Dla zdrowia!
W Azji kaki jest cenione ze względu na wartości odżywcze. W dbaniu o odporność wspomoże nas obecność witaminy C. Wśród cennych składników mineralnych na uwagę zasługuje mangan, który pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. A jak z kalorycznością? To ok. 70 kalorii na 100 gram, więc jedz na zdrowie!
powrót do góryZainspiruj się!
Z kaki bez obaw możesz zacząć każdy dzień, bo ten owoc świetnie pasuje na śniadanie. W owsiance z owocami i orzechami poczuje się wspaniale i chętnie zaprzyjaźni się z owocami sezonowymi. Nic tak nie poprawia humoru jak placuszki z owocami na dobry początek dnia. Dodaj do nich dojrzałe kaki, a tak pyszne śniadanie zapewni ci uśmiech na długo! Czy sałatka z owoców egzotycznych może się obyć bez kaki? Może, tylko po co się ograniczać? Ten słodki, soczysty owoc podkręci smak każdej sałatki owocowej. Sałatka smak orientu chętnie zaprosi do siebie kaki, więc daj szansę temu połączeniu smaków. Nie gorzej kaki odnajdzie się w sałatce kalifornijskiej. Bo przecież między innymi w słonecznej Kalifornii dojrzewa! Owocowa gąsienica to apetyczny, a zarazem zabawny deser, który pokochają dzieci. Truskawka, kiwi, melon, mango i jabłko chętnie zaproszą kaki do wspólnej zabawy. Będzie smacznie i zdrowo! Naleśniki z serem i rodzynkami zawsze dobrze urozmaicić owocami, żeby były jeszcze smaczniejsze. Kaki chętnie wskoczy do każdych naleśników! Sernik na zimno to już klasyk. Można go przygotować z dowolnymi owocami, więc czemu nie z kaki? Do tortu sernikowego na zimno dodaj pokrojone w plasterki kaki i użyj galaretki o ulubionym smaku. Będzie pysznie! Beza Pavlova to słodka królowa, której trudno sobie odmówić. Nie odmawiaj! Ozdób ją mieszanką ulubionych owoców, nie zapominając o kaki. I delektuj się tym smakiem!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Hurma wschodnia to drzewo, które rośnie w strefie międzyzwrotnikowej. Wyróżnia się wiele gatunków hurmy. Kaki należy do gatunku Diospyros kaki i pochodzi z Chin. Uprawia się je także między innymi w Japonii, Korei, południowej Europie i w Kalifornii.
- Niech cię nie zmyli fakt, że pierwszy opis botaniczny Diospyros kaki pojawił się dopiero w 1780 roku. Kaki jest jedną z najstarszych roślin uprawnych, znaną w Chinach od ponad 2000 lat!
- Drzewo kształtem przypomina jabłoń i osiąga rozmiar do 10 metrów. Kwitnie od maja do czerwca, a owoce dojrzewają, gdy liście spadają z drzewa – zazwyczaj w październiku i listopadzie. Owoce kaki mogą osiągać wagę nawet pół kilograma. Jednak w sklepach raczej nie znajdziemy tak dużych okazów. Waga waha się najczęściej w granicach 250–300 gramów.
- W Chinach uważa się, że drzewo kaki charakteryzuje się czterema cnotami – żyje długo, daje dużo cienia, ptaki w jego gałęziach wiją gniazda i nie jest atakowane przez szkodniki.
- Hurma należy do hebanowców. Pień drzewa wykorzystywany jest w Japonii i Korei jako materiał do produkcji mebli. Z kolei liście są przetwarzane i pite jako substytut herbaty.
- Największym światowym producentem kaki są Chiny. Część produkcji pochodzi też z Japonii, Korei, Brazylii, Włoch i Izraela.
Z czym to się je?
Kaki cieszy się bardzo dużą popularnością w Japonii i Chinach. Dobrze znane jest też w Stanach Zjednoczonych, gdzie uprawia się je w Kalifornii. To słodki owoc, który w zależności od stopnia dojrzałości może być lekko twardy lub miękki. W sklepie najlepiej wybrać twardy owoc i pozwolić mu dojrzeć w domu. Dlaczego warto poczekać, aż będzie miękki? Kaki zawiera taniny, czyli garbniki o właściwościach ściągających, które znikają w miarę dojrzewania owocu. Możesz też trzymać kaki na parapecie i pozwolić mu dojrzeć w słońcu. Jeżeli zastanawiasz się jak jeść kaki, musisz wiedzieć, że nie całkiem dojrzały owoc można jeść po obraniu ze skórki, tak jak jabłko. Jeśli kaki jest już bardzo miękkie, jedz je łyżeczką jak galaretkę. Do czego warto wykorzystać kaki? Nie jest to jeszcze owoc na tyle popularny, żeby można było przebierać w przepisach, ale jego możliwości, podobnie jak większości owoców, są duże. Jak będzie najprościej? Dojrzałe owoce kaki będą dobrze smakować w koktajlach, podobnie jak mango. Jak wszystkie słodkie owoce kaki dobrze się sprawdzi w sałatce owocowej. Połącz je z jabłkiem, pomarańczą i innymi ulubionymi owocami, a zdrowa przekąska gotowa! A gdzie owoce kochamy najbardziej? No jak to gdzie? W ciastach! Możesz dodać owoc do sernika albo ciasta ucieranego. Kusi cię czasem, żeby zaszaleć i upiec bezę? Świetnie! Beza z bitą śmietaną, ozdobiona owocami egzotycznymi, w tym kaki, to niebo w gębie! W ciastach najlepiej będzie smakować mocno dojrzałe. Masz ochotę na oryginalny deser? Obierz kaki i pokrój na połówki. Posyp cynamonem, dodaj ulubiony dżem i bitą śmietanę. To prawdziwa słodka uczta dla podniebienia! Zrobiło się za słodko? Mamy dobrą wiadomość! Owoce kaki pasują nie tylko do dań na słodko. Ich dodatek urozmaici również wytrawne sałatki i przystawki. Sałatka z kaki, serem mozzarella i ulubionymi warzywami, polana sosem winegret, na pewno ci posmakuje. Nie znasz jeszcze smaku kaki? Przy najbliższej okazji poszukaj owocu w sklepie, bo warto!
powrót do góry
Komentarze (0)