Dla zdrowia!
Świeże brzoskwinie są lekkostrawne, zawierają średnio 40-50 kcal oraz mają niski indeks glikemiczny. Owoce składają się głównie z wody i zawierają sporą dawkę błonnika. Z kolei suszone brzoskwinie cechują całkiem odmienne właściwości. Są znacznie bardziej kaloryczne oraz zawierają więcej cukru. Te soczyste owoce to bogactwo witamin, A i E. Oprócz tego zawierają witaminę C. Ponadto, zawierają błonnik pokarmowy. Udowodniono np. że błonnik z otrębów pszennych przyspiesza perystaltykę jelit. Owoce te działają równie zbawiennie na skórę, dlatego chętnie dodawane są do kosmetyków. Zawarta w brzoskwiniach witamina C wzmacnia naczynka krwionośne, dzięki czemu zapobiega ich pękaniu. Natomiast witamina E pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Z pestek brzoskwini można wyprodukować również olej. Charakteryzuje się migdałowym zapachem. Idealnie sprawdzi się jako baza do masażu. Wykorzystywany jest również w kosmetykach.
powrót do góryZainspiruj się!
Zapraszamy do stołu! Do gry wchodzi indyk z brzoskwiniami, który dzięki oryginalnemu połączeniu, smakuje wyjątkowo! Nie dawaj się dłużej przekonywać! Gdzie słodkie owoce, tam i ciasto. Co może być lepszego od delikatnego sernika z brzoskwinią? Trudno znaleźć godne następstwo! Głodny kolejnych przepisów? W takim razie koniecznie wypróbuj placek z brzoskwiniami. Zapewniamy, że pokochają go nie tylko dzieci! Łatwa i szybka przekąska? Sałatka z ryżem, brzoskwiniami i groszkiem Cię nie zawiedzie! Szukasz czegoś pysznego, a w dodatku łatwego w przygotowaniu na letnie przyjęcie? Przyrządź ciastka z brzoskwiniami, a zostaniesz ogłoszony Mistrzem Wypieków. Delikatne mięso kurczaka oraz słodycz brzoskwini to duet, które wyśmienicie się dopełnia. Szaszłyki z kurczaka i brzoskwiń zostaną nowym ulubionym daniem Twojej rodziny. Nie wiesz, co ugotować na niedzielny obiad? Podpowiadamy – strzałem w dziesiątkę będą z całą pewnością pierogi z brzoskwiniami. Z kolei przepis, który pozytywnie Cię zaskoczy to roladki z szynki z mozzarellą i brzoskwinią. Dasz się przekonać?
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Jako pierwsi brzoskwinie docenili Chińczycy już 4000 lat temu. To właśnie stamtąd najprawdopodobniej pochodzą. Owoce szybko zawędrowały do Grecji, natomiast później – do reszty Europy, a to wszystko za sprawą karawan kupców i wojskom Aleksandra Macedońskiego. Reszta kontynentów również nie pozostała obojętna na jej wdzięki, a brzoskwinia szybko zaczęła zdobywać na popularności.
- Obecnie jest tylko i wyłącznie rośliną uprawną – nie rośnie dziko.
- Najpopularniejszą odmianą jest brzoskwinia zwyczajna, którą możemy spotkać również w Polsce. Owoce są duże, okrągłe, charakteryzuje je przyjemna w dotyku skórka i pomarańczowy odcień.
- Drzewo brzoskwini możemy zaliczyć do gatunku różowców.
- Wyróżniamy ponad 2000 odmian brzoskwiń.
- August Renoir, francuski malarz i rzeźbiarz, uczył swego fachu poprzez malowanie brzoskwiń.
- Do największych producentów brzoskwiń na świecie należą Chiny, Włochy i Hiszpania.
- Brzoskwinie znalazły zastosowanie także w kosmetyce. Często olej z ich nasion jest wykorzystywany jako zamiennik olejku migdałowego.
- Jeśli masz tylko okazję – sięgaj po świeże owoce. Bowiem te w puszkach zawierają znacznie mniej składników odżywczych, za to więcej kalorii i cukru.
Jak się za to zabrać?
Suszone brzoskwinie możemy przyrządzić również w domowym zaciszu. Doskonale sprawdzą się jako przekąska. Jak je przygotować? Zacznij od umycia, osuszenia i wyciągnięcia pestki z owoców. Następnie pokrój w cienkie półplasterki i rozłóż obok siebie na blasze wyłożonej papierem. Brzoskwinie najlepiej suszyć w niskiej temperaturze – wystarczy 50 stopni z termoobiegiem. Nie zapomnij lekko uchylić drzwiczek piekarnika. Później jeszcze warto trochę je posuszyć, poukładane na tacce suszarki spożywczej. Teraz wystarczy tylko przełożyć brzoskwinie do słoiczka i cieszyć się ich słodkim aromatem. Smacznego!
powrót do góryZ czym to się je?
Brzoskwinie to przede wszystkim przetwory. Dżemy i przeciery idealnie się z nimi dogadują. Jakie owoce wybierać? Odmiany o zwartym, nieczerwonym przy pestce miąższu. Które zatem są dobre? Już podpowiadamy! Nadadzą się odmiany roy-alvee, harken, vedette i halehaven. Z kolei najpyszniejszy kompot zrobimy z redhaven. Jednak to nie wszystko! Te soczyste owoce wyśmienicie pasują również do deserów czy ciast. Smakowite serniki, tarty, biszkopty… Z każdym rodzajem smakują doskonale. Dobrze komponują się także z sałatkami i to nie tylko owocowymi. Kurczak i brzoskwinia – brzmi nierealnie? Ale smakuje nieziemsko! Warto sięgać również po te suszone. Okres wakacyjny to prawdziwy raj dla miłośników brzoskwiń – wtedy właśnie świeżych owoców jest pod dostatkiem.
powrót do góry
Komentarze (0)