Zainspiruj się!
Dzień najlepiej zacząć od śniadania. Cieciorka wie, jak to się robi! Mięso nie jest jej potrzebne do szczęścia, bo sama jest źródłem białka. Wypróbuj z rana przepis na pełnoziarniste kanapki z wegańskim smalcem z cieciorki, które zapewnią ci energię. Aż do obiadu, na który możesz podać kultowe danie z nutką nowoczesności, czyli zupę pomidorową z ciecierzycą. A co na drugie? Może makaron gryczany z duszonymi warzywami i cieciorką? Nie wyobrażasz sobie obiadu bez mięsa? Cieciorka nie jest taka samolubna. Chętnie się z nim zaprzyjaźni, choćby w mocno mięsnym daniu, jakim jest duszona cieciorka z chorizo. A może przepis na indyjską zapiekankę makaronową z kurczakiem i curry bardziej przypadnie ci do gustu? Cieciorka jest tak wszechstronna, że nie ma kulinarnych rejonów, których by nie zagospodarowała. Chcesz spróbować czegoś modnego? Warzywny burger z falafelem, który przygotujesz we własnej kuchni, ma szansę zostawić w tyle falafele z wegańskich restauracji. Jeśli już jesteśmy przy tym, co modne, koniecznie wypróbuj kultowy przepis na hummus, czyli pastę z ciecierzycy. Masz w rodzinie miłośników pierogów? Zaskocz ich nowym smakiem i podaj pierogi z ciecierzycą i sosem cebulowym. Nikt nie powinien być zawiedziony!
powrót do góryDla zdrowia!
Jak już wiemy, cieciorka to ważne źródło białka. I to wyjątkowego białka! Jeśli chcesz ograniczyć spożycie mięsa, pamiętaj o cieciorce. Jeśli nie masz takich planów, też miej ją na uwadze. Ciecierzyca zawiera większość witamin z grupy B. Szczególnie dużo folianów, potrzebnych do prawidłowej produkcji krwi. Chyba przyznasz, że zaprzyjaźnienie się z cieciorką to dobry pomysł? A więc do dzieła! Znajdź dla niej stałe miejsce w kuchni i stwórzcie razem coś pysznego!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Historia ciecierzycy jest bardzo długa. Roślina pochodzi ze wschodniej części regionu śródziemnomorskiego, a dla starożytnych Greków i Rzymian była jednym z podstawowych pokarmów. W wielu krajach o gorącym i suchym klimacie nadal jest podstawową rośliną jadalną. 80% światowej produkcji cieciorki pochodzi z Indii.
- Z cieciorki przyrządzisz pełne charakteru dania, ale roślina swój charakter pokazuje na długo przed tym, nim trafi do garnka. W całości jest pokryta włoskami zawierającymi substancję, która podrażnia skórę. Dlatego, zbierając cieciorkę, trzeba koniecznie założyć rękawice.
- W chłodniejszym klimacie, który mamy również w Polsce, ciecierzycę uprawia się przede wszystkim pod osłoną. Można ją sadzić również na zewnątrz, ale w tunelach lub szklarniach daje większe plony.
- Ciecierzycę gotuj w nieosolonej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Dzięki temu szybciej będzie gotowa.
Z czym to się je?
Cieciorka, ciecierzyca, groch włoski – to tylko różne nazwy tej samej rośliny. Dlatego, stojąc przy sklepowej półce, nie martw się, że nie widzisz na niej cieciorki. Pewnie znajdziesz ciecierzycę. „Cieciorka” to nazwa, której producenci używają często dla produktów przetworzonych, takich jak konserwowa cieciorka w puszce. Natomiast suche nasiona są najczęściej sprzedawane pod nazwą „ciecierzyca”. Oczywiście, nie jest to regułą, więc możesz się spotkać z różnym nazewnictwem. Roślinę tę uprawia się na całym świecie, w rejonach o klimacie podzwrotnikowym lub podobnym do śródziemnomorskiego. Dojrzewa około 4–6 miesięcy i potrzebuje ciepłego oraz suchego otoczenia. No dobrze, tylko co z niej zrobić? Mnóstwo potraw!
Ze zmielonych ziaren cieciorki robi się mąkę, która jest chętnie wykorzystywana w kuchni. Dodaj ją do placków ziemniaczanych zamiast mąki pszennej, a będą pyszne. I nie musisz już dorzucać jajek, bo taka mąka świetnie skleja ciasto. Gdy już pokochasz nasz przepis na placki ziemniaczane w nowej odsłonie, zabierz się za placuszki z cukinii i dyni. A potem upiecz farinatę – cienki placek, którym możesz zastąpić pieczywo. Poczęstuj bliskich, a nie uwierzą, że przygotowałeś to wszystko z mąki z cieciorki! Kultowym już daniem wegetarian, znanym na całym świecie, jest hummus, czyli pasta do smarowania pieczywa lub dip do warzyw. Przyrządza się go z ugotowanej ciecierzycy, czosnku, pasty sezamowej tahini, wody, oliwy i przypraw. Spróbuj go chociaż raz, a być może dołączysz do jego wiernych fanów. I podążysz za kulinarną modą! Jeśli już mowa o modzie na dania z cieciorki, nie możesz zapomnieć o falafelu. To smażony kotlet ze zmielonej ciecierzycy. Kto nie próbował, niech żałuje! Z tej wszechstronnej rośliny przygotowuje się też pikantne przystawki, dodatki do hinduskich zup i dań, pasty do chleba oraz dania jednogarnkowe.
Cieciorka to zawodniczka, która nie odpuszcza na żadnym polu! A jak się za nią zabrać? Suchą ciecierzycę trzeba, tak jak każdą odmianę grochu, namoczyć przed ugotowaniem. Jeśli chcesz przygotować danie z cieciorki na szybko, użyj tej z puszki. Dodaj ją do sałatek albo do zup. I nic się nie zmarnuje, bo wodę, pozostałą po odsączeniu cieciorki, możesz wykorzystać do zrobienia wegańskiego majonezu lub kremu. Prawdziwa prymuska wśród roślin – przygotowana na każdą ewentualność!
powrót do góry
Komentarze (0)