Dla zdrowia!
Miód to przede wszystkim cukry proste – glukoza i fruktoza. Znajduje się tu również maltoza i sacharoza. W 100 gramach jest około 320 kalorii. Zawartość witamin i minerałów jest jednak stosunkowo niewielka. W miodzie znajdziemy przede wszystkim witaminy B2 i B6, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Jest też żelazo, ułatwiające właściwy transport tlenu w organizmie oraz cynk, który utrzymuje odpowiednie funkcje poznawcze. Należy pamiętać, że miód można tylko lekko podgrzać, bo po zagotowaniu traci swoje cenne właściwości. To wszystko, co trzeba wiedzieć, by wykorzystać je w pełni
powrót do góryZainspiruj się!
Z miodem w prosty sposób można osłodzić codzienne menu. Dzięki niemu nawet początkujący kucharz stworzy pyszne wypieki i pełne smaku dania główne. Chcesz miło zacząć dzień? Pomoże ci w tym śniadanie, które pewnie dobrze znasz od najmłodszych lat. Kanapka Miodzio to świeże pieczywo, biały ser i miód – niby proste, a jak pyszne! Na obiad przygotuj coś z pozoru tradycyjnego, ale dzięki odpowiednim dodatkom – niebanalnego. Potrawka z kurczaka w sosie miodowo-musztardowym przypadnie do gustu całej rodzinie. Równie interesującym daniem będą udka kurczaka miodowo-musztardowe. Właściwie skomponowane składniki sprawiają, że zwykłe potrawy zamieniają się w niezwykłą ucztę. Mięso i miód to idealne połączenie smaków. Przekonasz się o tym, przygotowując karkówkę po myśliwsku z miodem i rozmarynem. Już w czasach średniowiecza doceniano miód jako składnik marynat do mięs. Kurczak po staropolsku marynowany miodem jest tego najlepszym przykładem. Miód można wykorzystać, przygotowując sos do ryby. Łosoś pieczony z boczkiem w sosie musztardowo-miodowym to bogata kompozycja smaków. Skrzydełka w miodzie są idealną przekąską na imprezę. Z kolei żeberka z miodem są tak pyszne, że gdy raz spróbujesz, będziesz myśleć tylko o tym, kiedy znów je przyrządzisz. Po znakomitym obiedzie przychodzi pora na słodki deser. Tradycyjny miodownik świetnie sprawdzi się nie tylko od święta, ale i na co dzień. To kolejna propozycja, którą zapewne wiele osób kojarzy jeszcze z dzieciństwa, więc warto wracać do tego przepisu. Możesz postawić na coś nowoczesnego i upiec miodownik z malinami. Delikatny miodowo-owocowy smak będzie doskonałym urozmaiceniem deserowego repertuaru. Jeśli chcesz upiec coś słodkiego do herbaty, ale nie masz zbyt dużo czasu, wybierz miodowe ciasteczka. W chłodne dni najlepiej pasuje do nich jesienna herbata z miodem i owocami - smaczna oraz aromatyczna. Miód to jeden z najbardziej uniwersalnych składników, który pozwala w prosty sposób wzbogacić menu.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Miód jest wytwarzany przez robotnice pszczoły miodnej z nektaru roślin lub spadzi. Spożywa się go w postaci naturalnej, jest też przerabiany na miody pitne. Często wykorzystuje się go w przemyśle cukierniczym, piekarniczym, farmaceutycznym i kosmetycznym.
- W Polsce spotkać można przede wszystkim trzy rodzaje miodu: nektarowy, spadziowy i nektarowo-spadziowy. Wśród miodów nektarowych wyróżnia się wielokwiatowe i jednoodmianowe, takie jak lipowy, gryczany i rzepakowy. Z kolei miody spadziowe dzielą się na spadź liściastą i iglastą. Spadź nie występuje w każdym roku, dlatego ten rodzaj miodu należy do najdroższych.
- Nie tylko pszczoły wytwarzają miód. Należy jednak zachować ostrożność, bo ten produkowany przez inne owady może okazać się trujący. Dla przykładu: osy zbierają nektar z roślin, które zawierają substancje szkodliwe dla człowieka.
- W zależności od użytego surowca miód może mieć konsystencję stałą lub płynną, a barwę – białą, żółtą lub brązową.
- Miody kwiatowe mają wyraźnie wyczuwalny aromat. Wybiera się je z ula, gdy tylko przekwitnie roślina miododajna.
Z czym to się je?
Słodki produkt wytwarzany przez pszczoły jest cennym składnikiem domowej kuchni. Data ważności w jego przypadku nie ma znaczenia, ponieważ miód nie może się przeterminować. Z czasem ulega krystalizacji, co nie wpływa na jego jakość. W razie potrzeby można go rozpuścić, podgrzewając przez chwilę. Chrupiąca bułka posmarowana masłem i lekko płynnym miodem to przysmak z czasów dzieciństwa, który warto sobie przypomnieć niezależnie od wieku. Miód bez problemu może posłużyć do posłodzenia herbaty, która dzięki niemu zyska ciekawszy smak. Nadaje się też do większości dań, do których potrzebny jest cukier. Budyń posłodzony miodem będzie jeszcze smaczniejszy. Miód to również idealne uzupełnienie słodkich wypieków. Ciasto z jego dodatkiem posiada charakterystyczne właściwości – tuż po upieczeniu jest dość twarde, a z każdym dniem staje coraz bardziej miękkie. Jego atutem jest to, że na długo zachowuje świeżość. Dzięki temu ciasta miodowe są popularnymi wypiekami świątecznymi, które można przygotować z wyprzedzeniem. Piernik i pierniczki to obowiązkowy element Bożego Narodzenia, a te z powidłami śliwkowymi smakują wybornie. Wszelkie miodowniki warto piec nie tylko na specjalne okazje, ale i w zwykły weekend. Przepisów jest mnóstwo, więc na pewno każdy znajdzie swoją ulubioną recepturę. Należy pamiętać, że miód pasuje nie tylko do słodkości. Można nim wzbogacić smak wytrawnych potraw. Poleca się go szczególnie do mięsnych marynat. Żeberka w miodzie to smak, wobec którego trudno pozostać obojętnym. Słone, a zarazem lekko słodkie, podane z ziemniakami i surówką tworzą danie idealne, doceniane przez koneserów sztuki kulinarnej. W podobny sposób można zamarynować szynkę. Jak widać, po słoik z miodem warto sięgać nie tylko podczas deseru.
powrót do góry
Komentarze (0)