Rodzaje kapusty – odmiany. Jakie najlepsze do kiszenia?
W warzywniaku lub na rynku można znaleźć liczne rodzaje kapusty, które różnią się rozmiarami, kolorem czy kształtem liści. Biała, czerwona, włoska, pekińska i maleńka brukselka to najbardziej popularne gatunki, często wykorzystywane w daniach pochodzących z różnych kuchni świata. Które odmiany kapust najlepiej się sprawdzą do kiszenia, a z jakich można przygotować surówki lub sałatki? Sprawdzamy!
Najpopularniejsze rodzaje kapusty
Pod pojęciem „kapusta” kryje się wiele odmian nie tylko przeznaczonych do spożycia, ale również pastewnych czy ozdobnych. Do grona najpopularniejszych odmian zalicza się nie tylko białą czy czerwoną kapustę, ale także jarmuż, kalarepę, kalafior i brokuł, które znacznie się różnią od siebie nie tylko wyglądem czy smakiem, ale przede wszystkim zastosowaniem. Z tych wszystkich warzyw można przygotować wiele znakomitych dań głównych, przystawek lub przekąsek, idealnych na wieczorne oglądanie filmu czy wspólne biesiadowanie z najbliższymi. Takie potrawy, jak intensywnie zielone pesto z jarmużu i suszonych pomidorów, pikantny kurczak curry z brokułami czy wyśmienita zupa kalafiorowa po belwedersku o przyjemnie kremowej konsystencji, to tylko część z wielu potraw jarzynowych, których warto spróbować.
Najlepsza odmiana kapusty do kiszenia
Kwaśny smak kiszonej kapusty świetnie podkreśla nie tylko obiadowe surówki, ale także mnóstwo różnorodnych dań, które można serwować zarówno na gorąco, jak i po schłodzeniu. Trudno sobie wyobrazić klasyczny bigos, świąteczne pierogi z kapustą i grzybami czy duszone golonki o chrupiącej skórce bez kwaskowatego dodatku warzywnego. Jakie odmiany kapusty białej do kiszenia sprawdzą się najlepiej? Przygotowując większą ilość kiszonki, najczęściej wybiera się Ambrozję, Jaguara, Kolię, Ramco czy Novotom, jednak najważniejszym warunkiem jest wybór odpowiednio słodkich i dużych sztuk o zdrowych, nie zarażonych żadnymi szkodnikami liściach. Nie bez znacznie jest również zwarta struktura główek, co ułatwia szatkowanie warzywa na cienkie, równomierne paski.
Wszystkie rodzaje kapusty białej dobrze sprawdzają się również w przygotowaniu innych smacznych i lubianych dań, takich jak klasyczne gołąbki, łazanki czy bigos. Młode, zdrowe liście są częstym składnikiem zup jarzynowych, zapiekanek oraz potraw jednogarnkowych, zawierających dużą ilość warzyw i mięsa. Jednak przepisy na dania z kapustą obejmują również przysmaki z różnych stron świata, które warto wprowadzić na stałe do domowego menu, urozmaicając w ten sposób codzienne posiłki. Sprawdźcie, jak smakują żydowskie holiszki w aksamitnym pomidorowym sosie, chrupiące warzywa po tajsku serwowane z pikantnie doprawionym jogurtem albo afrykańska chakalaka z egzotycznymi przyprawami.
Kapusta czerwona – odmiany
Wszystkie rodzaje kapusty czerwonej wyróżniają się intensywnie kolorowymi liśćmi, których barwa waha się od ciemnego różu, przez fiolet, aż do mieszanki ciemnego, sinego granatu. Do najczęściej wybieranych odmian zalicza się Lodero, Klimaro, Redguard, Rufus oraz Rescure. Jednak przy wyborze warzywa w sklepie, najlepiej sugerować się stanem główki, która powinna być zwarta, jędrna i bez śladów pleśni lub żerowania szkodników.
Do czego najlepiej się sprawdzi czerwona kapusta późna? Odmiany o intensywnie wybarwionych liściach są częstym składnikiem zimowych przetworów, surówek oraz sałatek o słodko-kwaśnym smaku. Z jej dodatkiem przygotujecie również wiele unikalnych dań, takich jak kolorowe wegańskie tacos, apetycznie prezentującą się faszerowaną cebulkę z suszonymi śliwkami i boczkiem lub popularną w kuchni francuskiej tartę z czerwonej kapusty.
Marszczona kapusta włoska
Kapusta włoska różni się od innych odmian znacznie delikatniejszymi, marszczonymi liśćmi o intensywnie zielonym odcieniu. Również jej smak jest uznawany za nieco ostrzejszy, ale bez nuty goryczki, z jaką można spotkać w przypadku niektórych gatunków kapusty białej. Ta efektownie prezentująca się odmiana kapusty warzywnej świetnie nadaje się do przygotowania soczystych roladek z kaszą bulgur, pikantnej zupy minestrone czy zapiekanek makaronowych. Duże, dorodne liście jarzyny nieraz również służą do przygotowania mięsnych gołąbków – jednej z najbardziej znanych i lubianych potraw kuchni polskiej.
Komentarze (0)