Jak się za to zabrać?
Którą kaszę wybrać: prażoną czy nie? Już podpowiadamy! Proces palenia ziaren gryki skutkuje zmniejszeniem przyswajalności białka. Następują także straty witamin i składników mineralnych. Zatem najlepszym wyborem okazuje się biała kasza gryczana nieprażona.
Jak ugotować kaszę, aby cieszyć się jej pozytywnymi właściwościami? Przebrane i opłukane ziarna należy zalać wrzącą wodą w proporcji: 1 szklanka kaszy na 2 szklanki wody. Następnie gotujemy 15 minut pod przykryciem. Po tym czasie wyłącz ogień i poczekaj jeszcze 10 minut (kasza w dalszym ciągu powinna być przykryta). Teraz już tylko wystarczy przełożyć kaszę na talerz i cieszyć się jej delikatnym smakiem i aromatem. Zdecydowanie zasługuje na więcej niż bycie tylko dodatkiem! Zapraszamy do stołu!
powrót do góryZainspiruj się!
Odkryj nowe smaki! Na kolejne rodzinne spotkanie przygotuj kaszę gryczaną smażoną z indykiem i pieczarkami, a goście będą Cię błagać o jeszcze! Gdy masz ochotę na odrobinę klasyki, warto wypróbować przepis na kaszę z pieczarkowym gulaszem, która aż rozpływa się w ustach.
W ziarnach gryki zasmakujesz nie tylko w wersji na słono! Skuś się na kaszę gryczaną na słodko, a zapewniamy, że nie pożałujesz! Odświeżona wersja popularnego dania? Proszę bardzo! Czas na gołąbki z nadzieniem z kaszy gryczanej.
Nie daj się dłużej przekonywać i pozwól sobie na ekstrawagancję w domowej kuchni. Stroganoff z kaszą gryczaną i majerankiem wprawi w osłupienie niejednego wybrednego smakosza. Szybki sposób na piątkowy obiad? Wyśmienite danie, które przygotujesz w mig to kotleciki z kaszy gryczanej z pietruszką. Rozsmakuj się w delikatnej słodyczy ziaren gryki. Jako dodatek do pierogów sprawi ona, że pocieknie Ci ślinka. Pora na fuzję smaków! Nowe doznania kulinarne zapewni sałatka z kaszą gryczaną, oscypkiem i grzybami. Ziarna gryki w codziennej diecie to nie tylko niepowtarzalny aromat, ale i pozytywny wpływ na organizm. Na co jeszcze czekasz? Do dzieła!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Wbrew pozorom kasza gryczana nie należy do grupy roślin zbożowych. Bliżej jej do… szczawiu i rabarbaru, czyli do rodziny rdestowatych.
- Czas na naukę języków! Będąc za granicą, warto skusić się na dania z kaszą. W angielskim menu dobrze rozejrzeć się za buckwheat groats (kasha), a we francuskim - gruau de sarrasin.
- W kaszy znajdziemy o wiele więcej błonnika niż w ryżu lub makaronie. Ale z niej kusicielka!
- W kuchni staropolskiej królowały kasze. Była ważnym elementem diety zarówno ludzi ubogich, jak i szlachty. Sytuację zmienił ziemniak – tańszy i bardziej wydajny w uprawie. Lecz nasza bohaterka ponownie wraca na salony! I to z przytupem.
- Gdzie kasza jest najbardziej popularna? W Rosji, na Ukrainie i w Polsce odnotowano największe spożycie tego produktu w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
- Gryka jest także stałym składnikiem kuchni żydowskiej.
Z czym to się je?
Potrawa z kaszą nie może się nie udać! Stanowi ona wyśmienity dodatek do dań mięsnych, ale także doskonale pasuje także do gulaszów oraz sosów grzybowych. Palce lizać! Z jej udziałem przyrządzisz równie wyborne pierogi! Polane rozpuszczonym masłem, mile połechczą kubki smakowe. Kasza gryczana świetnie sprawdzi się też do naleśników. A może szukasz przepisu na szybki obiad? Sałatka z kaszą gryczaną! Kolejnego dnia zafunduj sobie kotleciki bezmięsne z jej dodatkiem.
Na rynku dostępna jest również mąka gryczana, która jest idealnym sposobem na bezglutenowe wypieki, ciasta, chleby oraz bułeczki. Słodki aromat ziaren gryki sprawi, że nie będziesz mógł się jej oprzeć i zaczniesz po nią sięgać coraz częściej i częściej. Nie ma się czemu dziwić! Czy można chcieć więcej?
powrót do góry
Komentarze (0)