Dla zdrowia!
Cykoria zawiera w sobie sporo witamin! Na przykład te z grupy B, A, C, E, K i całkiem sporą listę składników i mineralnych (selen, magnez, wapń, potas, cynk, żelazo, miedź, fosfor, siarka). Oprócz wyżej wymienionych cykoria kryje w sobie też błonnik, kwas foliowy i beta-karoten.
Cykoria jest produktem o niskim indeksie glikemicznym. Co to w zasadzie oznacza? Takie produkty powodują stopniowy, powolny wzrost cukru, w przeciwieństwie do tych o wysokim indeksie glikemicznym, które podnoszą poziom cukru gwałtownie i powodują równie szybki jego spadek. Produkty o niskim indeksie glikemicznym pomagają uniknąć skoków poziomu glukozy, przez które nie czujemy się syci i mamy chęć podjadania między posiłkami.
powrót do góryZainspiruj się!
Oryginalne dania często powstają z nieoryginalnych składników, jednak w przypadku cykorii wszystko wydaje się wyjątkowe – przede wszystkim jej wygląd i lekko gorzkawy posmak. Osoby, które boją się rutyny w kuchennej codzienności, chętnie eksperymentują, poszukując nowych aranżacji dobrze znanych już smaków oraz przepisów. Jednym z nich jest przepis na zapiekankę z ziemniakami i boczkiem. W tym przypadku bulwy zostały zastąpione cykorią sałatową. Sposobów przyrządzenia tego niezwykłego warzywa jest naprawdę sporo, dlatego warto puścić wodze fantazji i zaryzykować w poszukiwaniu nowych horyzontów!
Pozostając przy ciepłych daniach, trzeba koniecznie spróbować przepisu na duszoną cykorię ze świeżym, aromatycznym tymiankiem lub przepisu na pieczoną cykorię z odrobiną szynki w bulionie. Istne niebo w gębie! Przechodząc płynnie do przepisów, w których pierwsze skrzypce grają owoce i surowe warzywa, proponujemy rozpłynąć się w aromatach sałatki z cykorią, malinami, filetowanymi pomarańczami, orzechami włoskimi i serem typu blue. Niesamowite doznania gwarantowane! Fani nieoczywistych rozwiązań mogą rozkoszować się połączeniem cykorii sałatowej z kiwi, rodzynkami, kolendrą i żółtym serem, które zaspokoi kulinarne oczekiwania nawet najwybredniejszych degustatorów, chcących przyjemnie połechtać kubki smakowe. Wbrew pozorom cykoria wiedzie prym nie tylko w sałatkach – chcący się przekonać, czy to prawda, powinni posmakować zupy z cykorii z tartym parmezanem i ryżem. Na mniejszy głód polecamy zaś kanapki z suszoną szynką, marynowaną gruszką i figami, a na przyjęcia w gronie przyjaciół i rodziny niezwykłe rożki z szynki z sałatką jajeczną pod delikatną galaretką. Palce lizać!
Czy wiesz, że?
- Cykoria podróżnik rośnie często na pastwiskach, łąkach, obrzeżach pól uprawnych i poboczach dróg – tak jakby „chciała podróżować”, co miało wpływ na jej nazwę.
- Kawa z cykorii była dawniej nazywana „pruską”, a wszystko za sprawą króla Prus Fryderyka Wielkiego, który specjalnym dekretem nakazał zastąpić drogą, luksusową kawę napojem z prażonych korzeni cykorii.
- Cykoria w XVIII zyskała ogromne znaczenie gospodarcze w Europie, co było podyktowane niedostępnością kawy w czasach wojen.
- Cykoria podróżnik znana jest również pod takimi nazwami jak: cykoria zwyczajna, podróżnik błękitny, podróżnik polny, podróżnik pospolity, batogi św. Jana, kozi mlecz, popie rurki, miododajna królewna.
Jak się za to zabrać?
Jak odróżnić dobrej jakości cykorię od tej, która zasmakuje nieco gorzej? W zakupowym szale warto poświęcić chwilę na dziale warzywnym i przy wyborze najlepszej cykorii sałatowej zwrócić uwagę na jej liście – powinny one być możliwie jak najbielsze oraz ciasno ułożone, a cała główka jak najmniejsza. Dlaczego jest to konieczne? Liście cykorii pod wpływem światła zielenieją i gorzknieją, co nie rzutuje pozytywnie na ich smak. Po zakupie cykorię należy przechowywać w lodówce. Jej przygotowywanie należy zacząć od usunięcia nadpsutych listków i wycięcia twardej części u dołu zrośniętych liści, ponieważ jest ona zdecydowanie bardziej gorzka od reszty warzywa.
powrót do góryZ czym to się je?
Jeśli zdziwiło Cię istnienie cykorii i to, że jest ona sałatą, jeszcze bardziej zaskakujący może być fakt, że cykoria również ma kilka odmian. W zależności od nich jadalne są różne jej części. Do najpopularniejszych odmian możemy zaliczyć: cykorię podróżnik (jedna z najbardziej znanych w Polsce dziko rosnących roślin, której liście i korzenie służą gotowaniu naparów), cykorię korzeniową (której zgrubiały korzeń jest używany do produkcji naturalnej kawy bezkofeinowej) i cykorię sałatową (dostępną w wariancie liściowym z zielono-białymi liśćmi i wariancie włoskim z bordowo-fioletowymi liśćmi i białymi „nerwami”).
Cykoria sałatowa jest jednym ze składników gotowych miksów sałat, które wykorzystywane są przede wszystkim do przygotowywania przepysznych sałatek i surowych przekąsek czy kanapek. Jednak prawdziwa uczta rozpoczyna się dopiero przy wykorzystaniu cykorii sałatowej (duszonej, gotowanej i smażonej) w potrawach ciepłych – w porównaniu z innymi sałatami możliwości wkomponowania cykorii w danie główne są naprawdę ogromne. Ta nieznana szerszemu gronu smakoszy roślina doskonale urozmaici smak zapiekanki z szynką i sosem serowym, jak i stworzy udany kulinarny duet z takimi składnikami jak tuńczyk, kukurydza, kurczak, jajko, awokado czy szczypior. Łódeczkowaty kształt cykorii sprawia, że jest ona idealnym składnikiem pozwalającym stworzyć oryginalną przystawkę wypełnioną siekanymi orzechami włoskimi, serami pleśniowymi czy pastą z serka śmietankowego i pieczarek. Dzięki swojemu wyglądowi z powodzeniem może zastąpić talerzyki i być jadalnym „naczyniem” czy też wizualnie uatrakcyjnić tradycyjną deskę serów.
Komentarze (0)