie uzupełnia smak pieczonych i grillowanych mięs. Zamieniając białą odmianę na wspięgę wężowatą, uzyskamy jeszcze ciekawszy rezultat. Fasolka w pomidorach smakuje wyśmienicie jako samodzielna przekąska albo jako dodatek do dania głównego, zwłaszcza ryb. Ze świeżym pieczywem będzie wybornym pomysłem na kolację.
Mając do dyspozycji strąki wspięgi wężowatej, wykorzystajmy ich potencjał w pełni. Elegancka sałatka z zielonej fasoli z pomidorami i serem feta będzie często pojawiać się w naszym menu. Świeże warzywa i wyrazisty ser doskonale ze sobą współgrają. Da się to wyczuć także w fasolowych kotlecikach z fetą i sosem czosnkowym – to przebój nie tylko na wegetariańskich stołach.
Skoro o fasoli mowa, nie można pominąć kuchni meksykańskiej. Tamtejsi szefowie kuchni prawdopodobnie najlepiej wiedzą, jak przyrządzać jej różnorodne odmiany. Wspięta wężowata pasuje zarówno do tortilli z fasolą, rodzynkami i serem, jak i do klasycznego przepisu na fasolkę po meksykańsku. Chcecie zabłysnąć przed gośćmi w porze obiadowej? Za sprawą meksykańskich kotlecików wołowych z fasolą wspięgi wężowatej komplementom nie będzie końca.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Wspięga wężowata pochodzi z Afryki. Obecnie jej uprawy znajdują się też w wielu innych, ciepłych rejonach świata. Największe z nich można spotkać w Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Łacińskiej, a także na południu Stanów Zjednoczonych.
- Szczególnie popularna jest na terenach Afryki Zachodniej i Środkowej, odpowiadających za około 2/3 całości zbiorów. W uprawie wspięgi wężowatej w skali światowej przoduje Nigeria. Pomimo tego wyniku kraj importuje dodatkowo około 500 tysięcy ton rośliny rocznie.
- W Azji wspięga wężowata największą popularnością cieszy się w Indiach oraz na Sri Lance, zwłaszcza na wyspie Cejlon. Zazwyczaj wspięga jest tam spożywana w formie pasty z ugotowanych ziaren.
- Choć wielu z nas może po raz pierwszy spotkać się z nazwą wspięgi, to jej nasiona każdego dnia spożywa prawie 200 milionów osób. Jak widać, w wielu rejonach świata z pewnością nie należy ona do produktów niszowych.
- Wspięga wężowata jest odporna na susze i wysokie temperatury. Charakteryzuje się szybkim rozwojem nawet na słabych, ubogich glebach. Wynika to ze zdolności rośliny do wiązania azotu z powietrza i wykorzystywania go do bujnego wzrostu.
- Cienki strąk wspięgi wężowatej zawiera około 30 nasion i może osiągnąć długość nawet 1 metra.
- Kwiaty wspięgi wężowatej, w zależności od odmiany, występują w różnych barwach – od białej do ciemnopurpurowej.
- Charakterystyczne są ziarna wspięgi. Białe lub czerwonawe wyróżniają się czarnym, zaokrąglonym znaczkiem.
- Z tego względu wspięga wężowata bywa kojarzona, a czasem nawet mylona, z fasolą czarne oczko. Roślina od setek lat była uprawiana na terenach położonych nad Morzem Śródziemnym oraz w Azji. Według Włochów gatunek ten pojawiał się na stołach już w czasach starożytnego Rzymu. Współcześnie możemy spotkać ją w kuchniach na całym świecie. Jada się ją zarówno w Brazylii, Wietnamie, Turcji, jak i w Grecji.
Z czym to się je?
Zalicza się ją do rodziny roślin bobowatych. Wspięgę wężowatą rozpoznamy po długich, zielonych strączkach, w których mieści się około 30 ziaren. Liście rośliny również są jadalne. Można przyrządzić je w apetyczny sposób, traktując jak większość warzyw liściastych. Blanszowane, podsmażone albo ugotowane będą ciekawym urozmaiceniem sałatki obiadowej bądź zielonej kolacji. To jednak przede wszystkim nasiona i strąki wspięgi wężowatej znajdują zastosowanie kulinarne. W naszym kraju postrzegamy je jeszcze jako nowinkę i ciekawostkę, ale w kuchniach afrykańskich i azjatyckich są jedną z podstaw jadłospisu. Pod względem wyglądu możemy porównać ją do swojskiej fasolki szparagowej. Strąki wspięgi wężowatej są jednak cieńsze i znacznie dłuższe. W smaku z kolei wydają się słodsze, z lekkim orzechowym posmakiem. To zapowiedź niezwykle udanej uczty.
Wspięgę wężowatą spotkamy także w recepturach pochodzących z Ameryki Południowej. Jako bogata w białko roślina strączkowa z pewnością zwróci uwagę wszystkich osób, które zdecydowały się wyeliminować z diety mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Wspięga wężowata jest znakomitym materiałem do przygotowania gęstych zup oraz dodatkiem do rozmaitych potrawek, gulaszów i innych dań jednogarnkowych pokroju chili con carne. Ugotowane strączki mogą pełnić funkcję chrupkiego urozmaicenia dań obiadowych. Z dodatkiem klasycznej bułki tartej i masła będzie nam łatwo przekonać się do tego egzotycznego produktu. Sprawdzi się w warzywnych sałatkach. Nasiona wspięgi wężowatej okażą się fantastycznym i wytrawnym nadzieniem do naleśników, tortilli i pierogów. Będą pysznym uzupełnieniem dań mięsnych, w tym baraniny. Posłużą do przygotowania strączkowych kotlecików i krokietów. Pasta do pieczywa czy gęsty dip do chrupiących przekąsek? Możliwości wykorzystania wspięgi wężowatej nawet na polskim gruncie są ogromne. Korzystając z afrykańskich inspiracji, warto posłużyć się mąką wyprodukowaną z ziaren fasoli, by przygotować z niej niebanalne pieczywo i krakersy.
powrót do góry
Komentarze (0)